DE HULDIGING VAN THEO BROKMANN. PAG. 238 - A J A X CLUBNIEUWS Onze eerste clubavond stond in het teeken van de huldiging van Theo Brokmann en het is prettig hier te vermelden, dat het een huldiging geworden is, volkomen in overeenstemming met de waarde van dit jubileum. Voor en na kwamen de deputaties uit onze leden Mevr. en Theo Brokmann hun hulde betuigen. Allereerst Jan Schoevaart namens de clubavondcom missie, vervolgens Koolhaas als voorzitter der vereeni- ging en als voorzitter der huldigingscommissie, verder Arie de Wit voor de Jeugdcommissie, Henry Delsen voor de elftalcommissie, Egeman als de voorzitter van 1913 en de Heeren Monker en Van Es namens de beursvrienden. Vele hartelijke woorden gingen vergezeld van bloe men en van stoffelijke blijken van sympathie, waaruit het echtpaar Brokmann op ondubbelzinnige wijze ken baar gemaakt werd hoezeer Theo's werk op prijs gesteld wordt. Voor beiden een avond om niet licht te vergeten. Wij laten hier de woorden van Koolhaas en de ont boezeming van Jan Schoevaart volgen: Koolhaas sprak den jubilaris en zijn vrouw als volgt toe: Geachte Mevrouw Brokmann, Geachte Jubilaris, Dames en Heeren, Dat ons bestuur mij opgedragen heeft je hier namens leden en donateurs ter gelegenheid van je 25-jarig Lidmaatschap te huldigen, stel ik op zeer hoogen prijs en wel om de volgende redenen: le. dat ik zoovele jaren prettig met je heb mogen samenwerken en 2e. dat ik zoovele jaren getuige ben geweest van je enorme werkkracht, van je groote liefde voor de ver- eeniging ,,Ajax". Moet ik hier nog in dit Ajaxmilieu naar voren brengen, wat je als speler voor onze vereeniging hebt gepresteerd, dat je 9 Juni 1919 in den wedstrijd NederlandZweden de Oranjetrui droeg, dat je 16 Juni 1918 in den wed strijd AjaxTubantia met den 5den goal het honderdste doelpunt in dat seizoen voor Ajax scoorde, dat je 5 Juni 1919 voor het eerst in het Zwaluwenelftal tegen Royal Air Force medespeelde? Wij allen weten dat. Maar toch zou ik niet gaarne verzuimen om hier nog eens naar voren te brengen, dat je in de moeilijke jaren, toen Ajax naar de 2de klasse degradeerde en verschil lende prominente spelers ons verlieten, niettegenstaande er van verschillende kanten aan je getrokken werd, je geliefde rood-witte kleuren trouw bleef. Daarmede heb je onze vereeniging een zeer grooten dienst bewezen en voor je zelf moet het dan ook een groote voldoening geweest zijn, dat je er aan hebt mogen medewerken, dat 31 Maart 1918 de kampioensvlag op onze tribune werd geheschen en 19 Juni 1918 voor de eerste maal het kampioenschap van Nederland bij Ajax terecht kwam. Wat liep je trotsch bij de opening van ons Stadion in 1934 tusschen die trouwe spelers van het roemruchtige Ajax-elftal, omdat je toen met hen kon zeggen: ,,Wij zijn de bouwers van dit prachtige stadion", want wij hebben er voor gezorgd, dat Ajax zoowel in het binnen- als in het buitenland een gaarne geziene tegenstander was. In de kampioensuitgave van 1917 schilderde men je als volgt af: Theo Brokmann, de goalgetter der Ajacie- den, 'n doortastend en vurig speler, die behalve zijn voeten ook zijn hersens weet te gebruiken. Theo Brok mann, die zijn voetballoopbaan in Steeds-Voorwaarts begon, verdedigt sinds 5 jaren de Ajaxkleuren, die hij trouw en vurig aanhangt. Theo is wat men noemt, de rechte man op de rechte plaats, een der onmisbare krachten uit de ploeg der Meersche kampioenen. En zóó is Theo steeds gebleven, totdat in 1922 een knietje hem buiten gevecht stelde. Wat zaten wij toen in zak en asch, want wij konden onzen beroemden midvoor niet missen. Hij was nu eenmaal niet te vervangen en in dat verband komt mij nog in herinnering het versje in October 1922 zoo treffend door Trie Trac gedicht: Theo, Theo keer terug naar je diep bedroefde Theo, Theo kom toch vlug naar je zwaar beproefde, 'k smeek je Theo kom toch vlug Naar je elftal terug. Je spelverdeeling, je techniek En je reuze peeren" Kan ons dierbaar Rood en Wit, Helaas niet ontbeeren Het gaat niet „zonder middenvoor" Kosb're punten gaan te loor. Sukkel toch niet langer door Met dat lamme knietje Haal het water er maar uit Met een „Ranja" rietje, Koop, al klinkt het misschien raar Een „kniestuk" bij het abattoir.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1938 | | pagina 6