WAT DE VERGADERINGEN BESLOTEN, PAG. 222 A J A X CLUBNIEUWS Het bewijs, dat het nieuwe voetbalseizoen weer in aantocht is feitelijk met allerlei tournooien en vriend schappelijke wedstrijden reeds is ingezet is al weer geleverd met de verschillende vergaderingen, die er ge houden zijn, het preludium van ieder seizoen. Een drukke tijd voor de voetbalofficials en vereenigingsbesturen, omdat op deze vergaderingen der „belangenverenigin gen" verschillende kwestie's besproken worden, waar mee het wel en wee van vele clubs nauw samenhangt. Zoo is het ook nu weer geweest, maar nog vóór de K.N.V.B.-vergadering stond het wel vast, dat er weinig veranderingen zouden komen. Wij zouden al deze vergaderingen stilzwijgend zijn voorbij gegaan, indien er niet op de afdeelings-vergade- ringen voorstellen behandeld en gelukkig verworpen waren, die enkele ingrijpende veranderingen beoog den. Daar was dan in de eerste plaats de „dreiging", dat de overschrijvingsbepalingen aanzienlijk verscherpt zouden worden. Vooral in het Zuiden van ons land N.A.C. was de initiatiefnemer wilde men het ver anderen van club zoo goed als onmogelijk maken, door een speler, die overschrijving aanvroeg, maar liefst twee jaar op toestemming te laten wachten. We leven gelukkig in een vrij land en daarom is het al erg genoeg, wanneer een speler, die daarvoor be paalde redenen heeft, niet in een andere vereeniging mag spelen op dat tijdstip, dat hij zelf wil. Maar het is toch wel heel erg, wanneer men hem dat heelemaal wil beletten, want daar kwam het Zuidelijke voorstel prac- tisch op neer! Het peil van ons voetbal komt zooiets absoluut niet ten goede, daar hierdoor veelbelovende spelers, die in een kleinere club beginnen, gedoemd zouden zijn steeds in het lagere voetbal te blijven han gen, zonder goede technische voorlichting enz. Ook het Nederlandsche voetbal is hier geenszins bij gebaat. Laten we maar eens b.v. naar Drager kijken, de D.W.S.- rechtsbuiten, die we zijn er van overtuigd eerst- daagsch zijn kans op een „vaste" plaats in het Ned. Elftal zal krijgen. Zou dat ooit gebeurd zijn, indien hij in zijn vierde klasse-club was blijven spelen? De toestanden in het Zuiden moeten inderdaad wel heel erg zijn, indien men dergelijke maatregelen noodig acht. Daarom mag Ajax zich gelukkig prijzen in heel andere omstandigheden dan de clubs in het Zuiden te verkeeren, een eigen „kweek" te hebben met een voor tref felijken trainer, die er in slaagt ieder jaar weer vele jongere spelers voor de hoogste elftallen af te leveren. Geen vrijheidsbeknotting, maar het opleiden van jonge spelers vormt de maatregel, die het overloopen naar een andere club minder erg doet zijn. Want laten we wel zijn: het percentage der vooraanstaande spelers, die van vereeniging veranderen willen, is betrekkelijk gering en wanneer de clubs er maar voor zorgen, dat zij goede reserve's hebben, is het verlies van den een of anderen „ster" niemand is onmisbaar waarlijk niet zoo erg. Met menschen, die gedwongen worden in hun club te blijven, is de vereeniging hoegenaamd niet gediend. Beter wat slechtere prestaties dan een verknoeide clubgeest! Dan is er een voorstel geweest om tot uitbreiding van het aantal eersteklassers te komen. Ook dit is op de meeste afdeelings-vergaderingen van de hand gewezen. Het zou inderdaad ook bespottelijk zijn geweest, indien ons kleine landje er nog meer eerste-klassers bij gekregen had. Het doel, dat men hiermee beoogt meer publiek, dus grootere recette's zou men juist voorbijgestreefd zijn, daar er dan nog meer wedstrijden zouden komen, waarbij elftallen betrokken waren, die het praedicaat eerste-klasser nauwelijks verdienden. In uitbreiding van wedstrijden behoeft men het heusch niet te zoeken. O.i. is de hier en daar geconstateerde verminderde publieke belangstelling uitsluitend te wijten aan het feit, dat er zoovele wedstrijden op de programma's staan die inder daad niet veel aantrekkelijks bieden. Fantasie, verrassing en helaas ook sensatie, dat is het, waar het publiek voor komt. Welnu, deze elementen vindt men toch in hoofd zaak bij de technisch behoorlijk geschoolde elftallen. En zou men nu of in de toekomst weer overgaan tot uit breiding der eerste klasse, dan zou er werkelijk niet meer publiek komen, dan thans bij een tweede klasse wedstrijd aanwezig is. Het Zuiden heeft thans op de K.N.V.B.-vergadering zijn zin gekregen, zoodat er hier in het seizoen 1939/1940 twaalf eerste-klassers zullen zijn. Wij betwijfelen echter, of de voordeelen die men hiervan verwacht er inderdaad zullen komen. Het lijkt ons een groote fout, waar niet ernstig genoeg tegen gewaarschuwd kan worden, dat men in zekere kringen het publiek terug tracht te krijgen, door het slechter voetbal voor te zetten. Het Nederlandsche pu bliek houdt van voetbal, van goed voetbal althans, en vooral in dezen tijd, waarin een gulden duurder is dan vroeger, kunnen we het begrijpen, dat het publiek goed spel voor zijn geld eischt. Dus is de oplossing: beter spel en dit is eerder te verkrijgen door geselecteerde elftallen, dan wanneer men maar een groot aantal elftallen wille keurig bij elkaar stopt. Het is prettig te constateeren, dat de meeste eerste klasse-clubs er zelf ook zoo over denken.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1938 | | pagina 4