Een kleine paniekstemming in het Wilhelmina-Gasthuis. Ter inleiding wil ik eerst even vertellen, dat ik tijdelijk op een der mooie ziekenzalen van prof. Westenwoud in het Wilhelmina-Gasthuis ben opgelegd. Men denkt al gauw, dat daar een trieste stemming zal heerschen, maar niets is minder waar. Er zijn altijd wel een paar patiënten, die voor een vroolijke noot zorgen en zoo hebben wij het al bijzonder getroffen met een Eilandenbewoner B., die het houden van duiven- platten doceert en het Eerelid Ferwerda van den Nederlandschen Hen- gelaarsbond, die de hengelsport behandelt en propageert, en zich vooral ergert aan clubs, die niet bij genoemden bond zijn aangesloten. O! Ajax! En buiten deze dagelijksche gratis colleges zouden we nog iederen dag van 4 tot 6 uur kunnen genieten van radiomuziek, onver schillig welke, indien er in dien tijd ook niet gezwamd werd over jarige jongens en meisjes, of over het klaarmaken van puddingen enz. enz. Maar niet zoodra worden op Zondagmiddag de sportuitslagen door het A.N.P. uitgezonden, of we zijn een en al aandacht, want we moeten toch weten, of de Amsterdamsche clubs gewonnen hebben en dan speciaal „Ajax". En onze kranige hoofdzuster leeft wel zoo met haar patiënten mee, dat, toen laatst HollandDenemarken door Han Hollander werd ver slagen tijdens het bezoekuur, werd overwogen die paar duizend be zoekers te laten wachten of het verslag niet uit te zenden. Besloten werd tot familiebezoek plus uitzending. De resultaten waren verrassend. Zoodra we van Wim en Bertus hoorden, klaarden de gezichten op. Ze werden wel zoo dikwijls ge noemd, dat wij allang begrepen hadden, dat zonder die twee Amster dammers we er „geheid" in hadden gegaan. Dat voetbaluitslagen een merkwaardige invloed hebben op den gezondheidstoestand van de patiënten blijkt wel uit het volgende: Tijdens het uitzenden der uitslagen hoorden we ook Feijenoord Ajax 10. Verder werd niet geluisterd. Een down-stemming heerschte direct in de zalen. De zuster van de spijswagen kon bij haar tweede rondgang niets meer kwijt raken. De temperaturen der zaalbewoners stegen onrustbarend. Dezelfde geschiedenis herhaalde zich toen op 30 October het A.N.P. bekend maakte D.O.S.Ajax 43. De verschijn selen, die zich bij de patiënten voordeden waren van dien aard, dat de altijd behulpzame zaalzuster zich verplicht voelde direct de hoofd zuster te waarschuwen, die het op haar beurt noodzakelijk oordeelde den zaaldokter te raadplegen. De hoofden werden bij elkaar gestoken, totdat op een moment onze hoofdzuster, die haar pappenheimers beter kent dan eenig ander, mijn richting uitkeek. Een knipoogje van mij was voldoende. Zij begreep. Maar den volgenden morgen kwam zij even bij mij en zei :„Wan- neer Uw vriend Koolhaas deze week even bij U op bezoek komt, wilt U hem dan namens mij verzoeken om Wim Anderiesen en zijn mannen er op te wijzen, dat ik er vast van overtuigd ben, dat de tijdelijke inzinkingen op Zondagen na 5 uur vermoedelijk te wijten zijn aan de uitslagen Feijenoord en D.O.S.? Ik geloof zeker, dat, als Ajax 's Zondags wint, de keukenzuster eten te kort komt." Natuurlijk was Koolhaas daartoe direct bereid. Van psychologisch standpunt beschouwd zou het werkelijk een belangrijk experiment zijn, bovendien had hij de overtuiging, dat Anderiesen c.s. zich spe ciaal voor de rust op de ziekenzaal extra zouden inspannen. 6 November verliep AjaxV.S.V. 31. Alls ging naar wensch. Onze 54

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1938 | | pagina 6