Scheidsrechtersfluii beslaat 60 jaar. Keizer stompt legen Feyenoord een bal over de lat. Cliché: ,Alg. Handelsblad" Wanneer dezen Zondagmiddag Dr. J. F. van Moorsel door een fluit signaal Anderiesen en den D.H.C.-aanvoerder bij zich roept voor den toss, dan vinden we daar niets eigenaardigs in. Maar hoewel er reeds 75 jaar gevoetbald wordt, bestaat de scheidsrechtersfluit pas 60 jaar. Vijftien jaar moesten er dus nog eerst voorbijgaan, voordat men de noodzakelijkheid hiervan inzag. De eerste voetbalwedstrijden natuurlijk in Engeland werden trouwens door twee scheidsrechters geleid, niettegenstaande het feit, dat er toen veel minder spelregels ongeveer 17 waren dan nu en de strafschop b.v. ook nog niet bestond; de eerste scheidsrechters hielden er blijkbaar niet erg van om hard te loopen! Maar zij hadden ook de taak de zijlijnen te bewaken, want grensrechters waren in dien tijd nog niet „ontdekt". Die kwamen eerst, toen de leiding van een wedstrijd aan slechts één scheidsrechter werd opgedragen. Precies 60 jaar geleden kwam de fluit ten tooneele. Dat gebeurde te Nottingham in den plaatselijken strijd tusschen Notts County en Nottingham Forest. Het concert, dat de betrokken arbiter met dit fluitje gaf, beviel blijkbaar zóó goed, dat het spoedig overal na volging vond. Tegenwoordig kan een wedstrijd zelfs niet doorgaan, wanneer de scheidsrechter zijn fluitje vergeten heeft. Of zou hij dan op een sleutel gaan blazen? Sommigen van hen misschien, daar er ook heel wat getrouwde scheidsrechters zijnen die krijgen na tuurlijk van huis geen sleutel mee! 7

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1938 | | pagina 7