Supporters bij Ajax. Als men zoo gedurende de wedstrijden behalve het spel ook eens het publiek om zich heen bekijkt, dan zal de aandachtige toeschouwer zich onwillekeurig afvragen: „Wie zijn al die menschen? Zijn het leden, donateurs, verloofden, vaders en moeders, of andere familie leden van de spelers? Of zijn het misschien menschen, die zonder tot deze categorie te behooren, bij Ajax komen kijken, omdat ze zich nu eenmaal tot Ajax voelen aangetrokken? Meestal moet men het antwoord op deze vraag schuldig blijven, maar al die menschen zijn toch bijna zonder uitzondering samen te vatten in die ééne groep, nl. die der supporters. Gaat men in Koenen eens na, wat dat woord support eigenlijk be- teekent, dan vindt men daar o.a. de woorden: hulp, steun. En met recht. Want.... iedere supporter komt toch bij Ajax om de spelers aan te moedigen en te steunen: ieder op z'n eigen manier. En zoo komt men allicht tot de vraag: „Zijn alle supporters gelijk?" Men zal antwoorden: „Natuurlijk niet!" Er zijn supporters, die heel nuchter en kalm blijven, wanneer Ajax een doelpunt maakt of een achterstand van één of meer doelpunten inhaalt. Ze zitten doodstil en niets verraadt de emotie, die hen van binnen misschien doortrilt. Wat een verschil met diegenen, die op springen, elkaar omhelzen, kortom op alle mogelijke manieren aan hun vreugde uiting geven! Wat beter is? Men kan het niet zeggen. Vraagt men dan dien „schijnbaar" onverschilligen supporter eens, hoe hij zoo kalm kan blijven, dan zal hij waarschijnlijk antwoorden: „Waarom zou ik mij eigenlijk zoo druk maken?" (Maar in zijn hart vindt hij het natuurlijk even prettig als de meer luidruchtige sup porter, daar is hij immers Ajax-supporter voor?) Het doelpunt is gemaakt. Het spel wordt voortgezet en het publiek schreeuwt, gilt, klapt, praat met elkaar of houdt zijn mond en zit stil. Ziehier de supporters op de tribune. Den volgenden dag op school of werkkring. Ajax heeft gewonnen en natuurlijk steekt de enthousiaste supporter dat niet onder stoelen en banken. Alle deugden van Ajax betreffende het spel, spelers (ja, wat nu eigenlijk niet?) worden voor de zooveelste maal geroemd, totdat eindelijk leeraar of chef er een einde aan maakt. Het is vanzelfsprekend, dat de medeleerlingen of collega's, die geen supporter van Ajax zijn, alle mogelijke moeite doen om den betreffenden enthousiasteling „boven op de kast" te krijgen, hetgeen ze maar ai te vaak lukt. Maar ieder diertje z'n pleziertje, niet waar? En als Ajax eens een keer verliest? (hetgeen natuurlijk ook wel eens gebeurt) Ja, dan heeft die enthousiaste supporter het heel wat zwaarder te verduren, want de plagerijen plus de verloren wedstrijd dragen er het hunne toe bij het humeur van dat „slachtoffer" nu niet bepaald zonnig te maken. Na een poosje echter verandert dit, want Ajax toont zich immers een goed verliezer ook? Den volgenden keer beter! Dan de supporter, die op de tribune in alle talen zwijgt. In de meeste gevallen houdt dat persoon ook buiten de muren van het stadion zijn mond, maar het is heusch geen zeldzaamheid, dat hij juist daarbuiten zijn hart eens wil luchten. Alles wat hij al dien tijd verzwegen heeft, wordt in een paar minuten verteld. De toehoorders worden bijna tot schreiens toe bewogen door al die emotievolle ver halen en zij staan er versteld van, dat iemand zóó in vuur kan raken over een doodgewonen voetbalwedstrijd. Ze tikken veelbeteekenend op hun voorhoofd: Je reinste waanzin! 294

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1939 | | pagina 22