En dit met z'n elven één zijn, die onderlinge vriendenband van volkomen begrijpen, die krijgt men niet uitsluitend op het voetbal veld, maar meer nog daarbuiten! Wat vroeger door de spelers vrijwillig, uit eigen beweging, werd toegepast, moet thans beschouwd worden als een onderdeel van de training. Onze voetbaltraining blijft natuurlijk hoofdzaak, maar daarnaast zullen de spelers na de training bijv. om de 14 dagen ('t liefst echter elke weèk) een gezamenlijke bespreking moeten hebben van, laten wij zeggen, een half uur, drie kwartier, al naar gelang noodig is; op zoo'n bijeenkomst moeten dan de volgende punten worden be handeld: 1. de gemaakte fouten in den afgeloopen wedstrijd; 2. het bespreken van onze a.s. tegenstander en het opmaken van een plan de campagne; 3. "karaktervorming van het elftal als éénheid; 4. het uiteenzetten van diverse thans gebruikte systemen; dit is noodzakelijk, want ook al houden wij aan onze eigen speelwijze vast, toch moeten wij op de hoogte zijn van de werking dezer nieuwe systemen, om aan de hand daarvan ons plan de cam pagne op te zetten, en zoodoende onze tegenstanders op de juiste manier te kunnen bestrijden; 5. het geven van gelegenheid aan spelers om hun wenschen en grieven naar voren te brengen,- 6. Uiteenzetting der spelregels. In een volgend artikel hoop ik het nut van een bespreking dezer punten duidelijk naar voren te laten komen. U begrijpt natuurlijk wel, dat al dit werk voor een oefenmeester alléén niet doenlijk is in een groote vereeniging als de onze. De besprekingen moeten worden geleid door den voorzitter der E.C. en hij zal, wat het technische gedeelte betreft, daarin worden bijge staan door den oefenmeester. Zoodoende zullen wij in elk geval in staat zijn een elftal in het veld te zenden, waarvan elke speler een vaste taak heeft, waar hij zich aan houden moet, en waarvan de eene speler van te voren weet, wat de andere doet. Hiermede kunnen wij dus opmaken dat én van de leiders én van de spelers méér geëischt wordt dan thans het geval is. Maar vergeet niet, vrienden, in de gouden dagen die achter ons liggen, liep vaak alles gesmeerd. En willen wij die toestand van weleer in onze vereeniging terug hebben, dan dienen wij allen, dus Bestuur, Commissieleden en spe lers, er onze schouders onder te zetten. Speciaal bedoel ik hier, de spelers zelf, want: zonder de volle medewerking van deze kunnen de leiders, ondanks hun goede bedoelingen, niets, maar dan ook niets bereiken. Gezamelijk moet getracht worden een elftal te vor men waarin orde, tucht en discipline heerscht, alleen dan krijgen v/ij weer de beschikking over een team, waarvan alle spelers het noodige verantwoordelijkheidsgevoel, plichtsbetrachting en saam- hoorigheidsgevoel bezitten. Daarom is het noodzakelijk, dat na de competitie, Bestuur, E. C., J. C. en oefenmeester een gezamenlijke bespreking hebben over de wijze van voorbereiding voor het nieuwe seizoen. Alleen wanneer wij een volledige samenwerking hebben tusschen Bestuur, E. C. en spelers, dan pas kunnen wij gezamelijk trachten Ajax weer daar te brengen, waar het volgens z'n oude traditie thuis behoort, n.l. aan de spits van het Nederlandsche voetbal. J. H. M. 264

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1940 | | pagina 16