Clubleven Een kenmerkend iets van onzen tijd is de lust en de noodzaak tot het oprichten van vereenigingen en het instellen van comité's tot bevordering van etc. voor alle mogelijke doeleinden. Zonder dat men het weet of het goed tot zich laat doordringen is men tot lid gebom bardeerd en het spreekt wel vanzelf, dat een lidmaatschap, hetwelk maar even zoo komt aanwaaien, de noodige ambitie ontbeert. In den regel is het voor deze ambitieloozen geen onoverkomelijke hinder paal om weder te bedanken en daarmede is het uit, voorts zijn dezulken voor de betreffende organisatie geen gemis. Anders is het echter in onze groote voetbalorganisatie, want.... Het kenmerkende van een doorsnee-Nederlander is in den tegen- woordigen tijd gelegen in het feit, dat hij ergens lid van moét zijn. Het toetreden tot een vereeniging geschiedt vaak uit een innerlijken drang, maar vele malen is een inwerking van buitenaf de grond van een lidmaatschap en dat dit laatste juist in onze voetbalgemeen schap veelal tot teleurstelling leidt, leert o.i. de lange wekelijksche lijst van overschrijvingsverzoeken in „De Sportkroniek", want.... In voetballend Nederland is het uittreden uit een voetbalvereeniging niet meer zoo eenvoudig en veel leed moet inderdaad geleden zijn, alvorens men een kostbaar jaar van zijn toch al korte voetbalperiode gaat offeren om weer vrij te zijn. Dit ware wellicht voorkomen, indien van tevoren goed overwogen was aan welke vereeniging men zich zou willen verbinden. Welke die overwegingen zijn, kan in het mid den gelaten worden, doch is eenmaal de keuze gedaan, dan spruit hieruit voort, dat dit met inzet van den geheelen persoon geschiedt, waardoor alle geldende rechten verkregen worden, doch daarnaast vrijwillig alle verplichtingen gedragen moeten worden. De rechten kunnen verschillend zijn, maar de plichten in elke voet balclub zijn wel ongeveer gelijk, want.... Het moét voor iederen voetbalspeler een eer zijn zijn vereeniging op de allerbeste wijze te vertegenwoordigen. Dat verkrijgt hij niet door alléén 's Zondags een wedstrijd te spelen, maar de paraatheid daartoe berust op een geregelde oefening. Een goed toegerust speler zal 's Zondags met blijheid het veld betreden en is minder ontvan kelijk voor slechte invloeden dan een speler, die zijn wedstrijd niet volkomen fit aanvangt. Vermoeidheid is een slechte raadgeefster en vele wedstrijden zouden niet in onsportiviteit ontaarden, indien de deelnemers zich bewust bleven van het spelen van een spel. Het goede willen en het optreden naar buiten hangt ten nauwste samen met de gezindheid, welke men als lid ten opzichte van zijn club in neemt. Laat ons, Ajacieden, blijvend toonen, dat wij het spel spelen om het spel en laat ons bovenal goede clubleden zijn. d. J. mij telkens weer op, dat er zeer veel gepingeld wordt in de lagere elftallen van Ajax. Het is wel leuk je technisch kunnen te demonstree- ren, maar je houdt het spel op door dat gedraai en getreuzel. Boven dien is het een kolfje naar de hand van de tegenpartij, je medespelers worden buitenspel gezet en je geeft de tegenpartij gelegenheid zich te herstellen. Dus Ajacieden, vanaf heden wordt er niet meer gepingeld. Het zal mij benieuwen. YRREF. 57

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1938 | | pagina 9