Veranderingen, die ik waarnam... door Jack Reynolds. In ons clubblad van 14 October 1.1. deelden wij mede, dat eenige bekende Ajacieden in de Ajax-krant hun licht zouden laten schijnen.. Onze „good eld Jack" was de eerste, die naar zijn „Parker" greep en hier volgt, onder bovenstaanden titel, zijn „pennevrucht". Met betrekking tot het voetbalspel, is de voornaamste verandering de buitenspel-regel die naar mijn meening, in feite de factor is, die aan het spel een groot deel van zijn aantrekkelijkheid ontneemt. Het invoeren van deze verandering is één van de grootste fouten geweest, die de Eng. Football Association ooit heeft gemaakt en ik ben er haast zeker van, dat het niet lang meer zal duren, of men keert tot den ouden regel terug. Natuurlijk geeft het stopperspil-systeem, zooals het hier ten lande word gespeeld, niet het juiste begrip er van weer. De voetbal-clubs in Holland leven schijnbaar in de veronderstelling, dat het de bedoeling is, om met zeven a acht spelers het doel te blokkeeren. Zij gaan eenvoudig het veld in, om te trachten de tegenpartij het maken van doelpunten te beletten, of om te beproeven de score zoo laag moge lijk te houden. De reden waarom deze regel werd ingevoerd, was om meer gele genheid te verschaffen tot het maken van doelpunten, doch dit is anders uitgekomen. Naar mijn meening, wordt hierdoor al de schoon heid en het hersenwerk, dat het spel eens inhield, eraan ontnomen en kwam hiervoor een zekere ruwheid in de plaats. Voor amateurs schijnt het overwinnen van dit systeem zeer moei lijk te zijn. Hier volgen eenige adviezen, om het stopperspil-systeem te be strijden: De centre-forward moet niet, indien hij niet in het bezit van den bal is, maar steeds overal naar toeloopen, om de aandacht van den spil der tegenpartij af te leiden. Hij moet afwisselend, naar links en rechts gaan, de centre-half uit positie spelen en daardoor zijn bin- nenspelers kansen scheppen, om op de door hem verlaten midden voor-plaats te komen. Hij kan dan achter zijn binnenspeler terug komen en den bal doorspelen naar den speler, die zijn plaats heeft ingenomen, waardoor de spil in verlegenheid komt en niet meer weet wien hij moet dekken. Een andere manier voor den binnenspeler, die in het bezit van den bal is, is om in de richting van den spil te dribbelen, die daardoor genoodzaakt zal zijn aan te vallen. De binnenspeler plaatst dan den bal naar den zich in vrije positie bevindenden middenvoor. Positiespel is een zeer zwak punt in het voetbal van heden en dit is toch zeer zeker een voornaam onderdeel van het spel. De meeste spelers schijnen te denken, dat het niet noodig is om zich te ver plaatsen, indien zij niet in het bezit van den bal zijn. Het huldigen van die meening is echter geheel verkeerd, want het zich juist op stellen of goed positie kiezen is een zeer voorname factor. En het is zeer belangrijk...., om een paar voorbeelden te geven waar de buitenspeler staat wanneer de goal-keeper den bal heeft (ik bedoel zijn eigen keeper) of wanneer de bal...., laten wij zeggen...., op 98

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1939 | | pagina 10