Stopperspil-sysleem een gevaar bij zwakke ploegen. DE SCHOONHEID VAN HET SPEL WORDT ER DOOR ONDERMIJND. De voorstanders van het systeem van den stopper-spil in ons land meestentijds ten onrechte met den naam „K.F.C.-systeem" betiteld, omdat deze Koogsche club er het eerst en op de meest frappante wijze gebruik van heeft gemaakt hebben den laatsten tijd reden tot juichen. Het succes van Blauw-Wit is namelijk voor een belangrijk deel terug te voeren tot het succes van dit systeem en in de fraaie resul taten, die de Zebra's in dit seizoen geboekt hebben, zien zij, die deze speelwijze voorstaan, een rechtvaardiging van hun sympathie, die in den loop der jaren reeds zooveel aanvallen te verduren heeft gehad. Doelpunten maken moet hoofddoel blijven. Geen wonder dus, dat zij zich op het oogenblik op de borst slaan en triomphantelijke uitroepen, dat zij het toch altijd wel bij het rechte eind hebben gehad. „Het systeem" moge dan, hetzij doordat het ver keerd werd toegepast, hetzij doordat men er de juiste spelers niet voor had, in vele gevallen gefaald hebben, nu Blauw-Wit er door een consequente toepassing het succes mee boekt, dat door negen achter eenvolgende overwinningen onwrikbaar vaststaat, is hun tijd ge komen en houdt het niet op met verklaringen, dat deze speelwijze toch maar de ware is. Tegenover deze bewondering voor het stopperspil-systeem en ter bestrijding van het gevaar, dat dit systeem voor het voetbalspel als kijkspel inhoudt, willen wij enkele opmerkingen maken. Daarbij zij vooropgesteld, dat deze niet gelden het Blauw-Wit-elftal; wij beogen daarmede uitsluitend het systeem, de speelwijze, op zijn merites te beoordelen. Want dit systeem houdt een gevaar in voor het spel, het gevaar namelijk, dat men met geringe capaciteiten goede resultaten berei ken kan. Er moge in deze uitspraak iets parodoxaals schijnen te liggen, de practijk heeft bewezen, dat zij juist is. Dat men dit gevaar reeds ingezien heeft, blijft uit het feit, dat in het land, waar meer dan ergens anders voetbal als kijkspel zijn waarde moet behouden, n.l. Engeland, het systeem als zijnde schadelijk voor het spel heeft afgezworen. Er bestaat in dit opzicht een merkwaardige controverse tusschen de schoonheid van het spel (zijn waarde als kijkspel) en de effecti viteit (het succes voor de club). Met een voorbeeld toegelicht: het zou kunnen gebeuren dat een elftal door middel van een bepaalde speelwijze groot succes zou boeken, doch tevens, dat het spel daar door voor de toeschouwers zoo oninteressant zou worden, dat deze, ondanks het succes, zouden wegblijven. In dat geval en zulks klemt temeer in een land als Engeland, waar men dit dan ook heeft ingezien dient de schoonheid van het spel (plus de toeschouwers) boven het succes (zonder de toeschouwers) gesteld te worden. Dit is het gevaar, dat in de toepassing van het stopperspil-systeem schuilt, een gevaar, dat des te grooter is, omdat het door zwakke clubs gehanteerd, tot oogenschijnlijke successen leidt, die echter het spel ondermijnen. Geen bezwaar. Er is tegen den stopper-spil, in het algemeen, geen bezwaar. Het is een systeem als elk ander, met zijn goede en zijn kwade zijden. 122

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1939 | | pagina 2