MOMENTEN, gezien door Veteraan Er was eens Er was eens een clubhuis, ergens aan den overkant van het Y, om streeks 35 jaar geleden. Het stond in de weilanden, links van het oude Tolhuis, waar je op Zondag middag onder ouderlijke voogdij een glaasje melk dronk, als je ten minste ordentelijk was opgevoed, jongens, die toen reeds aan voet balkoorts leden en dus ongema nierd waren glipten het Tolhuis voorbij en trokken naar het club huis. Het was een vriendelijk houten gebouwtje, met een gezel lig voorgalerijtje, maar het huis vestte, in zijn bescheiden allures, toch een eerste klasser: Vol harding. Gelukkig moment. Trots woei de blauw-geel-blau- we vlag uit het dakraampje, als R.A.P., H.V.V., Hercules of andere klassieke grooten, op bezoek kwamen. Het galerijtje was dan tevens eeretribune voor officieele gasten en eigen clubleden, terwijl een paar honderd man sterk pu bliek voor een kwartje op planken langs de zijlijnen stond, of voor een dubbeltje in de modder achter het doel. Bevroren teenen werden niet vergoed. Pijnlijke momenten In, om en vóór dit clubhuis heb ben beroemde geslachten gestreden en geleden. Want geel pomp water en vette klei lieten reinheid en kou maar zoo'n beetje blauw- blauw. Vandaar de clubkleuren. Ondergeteekende kon er als adspi- rant van meepraten, ook al zag hij in bibberenden eerbied op naar de van Renterghem's, links- en rechts buiten van het Nederlandsch Elf tal, tot Willem Gerke en Pik His- gen (die bij vergissing altijd een rood-zwarte trui droeg), Sweys, Dubois, Blóte en Geelkerken, ja, vooral „Geeltje", die in dit club huis, met Waterschoot van der Gracht, de Amsterdamsche school- wedstrijden uitvond. Geniaal moment! Kringloop. Volharding had nog een buur man, wiens veld zonder club huis door een slootje van het huiselijkterrein was gescheiden. Dat was de nieuwbakken tweede klasser Ajax, waar de ongeslagen blauw-gele kampioenen van het seizoen 190304 eigenlijk een beetje op neerzagen. Maar Stem pel, Dade en Chr. Holst zagen in de toekomst niet alleen een club huisje, maar zelfs heele kasteelen. Fantastisch moment. Nu staan we achter de feiten. Het clubgebouwtje verhuisde naar de Kruislaan in de Meer, waar een tweede-klasse combinatie van Vol harding en R.A.P. zou trachten de oude glorie te herwinnen. Helaas vergiste Hisgen zich al weer in het moment, want hij speelde toen al leen nog maar cricket. Ajax beland de, via een landhuis aan den Mid denweg en ettelijke landskampioen schappen, in het land van belofte, dat wij thans ons Stadion noemen. In onleschbaren landdorst an nexeerde Rood-Wit en passant ook het terrein, plus clubhuis, aan de Kruislaan, waar de Combinatie als voetbalmogendheid abdiceerde Droef moment. En zoo geviel het, dat mijn jon gens als Ajax-adspiranten het historische gebouwtje betraden, dat generaties zag komen en gaan en waar hun vader als knaap eens aan de pomp had gestaan. Blij moment. Met ontroerde stem sprak ik tot de bengels: Van het dak van dit huis zien veertig jaren op je neer. Ze keken ietwat ongeloovig naar den zolder: Ouwe, jij kan mooi vertellen, repliceerde de oud ste. Dat pompwater en die klei zijn aardig voor een sprookje, maar niets voor mij. Na een wedstrijd aan de Kruis gaan wij broeder lijke solidariteit even per fiets naar huis, want aan den Midden weg heb je lekkere warme douches, 310

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1939 | | pagina 6