De Doelverdediger. Technische Wenken door Er is een tijd geweest, dat het aanzien van een doelverdediger zoo gering was, dat het bezetten van deze plaats in het elftal werd be schouwd als een straf voor iederen speler, die zichzelf in het veld in ongenade had gebracht en van den aanvoerder de opdracht had gekregen, om in het doel te gaan staan, met de boodschap er bij: „dit is de eenige plaats, waar je geschikt voor bent". Deze tijd is lang voorbij en heden ten dage kan een doelverdediger zich alleen in een elftal handhaven, zoolang hij een meester in de kunst is, want dit wordt nu van hem vereischt. Ik zou haast zeggen, het is een van de voornaamste plaatsen in het elftal en waarschijnlijk worden er meer matches door slecht doel- verdedigen verloren, dan door andere oorzaken. Laten zij, die hieraan twijfelen, eens naar eerste-klasse voetbal gaan en zij zullen dan dikwijls zien, dat door goed werk in de goal een - lftal, dat in het veld slechter speelt, hierdoor een nederlaag ontgaat. De grootste kunst van het doelverdedigen is de juiste manier van opstellen. Door nauwkeurig positie kiezen kan een doelman de opper vlakte, die hij heeft te beschermen, zoo verkleinen, dat hij zichzelf een goede kans geeft om reddend op te treden, als een doelpunt reeds onvermijdelijk schijnt. De goalkeeper, die op zijn doellijn blijft, als een tegenspeler met den bal aan zijn voeten hem nadert, heeft een grootere oppervlakte te beschermen, dan wanneer hij naar voren komt om zijn tegen stander te ontmoeten. X De doelman moet bovendien begrijpen, dat, omdat hem het ge bruik van zijn handen is toegestaan, hij een beslissend voordeel heeft, doch zijn motto moet zijn: „Veiligheid voor alles" en daarom móét hij altijd zijn handen gebruiken en nooit een bal in de vlucht een trap geven. Om de veiligheid te vergrooten moeten de handen bij het lichaam worden gebracht, d.w.z. wanneer een hard schot wordt ingezonden, moet de maag ingetrokken worden, om een stoot hiertegen te ver ijdelen, en de bal moet dan tusschen handen en ribben geklemd wor- 226

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1940 | | pagina 26