Hoe Ajax van D.O.S. won. En zoo is dan de strijd om de punten, de strijd om den titel van afdeelingskampioen van den K.N.V.B. weer ingezet. Wij zijn weer af De eerste ronde, de eerste echte voetbal-Zondag behoort weer tot het verleden en vele Zondagen van sportief(?) voetbaigenot zitten nog in het vat. Laten wij hopen, dat het een uiterst solide en door stevige duigen bij elkander gehouden vat is en dat het, met het oog op het waanzinnige wereldgebeuren, niet ontijdig barstLaten wij het hopen uit het diepst van ons hart Wij hadden gedacht, sterker, wij waren er bijna zeker van, nu er voor de voetbal-clubs alleen maar een kampioenschap op het spel staat en de angst voor degradatie zich volkomen in off-side positie bevindt, dat deze nood-competitie een prachtige gelegenheid zou zijn, om nu eindelijk eens het peil van ons huidig voetbal een flinken trap de hoogte in te geven. Geen degradatiegevaar, geen angst voor de laatste plaatslouter en alleen voetbal ter wille van de sport wat wil men nog meer? Helaas!onze hoop, dat nu de weg gebaand zou zijn naar een periode, zooals wij Ajacieden die hebben gekend in 1916/' 18een periode waarin onze vereeniging is groot gewordenis op dezen eersten dag alweer volkomen in elkander gefrommeld. En dat niet alleen, door hetgeen wat wij gisteren op ons eigen veld zagen, maar ook door de verslagen die wij van andere wedstrijden lazen. Ajax-voetbal-periode 1916/T8... met weemoed denken wij nog dik wijls terug aan dien voetbal-tijd aan ons gouden team uit die dagen. Nog zien wij in onze gedachten de ongeëvenaarde pijlsnelle rennen van Wim Gupfert en Jan de Natris.... de goocheltoeren van de Lucassen (de kippies) en Theo Brokmann, de trucs van Hordijk, het fijne spel der Pelsers en het oer-solide werk van Couton voor het doel van Jan Smit. De gebroeders Lucas,spelers die door hun kleine postuur, alleen maar konden incasseeren en niets hadden weg te geven, die het moesten hebben van hun weloverdachte, tactische spel en hun be wonderenswaardige balcontröle, waren een attractie op zichzelf. Hun combinatie met Brokmann en Theo's venijnige schoten waren alléén al een gang naar ons veld waard. En nu. ruim twintig jaren laterzijn wij ongeveer nog net zoover als vóór genoemde periode. Weer zien wij „afbreken" het hoofdmotief van de match. Weer zien wij het systeem „weg-is-weg" en „als-ik-in-godsnaam-maar-iets-raak." Het „op hoop van zegen" maar doorsjouwen.... Dumortier werd van dit spel het slachtoffer en moest met een gapende hoofdwonde het veld verlaten. deed in dezen wedstrijd weer opgeld. Neen!.... het is bedroevend en jammer.... maar goed voetbal dus voetbal gebaseerd op hersenwerk, balcontröle, uitgebalanceerd combinatiespel en fairness (vrij vertaald, het sparen van de tegen standers) zal men, op deze wijze voortgaande, in ons land nooit en te nimmer leeren. Men heeft ons gevraagd, nu wij zijn opgeroepen, om de openge vallen plaatsen bij de redactie van ons clubblad tijdelijk in te nemen, een verslag te willen schrijven van den, bij den aanhef van dit epistel, genoemden wedstrijd. Eerlijk gezegd lust het ons niet erg, want daar was de match „te dood", naar onzen smaak te flauw, voor. Hoogtepunten waren er zeer weinig, sensatie was er echter genoeg. Helaas, geen sensatie van de goede soort. Sensationeele gevallen als het afkeuren van o.i. twee geheide D.O.S.-doelpunten en het ge noemde ongeval van Dumortier, zijn nu niet bepaald stimuleerend 35

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1939 | | pagina 3