Open brief aan Kick Geudeker. 78 (Spelregel-praatje.) Met dat microfoon-praatje over „de juiste toepassing van de spel regels", heb je voor alle liefhebbers, die Zondag aan Zondag de dartele sprongen van het bruine monster min of meer aandachtig volgen, een meesterzetje gedaan. Ja, ik snap zéér wel, dat het voor een sportjournalist om de drom mel niet meevalt, steeds en overal Haantje de Voorste te zijn en vooral te blijvenmaar.... je flikt het hem toch maar aardig. Je rubriekjeDE WEDSTRIJD DIE IK ZAG, is steeds een oase in de sport-journalistiek, nee eerlijk, Kick je kent er wat van. Zeker, dit is de bescheiden hulde maar van een armzalig ama teurtje, maar ik heb een paar goede ooren en bij mij op kantoor zijn mijn collega's openlijk in hun lof voor de manier, waarop jij je daar bij ,,Het Volk" van je taak kwijt. En met die spelregel-bespreking heb je je mede-persmuskieten weer een extra klontje uit de journa listieke pap weggesnoept, en leg je hun allemaal weer een straat lengte voor. Vooral de manier, waarop je de partijen voor de micro foon sleept, en er als 't waren een geestelijken bokswedstrijd van weet te maken, heeft mijn warme bewondering. „Hier aan mijn linkerhand staat de beroemde fluitist A., B. of C., de man, die de fluit al jaren als een groot kunstenaar bespeelt, als een moderne rattenvanger van Hameln zijn bewonderaars bij duizenden meesleurt, en den meest bloeddorstigen en gemeenen speler als een hondje uit z'n scheids rechterlijke hand laat eten; en daar aan mijn rechterzijde de populaire linksbuiten van club X., Y. of Z., een artist, die zijn weerga niet vindt op onze Hollandsche velden. Hij is zóó snel, dat hij af en toe zijn eigen voorzetten inkopt, en een goed beklanten sigarenwinkel kan vinden in welke plaats hij maar wil. De beurt is thans aan de referee. En dan volgt een klaar en duide lijk gestelde vraag, zóó uit de voetbal-praktijk. „Ik geef U thans één minuut om U te beraden," En wij thuis bij onzen loudspeaker beraden ons met „het slachtoffer" mee. Je kunt onze hersens hooren kraken. Een gongslag, net echt en wij prijzen onszelf, als we met den geëxamineerde een twee kunnen incasseeren, en schudden ernstig ons hoofd, als de „expert" ietwat wazig is. Maar we gnuiven als de beroemde fluitist er finaal naast is, en niet alleen van z'n hard- steenen-scheidsrechterlijke-voetstuk tuimelt, maar bovendien nog een vreeselijke nul op zijn rapport krijgt. Dat moet een geestelijke knock out voor zoo'n vrijer zijn. Maar, en hier gaat het omals we eerlijk zijn, kunnen wij vóór alles constateeren, dat er bij ons allemaal nog wel het een en ander aan onze spelregel-kennis hapert, en dat deze radio-kwartiertjes buitengewoon opvoedend werken. En nu zou ik je gaarne het volgende idee aan de hand willen doen. Laat in samenwerking met den K.N.V.B. een paar aardige spel regel-vraagstukken op gramophoonplaten vastleggen. Alle groote sportvelden hebben tegenwoordig een loudspeaker-installatie met een pick-up, zoodat je op deze manier de voetballiefhebbers bij duizenden kunt bereiken. Wat zou het een prettige afwisseling geven, na een plaatje Crooks of Hawaiian-muziek plotseling zoo'n openbare les in spelregel-kennis. Ik geloof zeker, dat Jan Publiek hier zéér sportief op zou reageeren. Bovendien bereik je er mee, dat spelers, scheids rechters en Publiek wat nader tot elkaar gebracht worden. En, „ouwe center-voor", zou je het niet lollig vinden, zoo na een All Johnson-, Tino Rossi- of andere huilebalkplaat, uit den mond van een aardige vrouwelijke supportster te hooren: Laten ze nou KICK maar weer eens opzetten. Dat is tenminste een kerel. J. S.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1939 | | pagina 14