besten wil niets ontdekken, behalve onvoorzichtigheid van beide kanten. Misschien is echter die fluiterij-voor-alles toch wel de beste oplossing hier. Want het keihard op den man spelen, het zonder vorm van proces luk-raak inrennen op elkaar, is een bron van voortdurende botsingen met verwondingen als resultaat. Een enkele maal steekt een speler dan wel eens woedend zijn vuist in de richting van den ander, doch dan is onmiddellijk de scheidsrechter of een collega-speler tusschen- beide en het geval wordt afgesmoesd! Bij ons zie ik al den wijs vinger van den scheidsrechter in de richting van de kleedkamer maar hier zijn we wat ruimer van opvatting! Wat me echter tegen viel is, dat bij zoovele brillante spelers, het ploegwerk niet hooger stond. Den tweeden wedstrijd, dien ik zag (en daarin speelde Boca Juniors toch ook méé), was een kick-en-rush van belang. Geen scha duw van hersenwerk. Vandaag zag ik mijn derden wedstrijd, waarin een sterke club (River Plate) tegen den hekkesluiter speelde (Argen- tino de Quilmes), doch afgezien van een 50 inmaak-partij was er weer geen subliem voetbal te genieten. Mogelijk zijn mijn verwach tingen te hoog gespannen, of wel heb ik nog het neusje van den Argentijnschen voetbalzalm niet geproefd! Denk om je leven. Vergeleken met onze eerste-klasse, laten we zeggen met ons Ajax- spel, zou ik dit van het Argentijnsche voetbal willen zeggen: indi vidueel zijn er meer uitblinkers en rasvoetballers, doch ik vraag me af, of Ajax in topvorm wel zou verliezen van b.v. de Boca Juniors. Daar ben ik nog niet zoo zeker van, ofschoon ik wel zou vreezen voor veler van jelui leven!!! Nou ja, ik overdrijf natuurlijk, maar ik denk, dat Wim Anderiesen toch wel raar op zou kijken, als hij zoo'n anderhalf uur lang een stootblok moet zijn tegen dóórloopende, zon- der-pardon-rammeiende kerels, van het postuur van deze voetbal lers. Ontdoet men echter het Argentijnsche voetbal van deze speel- methode, dan blijft er beslist veel goeds over en durf ik het wel vergelijken met doorsnee-Europeesch voetbal van de hoogere klasse. Overigens weten velen van jelui nog wel, hoe Uruguay voetbalde. Nu, zoo is het hier natuurlijk precies zoo, alléén is de techniek toch wel een punt van voortdurende studie en zou het weer on billijk zijn te beweren, dat het alléén maar trappers-loopers-smijters zijn. Eerlijk, er zijn juweelen van spelers bij deze ploegen, en ik heb de groote „sterren" nog niet eens gezien! Ik zag hier een „links buiten", die ik in een lijstje zou willen zetten. Een ongeloofelijke meesterschap over den bal en een snelheid, die ik werkelijk nog nimmer in mijn leven zag, of het moest Wim Gupfert zijn geweest, aan wien ik nog altijd herinneringen heb van een linksbuitenspeler van buitengewone klasse. Zoo'n „Gupfert" nu, in elite-formaat, zoo'n aalvlugge, overal langs-glijdende sneltrein, die nimmer den bal ver geet, zag ik ook hier. Van een eigenlijk spelsysteem heb ik niets kunnen ontdekken, doch daarvoor heb ik ook nog te weinig gezien. Waar ik overigens slecht over te spreken ben, is het publiek. Het is vreeselijk, zooals dit zich hier gedraagt. Alle terreinen, voorzoover het niet stadions zijn uit cement, zijn hier met traliewerk (prikkeldraad) afgerasterd en dit is alléén, om te voorkomen, dat „de legioenen" hier aan het doodslaan gaan! De spelers hier worden beschouwd als privé-bezit van den supporter en dat beteekent, dat de „tegenpartij" alles kan verwach ten! Toen ik Boca Juniors tegen Lorenzo zag en de spelers zag bin nentreden, wist ik niet hoe ik het had. Een orkaan van gefluit en gejoel aan de eene zijde (dat waren de supporters van Lorenzo) en een gejubel, overweldigend van omvang, aan de andere zijde. Dat 236

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1939 | | pagina 28