Is een Hoofdklasse noodzakelijk? Er bestaat moed toe om in ons voetballand van tijd tot tijd eens een lans te breken voor de instelling van een hoofdklasse, want vooralsnog is het de stem van een roepende in de woestijn. Maar desondanks meenen wij met dit roepen voort te moeten gaan, opdat dit, aanzwellend tot een geschreeuw, eens ter bestemder plaatse ver staan zal worden. Mogen wij ons goed op de hoogte achten, dan staan de hoogste instanties niet afkeerig tegenover een hoofdklasse en zijn er zelfs wenschen, welke duidelijk in deze richting gaan. Wat de instelling in den weg staat, is de belangenkwestie en hier wreekt zich het onvoltooide groeiproces van onzen K.N.V.B. Ontzaggelijk veel werk wordt thans jaarlijks besteed aan de ver hooging van het spelpeil en dit loffelijk streven wordt met werkelijk succes bekroond, maar het blijft o.i. steken in de 51 en het volgend seizoen zelfs 52 eerste klasse elftallen, welke ons kleine landje rijk is. Gedurende de jaren van het bestaan der thans geldende rege ling is nu wel gebleken, dat een verhooging van het spelpeil op breedere basis tot stilstand is gekomen en geen kracht meer heeft tot verdere ontwikkeling. De oorzaak zoeken wij in een té groote vermenging. Ploegen, welke de noodige capaciteiten missen, trachten hun tekort door enthou siasme aan te vullen en leveren een afbrekend spel. Het is en blijft onmogelijk om tegen zulk „enthousiast" spel een wedstrijd van be hoorlijk gehalte te spelen, waardoor ook de technische ploegen niet in staat worden gesteld hun techniek in alle schoonheid op te voeren. Afgezien van het feit, dat de propagandistische waarde van een wedstrijd tusschen twee geheel ongelijkwaardige elftallen enorme schade lijdt, waardoor de voetbalsport als sport voor iedereen reeds thans door onthouding van zekere kringen, waarneembare afbreuk wordt gedaan, moet toch het streven onzer voetballeiding als taak vervulling niet alleen gericht zijn op een zoo groot mogelijke deel neming als lichaamsontwikkeling, maar daarnaast om de uiterste grens van het kunnen te bereiken. Dit vergemakkelijkt tegelijkertijd de taak der technische commissie, want er zal een homogener elftal samen te stellen zijn uit circa 150 spelers, die Zondag aan Zondag hun uiterste best moeten doen om uit het spel te halen wat er in zit, dan onder de tegenwoordige om standigheden de sterren te moeten zoeken uit een middelmatigheid van een kleine 600 spelers. In dit verband gezien is de vorming van een hoofdklasse tevens een dringend nationaal belang. De belangstelling voor dit vraagstuk schijnt iets algemeener te worden, getuige de artikelen, welke wij zoo nu en dan over dit thema lezen. Zoo werd onze aandacht getrokken door een aardig plan van een inzender in „De Sportkroniek". Deze inzender wil n.l. de hoofd klasse door een achterdeurtje binnensmokkelen. Het plan komt hier op neer, dat de nummers 1 en 2 van elke afdeeling, dus 10 clubs, aan het eind van het seizoen een halve competitie spelen met dien ver stande, dat de clubs, welke elkaar reeds in de gewone competitie ontmoetten, niet meer tegen elkaar in het veld zullen komen; de behaalde resultaten in de beide competitiewedstrijden zouden echter wél meetellen voor het resultaat der kampioenscompetitie. Het is, men zou haast zeggen, het ei van Columbus, maar de uit werking in details zal zóóveel bezwaren opleveren b.v. de vast stelling van onzijdige terreinen dat het o.i. zaak der voorstanders blijft om te ijveren voor een rechtstreeksche instelling eener hoofd klasse. 8

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1938 | | pagina 8