Er is trouwens niets, wat een elftal verplicht in de geijkte formatie van twee backs, drie halfs en vijf voorwaartsen (de 1-2-3-5-formatie) te spelen. Met evenveel recht mag men zijn elftal met drie backs, vier halfs en drie voorwaartsen (1-3-4-3) of met vier backs, twee halfs en vier voorwaartsen (de Zwitsersche „muur van vier"), de 1-4-2-4-formatie, laten spelen. Het gaat er dikwijls maar om, over welke spelers men beschikt en, als gedeeltelijk gevolg daarvan, welk systeem een ploeg het best ligt. Doch het staat wel vast, dat hoe meer men het zwaartepunt naar de verdediging verlegt, hoe oninteressanter het spel wordt, omdat voetbal in de eerste plaats gericht is op het maken van doelpunten en niet op het voorkomen daarvan. Nu moge dit natuurlijk in belangrijke mate verband met elkander houden, daar het maken van doelpunten door de een het voorkomen van doelpunten door de ander vereist, het gaat erom, dat het maken van doelpunten het hoofddoel van het spel dient te blijven. Een gelukkige omstandigheid. Het is een gelukkige omstandigheid, dat wij dit, ons standpunt ten opzichte van het stopperspil-systeem kunnen uitwerken, wel is waar naar aanleiding van Blauw-Wit, doch zonder dat wij Blauw-Wit daar over behoeven aan te vallen. Want zooals Blauw-Wit in dezen tijd het systeem van den stopper-spil speelt, is er geen enkel bezwaar tegen Zoo was er ook niets tegen de wijze, waarop Arsenal dat het systeem uitvond, althans het eerst in practijk bracht het indertijd speelde, omdat Arsenal daarbij tevens voetbal demonstreerde. En daar komt het op aan! Arsenal zou desnoods met tien man kunnen verdedigen, zonder één man in den aanval, en nóg zou het een inte ressant kijkspel zijn, omdat de individueele capaciteiten van de Arsenal-spelers op zichzelf reeds voldoende zijn om een wedstrijd belangwekkend te maken. En zoo is het, in verhouding op het oogenblik ook met Blauw-Wit, dat uitstekend voetbal speelt en daardoor de nadeelen, die inhaerent zijn aan het systeem, doet verdwijnen. Blauw-Wit heeft trouwens een stel spelers bijeen, die stuk voor stuk niet alleen het systeem begrijpen, doch die er door hun aanleg en capaciteiten uitstekend in passen: de stoere Boscher, die geenerlei behoefte heeft om zijn plaats tusschen Wilders en Slot te verlaten, ook niet in perioden van overwicht het kenmerk van het systeem en van den goeden stopper-spil! een zwervende halfspeler (Stijger) en een dito bin- nenspeler (Westphal) en daarbij twee snelle buitenspelers plus een actieven en schotvaardigen middenvoor. Met zulk een elftal is tegen het spelen met een stopper-spil en de verdere consequenties, die daaraan vastzitten, geenerlei bezwaar. De bezwaren komen, als zwakke elftallen naar het systeem grijpen als een laatste redmiddel om hun zwakte te verbergen. En nog ge vaarlijker wordt het, als deze zwakke broeders met en door dit systeem „successen" kunnen boeken, die voor de club-in-kwestie natuurlijk waarde hebben, maar die niet alleen slechts schijn-suc- cessen zijn, doch die zelfs schadelijk zijn voor het spel, omdat zij dit in zijn grondslagen en zijn schoonheid ondermijnen. Daarom is het gevaarlijk om dit systeem zonder meer te propa- geeren en om die schadelijke invloed te weren, is dit artikel ge schreven. Van den heer C. Geudeker, Chef Sportredactie van de Arbeiders pers, ontvingen wij bovenstaand artikel over het „Stopperspil- 123

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1939 | | pagina 3