Voetbal in de buurt van de Amazone-rivier. Toen wij Zondag 22 Januari j.l. in het W.G. om 4.45 n.m. de voetbal- marsch van Schootemeyer hoorden schallen, vonden wij dat een goed voorteeken voor den uitslag van den wedstrijd AjaxFeijenoord. En ja, daar hoorden wij 10 minuten later de verlossende woorden van het persbureau: 50! Een rondje toffées was het eenige, waarop getracteerd kon worden. Voetbal werd toen het gesprek van den namiddag en toen ik mijn overbuurman, Jopie Bonnet, eens vroeg of hij in zijn leven wel eens aan voetbal gedaan had, kreeg ik prompt ten antwoord: „Ja, natuur lijk, wat dacht U dan? En U raadt nooit, waar!" Daar hij jaren als zeeman bij de K.N.S.M. gevaren had en op elke boot wel een elftal uit personeel te vormen is, dacht ik direct aan voetbal in het buiten land. Wij werden nieuwsgierig en dachten: daar zit wat in voor het Ajax-Clubnieuws. „Ja," vertelde hij op onopgesmukte wijze, „wij waren in Januari 1938 gecharterd door een Engelsche Maatschappij en voeren met de „Tellamon" van de K.N.S.M. op uitreis langs de Oostkust van Amerika, totdat wij de Amazone-rivier in Brazilië bereikten, welke wij pl.m. 1500 K.M. opvoeren om levensmiddelen te brengen en hout te halen. Door het oponthoud van 10 dagen, kregen wij van de aldaar geves tigde bruine broeders een uitnoodiging om een wedstrijd te spelen. Een elftal was spoedig gevormd. De zwarte broekjes kochten we voor 2 sol of te wel 1.04 in de kampong, de interlocs dienden voor truitjes. Werkschoenen waren onze trappers, terwijl onze bruine te genstanders blootsvoets den strijd aanbonden. Het grasveld was van normale afmetingen en een kamponghuisje diende voor kleedkamer. Net als echt kwamen we in een drafje het veld op; ik voorop. Een 50-tal nikkers begroette ons met krijgsgeschreeuw en keek vol be langstelling naar ons schoeisel. Dat bleek iets nieuws te zijn. Onder leiding van Berkhout begonnen wij onzen strijd. Maar al spoedig bleek, dat het een spelletje van kat en muis zou worden. Niet alleen, dat onze tegenstanders den wedstrijd op het heetst van den dag on der een temperatuur van 80 a 90° hadden vastgesteld, neen, zij waren onvermoeid en watervlug. Alleen waren ze als de dood voor onze schoenen, want eenigen waren daar al mede in aanraking geko men. In een kwartier was het al 30. De tribune begon reeds leeg te loopen. Bij de rust (na V2 uur) kregen wij zelfs den raad er maar mee op te houden, maar dat deden wij niet. Wij, Hollanders, gaven ons zoo maar niet over. Wij hadden toch niet voor niets die dure broekjes gekocht. Wij wisten toch, dat, wan neer wij het shortpassing en het dribbelsysteem zouden toepassen, wij ze een poosje van ons af konden houden, omdat zij doodsbang voor onze harde werkschoenen waren. Wij voelden ons als elf pop- peys, omdat wij aan de vele spinazie uit het blik dachten, die wij tijdens de reis gegeten hadden. Den verderen strijd kostte ons nog een paar zolen, die wij tot groote hilariteit van de bruine rakkers van onze schoenen aftrapten. Zoo verloren wij met 71. De eer hadden wij nog gered, 't Was direct geen vlagvertoon geweest, maar toch hebben wij in de kampong aan de Amazone-rivier nog dikwijls het lied gezongen „De Tellamon gaat nooit verloren!" Februari 1939. HOMMES 142

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1939 | | pagina 30