Het Verleden, Het Heden en De Toekomst? wonderaars altijd in een staat van vervoering wist te brengen, door zich te pas en te onpas voor de voeten van een tegenstander te laten glijden. Spelers als Alofs en Karei van der Lee, een pracht-aanvoerder met een sonoor geluid, die zoo vaak het publiek tot de orde moest roepen, terwijl in de verte, met een geweldige sabel, hoofdinspecteur Biere, de toenmalige politie-geweldenaar van de Watergraafsmeer, zich zoo noodig gereed maakte, om zich te laten gelden! De Amsterdammers, die deze tijd hebben gekend, zullen toch eerlijk moeten toegeven, dat, wat achter ons ligt ,niet zoo gauw weer terug komt. De generatie van heden, daarvoor is Ajax te groot gewor den zal zich kunnen verheugen over menige Ajax-overwinning: De intense wijze, waarop wij zoo iets een goede 30 jaren geleden, juichend, zingend, uitbundig van levensvreugde, deden, de wijze, waarop wij toen het strijdperk verlieten, onder den indruk van een nederlaag, dat zal zoo gauw niet meer terugkomen. Dat oude kleine kleedkamertje tegenover de trotsche overdekte tribune zal voor Ajax steeds de bron van verhalen blijven, van on overtroffen voetbaldroomen. Mijnheer de Redacteur, wanneer U weer eens een plaatsje vrij hebt in het clubblad, mag ik dan nog eens iets vertellen van dien tijd? De jongere generatie zal het wellicht waardeeren,- de ouderen zullen een oogenblik tijd vinden, om in stilte te denken aan dagen, welke het stoere „rood-wit", het onvolprezen ,,Ajax" van heden hen nooit heeft kunnen doen vergeten! Onderschrift. Wij zeggen den onbekenden schrijver dank voor zijn zeer gewaar deerd artikel, en geven hem van deze plaats de verzekering, dat wij zijn volgende ,,pennevrucht" met open armen zullen ontvangen. (Red.) Wanneer ik in dit artikel een onderwerp met U ga behandelen, dat voor onze vereeniging zoo goed als nieuw is, dan slaat mij eigenlijk de schrik om het hart. En waarom? Wel omdat Ajax, vroeger door zijn oude beproefde speelwijze groot geworden, thans misschien een beetje wars van alle nieuwigheden zal zijn. Ik wil hiermede niet zeggen, dat thans onze speelwijze afgedaan heeft, integendeel, ook thans kan men best met onze eigen speel wijze het nog tot vele groote successen brengen, maar op het oogen blik hebben wij er de spelers niet voor, of laat ik duidelijker zijn, de spelers die wij hebben missen momenteel de mentale-de karakter eigenschappen die absoluut noodig zijn om onze speelwijze weer even effectief te doen zijn als vroeger. De fundamenten waarop onze vereeniging de laatste 40 jaren werd opgebouwd, bestonden uit: degelijkheid, zelfopoffering, saamhoorig- heid, plichtsbetrachting, clubliefde en intensieve training. Al deze factoren hebben ervoor gezorgd, dat onze vereeniging in al die jaren elftallen heeft voortgebracht, die niet alleen door hun groote voetbalcapaciteiten maar misschien méér nog door het bezit van de hierbovengenoemde mentale eigenschappen, met hoofd en schouders boven de meeste teams van andere clubs hebben uitge stoken. 262

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1940 | | pagina 14