Aan Ajax! systeem". Wij plaatsten dit artikel met des te meer vreugde, omdat het in feite een pleidooi is voor het systeem, waaraan wij onze lange reeks van successen te danken hebben. Wij zeggen den heer Geu- deker hartelijk dank en houden ons voor verdere bijdragen ten zeerste aanbevolen. Wij hebben in den loop der jaren vele honderden wedstrijden van Ajax gezien en Ajax leeren kennen als nauwelijks een tweede. We herinneren ons zelfs het Ajax van Pelser Sr., Kammeyer, v. d. Broeke, spelende over het Y. We maakten de eerste promotie mee en de inzin king van de GilissenSwarttouw-ploeg. En vervolgens, tijdens den vorigen oorlog, het schitterende herstel, de glorieuze ploeg 1916 1918. Sedert dien zijn we op post gebleven en hebben we al die kam pioenschappen en glorieuze prestaties meegemaakt. We kennen dus zoo'n beetje de geschiedenis van Ajax. Juist daarom kunnen we ook eerder over het huidige Ajax oordeelen dan de meeste anderen, die zich een oordeel aanmatigen dat niet op historie en ervaring berust. Voor het eerst na lange jaren is Ajax even van het allereerste plan in Amsterdam verdrongen door haar stadgenoote Blauw-Wit, die al zoo vele jaren in de schaduw van Ajax stond en nu eindelijk zich ook eens koesteren mag in de warmende stralen van het succes. Wij weten en dat is vanzelfsprekend dat de Ajacieden nooit te veel kunnen krijgen van de sportieve glorie, doch het is ons niettemin opgevallen, dat men bij Ajax aan Blauw-Wit haar mooie succes tot dusverre in dit seizoen eerlijk gunt en men er zich zelfs over verheugt. Dat getuigt van een sportieve tendenz die we ten zeerste waardeeren en waarmede we Ajax complimenteeren. Er zijn na de enkele nog zeer onbelangrijke tegenslagen (want Ajax staat desondanks nog keurig op de derde plaats!) al aanhangers der club die zich bezorgd maken en die meenen dat het nu langen tijd met Ajax berg-af zal gaan. Zij voorspellen dat nu de rollen radicaal omgedraaid zijn en voor Ajax de secundaire rol voor langen tijd weggelegd is. Wij gelooven daaraan echter niet. Afgezien daarvan, dat we weten dat Ajax „inwending" tegen een inzinking in de pres taties zelfs al zou die enkele jaren aanhouden opperbest bestand is, gelooven we niet aan die inzinking. Zelfs met de huidige ploeg stel dat deze geoefend kon worden als voorheen met de hoofdploeg van Ajax steeds geschiedde ware de leidende positie te heroveren, doch dit seizoen leent zich bij uitstek voor een verjonging van de ploeg en voor het scheppen van een sterke basis voor hernieuwde successen. Wij zijn van oordeel, dat dit aan den eminenten coach en de toch zeker in elk opzicht competente elftal-commissie ten volle toevertrouwd is. We weten ook maar al te goed, hoe krachtig presi dent Koolhaas en het geheele bestuurs-aparaat dezen heropbouw zullen steunen en tenslotte is het onze stellige overtuiging dat in de huidige generatie bij Ajax voldoende wilskracht en talent, energie en aanleg schuilen om opnieuw de kampioensvlag in touw te brengen en een nieuwe periode van succes en glorie te bewerkstelligen. En nu het oude jaar al afscheid nemen gaat en 1940 al om het hoekje gluren komt, mogen we dit alles toch wel even in een Nieuw- jaarswensch samen vatten. Sta pal, Ajacieden, moge 1940 weer een glorie-jaar worden! J. HOVEN. 124

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1939 | | pagina 4