A J A X CLUBNIEUWS - PAG. 185 niet kennen. Wij hadden de wensch te kennen gegeven een krans te leggen op het graf van den Onbekenden Soldaat. Dit is in de historie van Letland de eerste maal dat een dergelijk verzoek door een Buitenlandsche ver- eeniging was gedaan. En het werd daarom op buiten gewoon hoogen prijs gesteld. Het is dan ook een zeer aangrijpende plechtigheid geworden. We werden daar ontvangen door een Majoor van het Letlandsche leger, welke ons verzocht onze namen te schrijven in een boek. Een klok werd geluid en gedragen door Jan Elzenga en Piet van Reenen, werd de krans naar de bestemde plaats gebracht. Marius Koolhaas bracht den krans aan den voet van het standbeeld en 1 minuut stilte werd in acht genomen. Met deze daad hebben we de harten der Letlanders gestolen. Des middags begaf een ieder zich ter ruste om zoo fit mogelijk voor den wedstrijd van Vrijdagavond te zijn. Des avonds bezochten we de Olympiade-film en we kunnen niet anders zeggen, dan wat Leni Riefen- stahl hiermede gepresteerd heeft, buitengewoon is. 's Nachts om half 1 hebben Jan Elzenga, Marius Koolhaas, Arie de Wit en Jac. Reynolds, Dick Been van den trein gehaald, welke pas een paar dagen later kon vertrekken. Hij zag er goed uit, zoodat ook hij van de reis geen nadeel heeft ondervonden. Een paar jongens, zooals Van Wijngaarden, Steunenberg en Steenhagen sukkelen wel een beetje met de maag. Doch over het algemeen mogen we niet ontevreden zijn, zoo dat we vol goeden moed zijn voor de komende wed strijden. Riga, een stad van 450.000 inwoners is net als een groote stad bij ons. Er zijn natuurlijk verschillen, doch die vinden we overal. Slagers-, grutters- en delicatessen- winkels vindt men er haast niet, doch alles wordt ver kocht in vier heele groote Markthallen. Daar ziet men heele varkens naast erwten en boonen verkoopen. Het valt op hoe goedkoop het eten daar is. Een kilo prima roomboter kost slechts 0.90 en een groote flesch melk 0.05. Voor onze huisvrouwen om van te watertanden. Een vuilnisman is daar ook niet. Alle arbeid, wat de straat betreft, wordt door vrouwen verricht, die echter doorloopend werk hebben, want het is bar zooveel paarden als hier nog zijn. Alle tractie is dan ook bijna uitsluitend die van paarden. Het verkeer is geluidloos, d.w.z., wat bij ons na 10 uur geldt, is hier voor den geheelen dag van kracht. Alleen signaal in geval van nood. Het voetbal in Letland is ingedeeld in een hoofd klasse en 5 1 e klassen. De onderste van de hoofdklasse degradeert automatisch naar de le klasse, terwijl de 5 nummers 1 van de eerste klasse, spelen om 1 plaats in de Hoofdklasse. De stand in deze Hoofdklasse is momenteel: 1. Olympia Libau met 21 punten en 3 verl. punten. 2. Rigas Futbola Klubs (RFK) 14 6 3. Armyas Sporta Kluba (ASK) 12 8 4. Rigas Wanderers 11 11 5. Hakoah 11 13 6. Univerzitates Sports 8 16 7. Jelgavas Aizanger 0 22 Kampioen is dus Olympia Libau welke met Jelgavas Aizanger de eenige club is, welke niet uit Riga komt. Onze eerste tegenstander staat dus op de 3e plaats, doch moet nog twee wedstrijden spelen, n.l. tegen R.F.K. en Riga Wanderers, zoodat als ze beiden zou verliezen, ze nog één plaats zou zakken. Wat echter niet waar schijnlijk is. Het seizoen begint hier 1 Augustus tot 15 September, waarna de 2e helft, in verband met de strenge winters, 1 Mei aanvangt. We hebben gisteren aapje gereden. Het aapje is het vervoermiddel van Riga. Aldus, ik zou haast zeggen, heele verhuizingen, verricht men per aapje. Toen we ons dan een uur hadden laten rondrijden, moesten we afrekenen. No. 1 vroeg 2 lats (70 ct.), no. 2 vroeg 3 lats en no. 3 en 4 ieder 4 lats. Toen we hen echter ieder 2y2 lats gaven vielen ze haast van den bok van beleefdheid en dankbaarheid. Wel een bewijs dat ze niet zoo erg goed in rekenen zijn. Nog een eigenaardigheid van Riga. Als men op straat b.v. een klein snippertje papier gooit en het wordt gezien, dan krijgt men onmiddellijk een boete van 1 Lat. Het voetgangersverkeer is goed ge regeld. Men heeft overal tusschen 2 rijen spijkerkoppen, overgangen, waar men niet mag oversteken vóór de verkeersagent het teeken geeft. U zult opmerken dat ik alles zoo'n beetje doorelkaar werk wat deze reisbeschrijving betreft. Dit baantje, wat ik geheel vrijwillig op mij heb genomen, is echter buitengewoon moeilijk, doch naar ik hoop, dankbaar tevens. Ik maak mijn notities en werk die 's avonds uit. Bovendien ben ik geen Dolf Desmit, die dat werk zoo uit zijn mouw schudt. Dit ter verontschuldiging als het geheel U soms tegenvalt. De jongens hebben getracht souvenirs te koopen. Deze zijn hier echter schrikbarend duur. Dus achterblijvende verloofden en moeders, als Uw jongens soms niets hebben meegebracht, dan weet U nu de reden. Wat te zeggen b.v. van een zeer een voudig koektrommeltje waarvoor men bij ons misschien 18,5 ct. betaalt en hier 3 Lats. Dat is heel erg duur, nietwaar. Daarom weet ik zeker dat U zelfs de kleinste kleinigheid zult weten te waardeeren.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1938 | | pagina 3