Honkbal, de ideale Zomersport. Voortdurende strijd, wedijver in tactiek, snel heid en behendigheid, dit alles maakt het spel zoo levendig en aantrekkelijk. Wat is honkbal en waarom is honkbal de aangewezen zomersport voor voetballers? Honkbal is geen sport, hier uitgevonden, maar het is de Hollandsche naam voor en komt geheel overeen met „Base ball", de nationale sport in Amerika, waarvan zoo juist op plechtige wijze het 100-jarig bestaan is herdacht. Een sport, daar door honderd duizenden beoefend en door millioenen met groote belangstelling gevolgd, de eenige sport die erin geslaagd is burgerrecht te ver overen in Japan, alwaar in steden als Tokio en Osaka eerste klasse wedstrijden door 50.000 toeschouwers worden bijgewoond. Honkbal begint ook in Holland hoe langer hoe meer belangstelling te trekken. Reeds jaren geleden uitte de Heer Kips, oud-voorzitter van den Ned. Voetbal Bond, zich als volgt over deze sport: „Het honkbalspel is een spel van moed, vaardigheid en vernuft, zooals enkele voetbalvereenigingen reeds bewijzen, en het lijkt mij een uitnemende zomersport voor de voetballers. Zij vinden in dit spel terug het mannelijke karakter en de groote bewegelijkheid, die het voetbalspel kenmerken." Op dit oogenblik spelen zoo goed als alle voetbalvereenigingen van eenige beteekenis in Amsterdam 's zomers honkbal. Wij noemen Ajax, Blauw-Wit, D.W.S., A.F.C., Zeeburgia, D.W.V., Spartaan, O.V.V.O. en Watergraafsmeer. Verder in Haarlem: R.C.H., E.D.O. en Schoten, in Hilversum: 't Gooi en Hilversum, en in Utrecht: D.O.S. In clubverband. Honkbal is dan ook een uitstekende zomertraining voor voetbal lers. Het houdt de spelers in clubverband bijeen, er moet veel bij geloopen en snel gestart worden, terwijl door het gooien, slaan en vangen alle spieren van het lichaam in actie komen. Daarenboven vereischt het groote oplettendheid, snel reageeren en een goed be grip van de steeds wisselende spelsituaties. Het houdt de spelers niet alleen lichamelijk, maar ook geestelijk bezig. Indien men een maal op de hoogte is van de spelregels, volgt men het spel ook als toeschouwer met groote belangstelling, daar het vol leven en span ning is. Het spelverloop. Hieronder volgt een beknopt overzicht van het spel: Aan het terrein, waarop gespeeld wordt, stellen wij geen al te hooge eischen,- een niet te klein voetbalveld is voldoende. Op dit terrein is een vierkant uitgemeten, waarvan de zijden 27V2 M. lang zijn. In één der hoeken van dit vierkaant ligt een rubberplaat, die 43 c.M. breed is; dit is het thuishonk. In de overige 3 hoeken liggen witte met zaagsel gevulde zakken, die met pennen in den grond zijn bevestigd. Het zijn resp. het eerste, tweede en derde honk. On geveer in 't midden van het vierkant ligt een langwerpige rubber plaat, de werpplaat. Zóó; het veld is in orde en de 2 partijen, elk uit 9 spelers bestaande, komen op het terrein. Wat ze meebrengen? Allereerst natuurlijk een bal, een harden met paardeleer overtrokken zoo groot als een cricket- of hockeybal en dan eenige slaghouten, ronde stokken ongeveer 1 M. lang, van boven niet dikker dan 7 c.M. en naar onderen dunner toeloopend en verder nog handschoenen en ander beschermingsmateriaal, dat we straks nog zullen beschrijven. De partijen gaan beurtelings, wat we noemen, „aan slag" en „in 't veld". In een officieelen wedstrijd krijgt iedere partij 9 slagbeurten 25

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1939 | | pagina 25