The Full Back Technische wenken door en hoe hij moei spelen. De twee backs vormen de verdedigingslinie, die zich onmiddellijk voor den doelman bevindt. Fouten door deze verdedigers gemaakt hebben vaak niet zoo'n ernstig gevolg als die, welke een doelver- dediger maakt, maarzij kunnen fatale gevolgen hebben. Full Backs moeten op de eerste plaats elkander uitstekend begrij pen. Zij moeten leeren, elkander a.h.w. beschermen, zoodat een door één van hen gemaakte fout, nog door den ander hersteld kan worden. De verandering in den buitenspelregel, waardoor een tegenstrever niet offside staat, wanneer er twee spelers (de goalkeeper inbegrepen) zich vóór hem bevinden, heeft het spel van de back aanzienlijk ge wijzigd. Wanneer de back den vleugelspeler voor zijn rekening neemt, dan moet hij dat op snelle wijze doen; d.w.z. hij moet zich zoo opstellen, dat hij, óf een voor dien speler bestemde pass kan onderscheppen, öf zoo snel bij hem zijn, dat hij zijn aanval kan doen, voordat de Forward den bal onder controle heeft. Als een back aarzelt, en toe staat, dat de vleugelman den bal onder volledige controle krijgt, voordat hij hem aanvalt, is het zeer waarschijnlijk, dat hij verslagen zal worden. Wanneer één van de backs op weg is, om den buitenspeler aan te vallen, dan moet de andere back zich naar het midden begeven (dus niet op zijn helft blijven). De beide backs moeten zoo spelen, dat zij in staat zijn elkander te dekken, als de omstandigheden het voorschrijven. Een back moet zich snel herstellen, als hij bij een aanval verslagen wordt, maar het is niet noodzakelijk, om denzelfden man opnieuw aan te vallen. De Forward, die juist de eerste back gepasseerd is, zal zijn voort gaan gestuit zien door de centrehalf, of de andere back. De back, die verslagen werd moet dan zoo een positie innemen, dat den vrij- staanden speler aan de andere zijde van het veld, geblokkeerd wordt. De beide backs moeten nooit op één lijn gaan staan, die even wijdig loopt met de doellijn, maar behooren ten opzichte van elkan der in schuine lijn positie te kiezen en naar gelang het spel zich verplaatst, deze opstelling te handhaven. Voorbeeld: Niet zoo x x, Maar zóó x x. Dit is een zeer voornaam punt, daar zij bij onjuiste opstelling de kans loopen zich zoo ver weg te bevinden, dat de vijandelijke voor hoedespelers rijkelijk den tijd hebben om den bal geheel onder con trole te krijgen, voordat zij worden aangevallen. Het is een gouden regel, dat een full-back nooit mag dribbelen en onder geen omstandigheden moet hij toestaan dat hij wordt aange vallen als hij den bal in zijn bezit heeft. Wanneer hij zich in moeilijkheden bevindt, moet hij trachten den bal over de zijlijnen te trappen, of terug te spelen op den doelman. Als een laatste toevlucht kan hij een corner weggeven. Een back moet er aan denken, dat iedere (opruimings) trap die hij doet speciaal als hij voldoenden tijd heeft een zuivere pass inOLD!) 267

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1940 | | pagina 19