Wat is cricket? Nog eenige weken en dan is het spel van „bat en ball" reeds aan den gang. Bij het doorkijken van mijn cricket-literatuur komt mij een geschriftje in handen van de propaganda-commissie van den Ned. Cricket Bond en daarin wordt zoo juist omschreven, wat cricket feitelijk is. Curiositeitshalve laat ik het hier volgen: Wat verstaat men eigenlijk onder propaganda? Koenen's Hand woordenboek noemt Propaganda het middel om politieke bedoelingen te verbreiden. In cricket is propaganda geheel iets anders. Onze propaganda wenscht niet zich te uiten door het spel als het ware op te dringen, neen, verre van dat, het rustige en waardige dat ons mooie spel kenmerkt geeft ook de wijze aan waarop de propaganda gevoerd dient te worden. Over de techniek van de propaganda zal hier niet gesproken worden. Cricket leent zich er niet toe om er als het ware bij gesleept te worden, het spel spreekt niet zoo tot de massa als b.v. de voetbalsport. Cricketpropaganda moet voor een groot deel uit de sport zelf voortkomen en daarom ligt de propa gandistische waarde van cricket in het spel zelf, waaronder dan te verstaan de wijze waarop cricket moet worden gespeeld. Dit kan slechts op één wijze, n.l. in den goeden geest, d.w.z. op eerlijke en sportieve manier. Deze ware geest te verbreiden onder de begin ners en jeugdige beoefenaren van het spel is de belangrijkste taak van de Propaganda Commissie, consuls en propaganda commissies in de vereenigingen. Moeilijkheden en geschillen moeten in de toekomst bij cricket on mogelijk zijn. Het standpunt van de tegenpartij moet men zich kun nen indenken en weten te respecteeren. Jongeren spelers moet reeds vroeg ingeprent worden zich onvoorwaardelijk bij beslissingen van de umpires neer te leggen en dat doen zonder misnoegen te laten blijken of daar later op terug te komen. De beslissing van den umpire is bindend onder alle omstandigheden. Er zijn vele kleinigheden, die wanneer verzorgd, ons spel ten goede komen en de propagandistische waarde ervan verhoogen. Om slechts enkele punten te noemen: bij wedstrijden gaan eerst de beide umpires het veld in, daarna het fielding team en dan de beide batslieden. Het op tijd inkomen van volgende batslieden bevordert een vlot verloop van de wedstrijden. Zoodra de uitgaande batsman in het paviljoen is, dient de inkomende batsman naar buiten te komen, ook en zelfs speciaal wanneer het om den tijd gaat. In zoo'n geval trach ten den tijd te rekken door talmen met inkomen is niet cricket spelen in den goeden geest en een slechte propaganda voor het spel. Laat een aanvoerder van het fielding team bij een onderbreking van het spel voor lunch, thee of einde innings er voor zorgen, dat de bats lieden het eerst het paviljoen betreden. Het zijn kleinigheden, die echter zooveel bijdragen tot een goede verstandhouding en een vlot verloop van het spel verzekeren. Het zich leeren beheerschen onder alle omstandigheden en nemen van beslissingen op bepaalde momenten is de groote opvoedkundige waarde die van cricket uitgaat, waardoor ouders met een gerust hart hun kinderen aan deze sport kunnen toevertrouwen. Wanneer de eerste wedstrijden in een nieuw seizoen gespeeld zijn wordt dikwijls de vraag gesteld of de verwachtingen ervan gerecht vaardigd of te hoog gespannen waren. Wat doet het er toe of deze vraag bevestigend of ontkennend moet worden beantwoord. Het gaat toch slechts hierom of wedstrijden hetzij gewonnen of verloren, góéde wedstrijden zijn geweest, d.w.z. wedstrijden de moeite waard om te spelen en wanneer eenmaal tot het verleden behoorend nog lang in prettige herinnering blijven voortleven. Dergelijke wedstrijden ge speeld in den waren sportieven geest vormen het essentieele element voor een doeltreffende propaganda voor onze mooie zomersport. Tot zoover dit geschrift. YRREF.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1939 | | pagina 22