Koopt bij onze Adverteerders! Jubileum van hel puntensysteem. In 1863 kwamen enkele leeraren in Engeland bijeen om orde in den voetbal-chaos te scheppen: de F.A. was geboren! Het spelen van competities zou bijna niet mogelijk zijn, indien het puntenstelsel niet uitgevonden was. Op 29 September 1888, dus 50 jaar geleden, werd in Engeland voor de eerste maal om punten gespeeld. In dat jaar maakten 22 vereenigingen deel uit van de toen door William McGregor gestichte voetbal-league en voor het eerst speelde men daarbij volgens het thans nog geldende puntensysteem. William McGregor, die in 1888 alle bestaande Engelsche voetbal clubs tot oprichting der „Association Football Union" in een bijeen komst uitnoodigde, maakte daardoor een einde aan de ongezonde toestanden in de Engelsche voetbalsport. Naar het voorbeeld van den Amerikaanschen honkbalbond riep hij de Engelsche profleague in het leven. Het jaar 1888 is derhalve het geboortejaar der „punten" en van het Engelsche league-kampioenschap. Ouder, veel ouder dan deze League en de wedstrijden om punten is de Engelsche voetbalsport. Aan de universiteiten en op de scholen werd reeds 100 jaar eerder gevoetbald. Maar iedere school hield er haar eigen spelregels op na. Dat ging zóó lang goed, als er slechts elftallen van dezelfde school tegenover elkander stonden en het werd reeds moeilijker, wanneer de eene school tegen de andere speelde. Maar het werd een hopelooze toestand, indien na het ver laten van de school elf spelers met elf verschillende opvattingen van het spel en zijn regels één ploeg vormden. Aan dezen onhoud- baren toestand kwam in 1863 een einde, toen enkele vooruitziende onderwijzers en leeraren bij elkaar kwamen om orde te scheppen. Op deze bijeenkomst werd één soort spelregels vastgesteld en men ging niet uit elkaar, voor de Engelsche Voetbalbond gesticht te heb ben. Daarmede bewezen deze lieden de voetbalsport een zeer grooten dienst. Aldus was het ontstaan der F.A., die enkele maanden geleden zijn 75sten verjaardag heeft gevierd. In 1872 vond de eerste landenwedstrijd tusschen Engeland en Schotland plaats; in 1885 begon het professionalisme zich te ontwik kelen, terwijl 1888 het jaar van William McGregor was om de clubs in de Engelsche League te zamen te brengen en hen te laten strijden om punten, zooals dat thans over de geheele wereld wordt gedaan. 272

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1939 | | pagina 32