Zware taak der middenvoors Heeft een middenvoor het in het tegenwoordige voetbal het zwaarst van allen te verduren? Is de middenvoor degene, die zich slechts zeer kort met succes op zijn plaats kan handhaven? Gezien enkele gebeurtenissen uit den laatsten tijd zouden wij geneigd zijn deze vragen bevestigend te beantwoorden. Het is immers een niet te ontkennen feit, dat tal van uitblinkende centervoors, die tot voor kort nog als zoodanig fungeerden, in hun elftal naar een der binnenplaatsen verdwenen zijn. We noemen slechts Drake van Arsenal, die zelfs rechtsbuiten speelt, Bakhuys, die in Metz als binnenspeler staat opgesteld, de Italiaan Piola, kortgeleden ook al naar de binnenplaats verhuisd, en bij ons in Ajax in mindere mate Piet van Reenen. Nu kan het natuurlijk wel eens gebeuren, dat men besluit een middenvoor van zijn plaats te halen, omdat hij elders nuttiger werk kan verrichten, doch wanneer er geen bijna even goede reserve-middenvoor aanwezig is, zoodat men oogenschijnlijk een offer aan de productiviteit brengt, dan staat het voor ons vast, dat er een andere reden voor zoo'n besluit moet bestaan. Die reden schijnt te liggen in het feit. dat de middenvoors uit het moderne voetbal dus zij, die het hoofdzakelijk van hun schot en hun snelheid moeten hebben niet bijzonder lang mee kunnen loopen. En waarom niet? Wel, omdat zij meer nog dan de andere spelers in de ploeg doorloopend op volle kracht moeten spelen. Maar belangrijker nog daarbij is de wijze, waarop de middenvoor vooral in Engeland moet trachten succes te bereiken. We doelen hier op de „stier-tactiek", die er uit bestaat de achterhoede der tegenpartij „uit elkaar te rammen" of onder den voet te loopen, een tactiek, waarbij zij zelf natuurlijk de meeste kans op verwondingen loopen, waarvan het „knietje" doorgaans het meest beruchte is. En zijn dergelijke middenvoors weer hersteld, dan ziet men meestal, dat zij volkomen begrijpelijk veel voorzichtiger geworden zijn. Maar juist dat mag niet, want daarmede ontnemen zij zich zelf hun sterkste wapen: een snelle, stormachtige solo-ren op het doel, besloten met een krachtig schot. Zoo is Drake van de middenvoorplaats geraakt, zoo is waarschijn lijk ook Piola, die twee jaar lang als de beste centervoor van het Continent gold, op de binnenplaats terechtgekomen. Trouwens, reeds in den wedstrijd te Amsterdam met het Vasteland-elftal presteerde de Italiaan zoo goed als niets tegen Blomvliet c.s., terwijl hij ook in Engeland den bal bijna niet aanraakte. Bakhuys, de middenvoor van ons land, ook al geen aanvalsleider meer en Piet van Reenen, die ontegenzeggelijk in vroeger jaren meer durf bezat, doch die even eens door blessures wat voorzichtiger geworden is. Is het b.v. niet typeerend, dat van Reenen de eenige speler van ons was, die de vorige week in den fair gespeelden wedstrijd tegen D.F.C. gewond werd? Hij was bovendien dan ook de eenige, die een doorloopenden bewaker bij zich had in Punt, den spil-stopper der Dordrechtenaren. Naar onze meening zullen er nog wel meer voorbeelden bijkomen. Negatieve zijn er echter reeds genoeg; daarvoor moet men maar eens rondom zich naar andere vereenigingen kijken, waar blijkt dat het o zoo moeilijk is een goeden middenvoor te vinden. En waar zijn met gedeeltelijke uitzondering van Dumórtier in ons land de aangewezen opvolgers van Bakhuys voor het Nederlandsche elftal? Voor ons staat het vast, dat een middenvoor als zoodanig slechts een zeer gering aantal jaren in het voetbal, zooals het tegenwoordig gespeeld wordt, mee kan loopen. 106

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1939 | | pagina 14