Iels over overtredingen en vrije schoppen. Ten vervolge op de uiteenzetting van den buitenspelregel in een onzer vorige uitgaven, vraag ik thans Uw aandacht voor het chapiter „overtredingen en vrije schoppen". Als speler of geregelde toeschouwer weten wij natuurlijk allemaal, wat met een overtreding of vrijen schop bedoeld wordt en welke over tredingen met een vrijen schop worden gestraft. Mochten er onder U echter zijn, die dit nog niet of niet meer weten, dan wil ik, ter opfrissching van Uw geheugen, er hier nog wel eenige laten volgen. Zoo wordt bijvoorbeeld een vrije schop toegekend voor de vol gende overtredingen: 1. Het laten vallen van een tegenstander of een poging daartoe. 2. Het trappen van, het slaan van, het springen op een tegenstander. 3. Het spelen van den bal met hand of arm. 4. Het vasthouden van een tegenstander. 5. Het duwen van een tegenstander met hand of arm. 6. Het ruw of gevaarlijk aanvallen van een tegenstander. 9. Het ongeoorloofd van achteren aanvallen van een tegenstander. 10. Het doen van meer dan 4 passen door den doelverdediger, ter wijl hij den bal in zijn handen houdt, zonder dezen op den grond te laten stuiten. 11. Het ten tweede male spelen van den bal vóór deze door een ande ren speler gespeeld is, bijv. bij een hoekschop (corner), doelschop of bij een strafschop (penalty). 12. Buitenspel. (Terloops zij hier nog opgemerkt, dat ook een hoekschop en een doelschop als vrije schoppen worden gekwalificeerd. Verder dat de overtredingen 1/9 alléén gestraft worden, indien er duidelijk sprake is van OPZET.) Wat niet iedereen echter weet is, dat deze vrije schoppen onder gebracht zijn in twee categorieën, n.l. in: a. vrije schoppen, waaruit direct mag worden gedoelpunt, en b. vrije schoppen, waaruit niet direct mag worden gedoelpunt. Zoo mag bijvoorbeeld uit een vrijen schop, gegeven voor de over tredingen genoemd in punt 1 t/m. 9, direct worden gescoord, terwijl uit een vrijen schop, gegeven voor alle andere overtredingen, nooit of te nimmer direct mag worden gedoelpunt. (Prent bovendien goed in Uw geheugen, dat uit een hoekschop wel, doch uit een doelschop niet direct mag worden gedoelpunt). Verder vestig ik er nog Uw aandacht op, dat, wanneer de over tredingen genoemd onder punt 1 t/m. 9, in het strafschopgebied plaats vinden, deze gestraft moeten worden met een strafschop (penalty), terwijl alle andere overtredingen, of deze binnen of buiten het be ruchte gebied plaats vinden, altijd gestraft moeten worden met een vrijen schop, waaruit niet direct mag worden gescoord. Doch evenals bij den buitenspelregel zullen er ook bij het consta- teeren van overtredingen altijd nog spelers en toeschouwers zijn, die met den scheidsrechter van meening verschillen. Aan de spelërs deze raad: laat dit nooit door woord af gebaar merken, want ge maakt U schuldig aan wangedrag en loopt kans op 214

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1940 | | pagina 14