„Voetballiefhebbers kent U de spelregels?" De Heer H. Delsen één der „Ajax-Grooten" uit het verleden en thans nog actief elftalcommissie-lid werd uitgenoodigd om naar Hilversum te komen, om deel te nemen aan een „aether-examen", onder bovenstaanden titel. Dat de Heer Delsen zou slagen, stond voor ons bij voorbaat vast, maar de populaire „Henri" deed het nog beter dan wij hadden ver wacht en slaagde „cum laude"! Wij zouden al heel slecht van onze taak als clubblad-redacteur op de hoogte zijn, om niet direct te begrijpen, dat hier copy voor ons blad in zat. Wij hebben ons dan ook onmiddellijk met den Heer Delsen in verbinding gesteld en, zooals men ziet, met succes. „Henri", wij zijn dankbaar, maar.... na ontvangst van verdere bijdragen pas voldaan. „VOETBALLIEFHEBBERS KENT U DE SPELREGELS?" is een vraag, welke met belangstelling door duizenden in de radio programma's wordt gezocht. Men heeft er interesse voor en terecht. Gaat men nu zitten luisteren om te kunnen gnuiven als het „slacht offer" een minder goed of foutief antwoord geeft, of om zijn eigen kennis eens te toetsen? Het laatste zal wel het geval zijn. Als de ondervraagde zijn antwoord op de vraag van den Heer Geudeker heeft gegeven, zullen er velen zijn die zeggen: „Juist, dat had ik ook zoo gezegd". Er was n.l. een „twee" door de aether geslingerd. Zij hadden het natuurlijk anders gezegd als het cijfer een nul of een „één" was. U kent die stuurlui en die wal wel.... Wanneer iemand voor den microfoon een foutief of gedeeltelijk goed antwoord geeft, wil dat nog lang niet zeggen, dat hij een slecht kenner van de spelregels is. Oorzaak kan zijn nervositeit, verkeerd lezen van de vraag, niet de juiste situatie in het veld in zich opne men, anders zeggen dan men bedoelt, enfin, voor mij is dit alles een minder gelukkig moment dat iedereen kan hebben. Voor mij staat echter vast, dat ieder, die aan het verzoek van den Heer Geudeker gehoor geeft om eens naar Hilversum te komen, voor zichzelf overtuigd is, voldoende kennis van de spelregels te hebben en het aandurft ondervraagd te worden. En toch zijn er die een „nul" voor hun antwoord kregen en als de besten in de voetbalwereld bekend staan en het ook werkelijk zijn. Hoe is die „nul" dan mogelijk? Zie bovengenoemde oorzaken. Vraagt U mij naar het nut van die uitzendingen, dan moet ik met volle overtuiging zeggen dat ik ze prachtig vind. Het kweekt interesse voor de spelregels bij officials, spelers, toe schouwers, reporters, ja, bij ieder die een bewonderaar van het mooie voetbalspel is. Oorzaken van excessen, appelleeren, minder goede verstandhou ding in het veld, is dikwijls toe te schrijven aan onvoldoende kennis der spelregels. Wanneer iedereen die zich met de voetbalsport bezighoudt, in het bezit zou zijn van een spelregelboekje, waren we een heel stuk op den goeden weg. Men hoorde minder fluiten en onaangename uitdrukkingen tegen over den scheidsrechter bezigen en het publiek was meer broederlijk vereend. Als we nu eerstdaags een massaverspreiding van spelregelboekjes 127

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1939 | | pagina 7