PLAN VOOR EEN HOOFDKLASSE» mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm A J A X CLUBNIEUWS - PAG. 205 De heer J. J. Bakker, een onzer oudste donateurs, heeft in het radio-vraaggesprek, dat onlangs voor de V.A.R.A.-microfoon heeft plaats gevonden en waaraan o.m. het K.N.V.B.-bestuurslid, de heer Lamey en de Feijenoord-voorzitter, de heer Van Zandvliet, hebben deelgenomen, aanleiding gevonden zijn gedachten weer eens over dit oude strijdpunt te laten gaan. Hoewel wij ons overtuigd houden, dat ook zijn ideeën bij het voetbal-parlement weinig gunstig onthaal zouden vinden zooals er trouwens geen enkel in deze rich ting zal doen! is zijn plan, dat hij hieronder ontvouwt, toch interessant genoeg om het weer te geven. Hier volgt het: De uitzending, hoe interessant ook, leverde feitelijk geen nieuwe gezichtspunten. Hetzelfde pro en contra kwam steeds op de jaarverg. der K.N.V.B. tot uiting, met als resultaat, dat alles bij het oude bleef. En toch zullen we tot een hoofdklasse moeten geraken, zooals dat in andere landen ook is. Er moet dus eene regeling komen, die de mindere goden zoo weinig mogelijk dupeert en dan moet men m.i. beginnen met 3 zeer belangrijke wijzi gingen: le Afschaffing van de kampioenswedstrijden. 2e bekerwedstrijden. 3e beperkende overschrijvingsbe palingen. Dan stel ik me voor om over te gaan tot een z.g. 3 of 4 jarenplan, b.v. van overgangsmaatregel. Er zijn thans 50 eersteklassers. Dit aantal wordt komend seizoen uit gebreid tot 60, z.n. door keuzepromotie van 10 sterke 2e klassers en rekening houdende met de streek. Ik noem b.v. Vitesse, U.V.V., Hercules, Alkmaria, Middelburg, Vlissingen, V.V.V., Helmond, Alcides, H.V.V., Theole West Frisia, U.V.S., Gouda enz. Seizoen 38-39 geeft dus 5 afd. van 12, maar dan nog op de gewone geografische indeeling. Deze uitbreiding dient dan tevens om te komen tot een veelvoud van 3. Voor 39/40 neemt men dan uit iedere afd. de Nos. 1 t/m 3, 4 t/m 6, 7 t/m 9 en 10 t/m 12 en vormt daarmede 4 af- deelingen (a. b. c. en d.) bestaande uit 15 sts. en allen spelende over het geheele land. Afd. A is dan natuurlijk het sterkst en moet dat ook blijven. Na afloop seizoen wisselen de nos. 13 t/m 15 uit A met de nos. 1 t/m 3 uit B zonder strijd (zie Engeland). Kampioen uit A is kam pioen van Nederland. Nu zal de heer Lamey zeggen, dat het een verkapte degradatie van 45 clubs tot 2e klasser is, maar dat gaat niet geheel op. Vormt men alleen een hoofdklasse en laat de anderen geografisch hetzelfde, dan heeft hij ge lijk. Wedstrijden als D.H.C.R.F.C. of Gooi'— H.B.S. of Blauw Wit—Hermes zullen dan inderdaad geen aandacht meer hebben, maar b.v. Noad—K.F.C. of A.D.O.—Enschede of Sneek-V.U.C. of D.W.S.- Willem 2 staan toch ontegenzeggelijk hooger en zullen ook wel een behoorlijk financieel resultaat opleveren. En nu ben ik juist bij het groote bezwaar, n.l. de veel grootere reiskosten. Welnu, daarvoor is m.i. een schitte rende oplossing. Men speelt 28 competitiewedstrijden en heeft de beschikking over een speeltijd van p. m. 9 maan den Sept. t/m Mei, want de kampioenswedstrijden ver vallen. De bond stelt een programma vast voor het ge heele seizoen z.n. met gebruikmaking van de feestdagen (Eng. systeem). Per kalendermaand worden echter maar 3 Zondagen benut en wordt de 4e Zondag gebruikt voor internationale wedstrijden, inhaalwedstrijden en oefen wedstrijden voor de Ned. Elftalspelers. De keuze-commissie vormt een keur van b.v. 70 of 80 spelers en wel voor iedere plaats een gelijk aantal, dus b.v. 7 keepers, 7 R-backs enz. Deze lijst wordt gepubli ceerd en de betrokkenen krijgen aanzegging, dat ze op iederen 4en Zondag opgeroepen kunnen worden voor oefening. De K.C. vormt dan iedere maand 6 elftallen, telkens in gewijzigde en verbeterde samenstelling. In plaatsen die haar uit propagandistisch en financieel oog punt het meest geschikt lijken, stelt ze dan iedere maand 3 wedstrijden vast. De netto-opbrengst daarvan komt in een te vormen ,,Reiskas K.N.V.B.". Dit geld wordt uitgekeerd aan alle 60 le klassers als vergoeding voor meerdere kosten, ontstaan door de gew. comp. indeeling. Laten we nu eens gaan rekenen. De K.N.V.B. treedt in overleg met de Ned. Spoorwegen om te geraken tot een soort voetbal-abonnement. Ik stel me zoo voor, dat bij betaling van b.v. 2.50 p.p. per reis als gemiddelde, al heel wat te bereiken is. Wanneer we een toerende club stellen op 20 personen, dan zou de K.N.V.B. 50.— per reis kunrten vergoeden. Dat is per Zondag dus 30 x 50 1500.— en per seizoen ƒ45.000. De 24 oefenwed strijden mag ik toch wel op 35.000 schatten. Welnu, de ontbrekende 10.000 zullen dan gedurende een paar jaren uit de K.N.V.B.-kas moeten worden bijgepast, het geen, gezien de nog steeds onverminderde entreeprijzen bij internationale wedstrijden, wel geen bezwaar zal zijn. Houden deze voorstellen niet inderdaad een betere toekomst in? De wetenschap b.v. dat iedere gegadigde steeds 5 of 6 concurrenten naast zich weet, zal zeker weer het noodige vuur in de ploeg brengen. Het ge kanker van bevoorrechting West. spelers is afgedaan en de Provincie zelf kan zich van het spelpeil der spelers

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1938 | | pagina 3