PAG. 184 A J A X CLUBNIEUWS Om 11.23 bereikten we Kaunas waar we verwelkomd werden door Kovas' Bestuur, t.w. de heeren Dromelis en Podzelveris, welke, oh grappige coïncidentie, na zoo'n ontbijt, voor ons groote doozen taartjes meebrachten. Na een 10 min. oponthoud gingen we weer verder. Marius en Jan zitten op het oogenblik met mede- reizenden hun Letlandsch op te frisschen. Ze wringen hun tong in alle mogelijke bochten, doch verder dan eenige onverstaanbare klanken brengen ze het nog niet. In ieder geval blijkt dat de wil goed is. Lithauen en Letland. Men zou zich in Holland wanen. Zoover het oog reikt gras, gras en nog eens gras. Het eenige verschil is dat de boerderijen een zeer schamele indruk maken. Doch verder is alles zooals bij ons. En kan men ook nog constateeren dat deze beide landen zeer dun bevolkt zijn. Letland is 2 maal zoo groot als Holland doch heeft slechts 2 millioen inwoners. Om 3.15 betraden we eindelijk bij het grensplaatsje Janirekke Letlandschen bodem waar we een bof je hadden omdat de klok één uur vooruitgezet werd. Dat scheelde dus 1 uur reizen ook. Om 5.36 dus precies op de minuut op tijd bereikten we ons einddoel Riga, waar we verwelkomd werden door het bestuur der Armyas Sparta Kluba, t.w. de heeren Oberleutenant Boumanus en Majoor Berkis. Ons hotel, een mooi ruim gebouw was vlak bij het station zoodat na een half uur een ieder zich heerlijk aan het verfrisschen was. Wat na een reis van 30 uur en 20 minuten wel noodig was. Een eigenaardigheid van dat hotel was, dat er geen keuken aan verbonden is, zoo- dat we ons diner gebruikten een paar huizen verder op in een soort Raadskelder. Het smaakte ons opperbest, trouwens het eten heeft hier heel veel weg van de Hol- landsche keuken, zoodat we daar wel niet mee zullen sukkelen. Des avonds ging een ieder vroeg naar bed om de schade van den afgeloopen nacht in te halen. De ochtendbladen beschreven onze aankomst zeer enthousiast en laten dit volgen door een interview met Marius Koolhaas en Jac. Reynolds. Ze schreven o.a.: 2000 KM celojums no vejdzirnavu-un kanaln zemes uz futbola saciksti Riga; hetgeen beteekent; 2000 K.M. gereisd van het land van windmolens en kanalen om in Riga te voetballen. Verder vertelden ze dan dat uit den sneltrein van Berlijn 17 athletisch gebouwde figuren stapten die geen enkel teeken van vermoeidheid gaven na zoo'n reis (Ik neem aan dat deze journalisten Aukema en Stam door een vergrootglas bekeken hebben). Ze gaan den verder en zeggen dat de Ajax-spelers te her kennen zijn aan een roodwitte rozet op de linkerborst, hetgeen een zeer fleurige indruk maakt en wordt verder opgemerkt dat Ajax reeds heel Europa doorkruist heeft. Koolhaas' interview bestond hieruit dat hij hoopte dat het eerste contact dat door middel van Ajax tusschen Letland en Holland ontstond van zeer vriendschappe- lijken aard mocht zijn en dat het een begin zou zijn van een jarenlange vriendschap tusschen beide landen. Jac. Reynolds werd beschreven als een harde ge drongen gestalte sarunas laiha nemanot klat prenacis padrukus, maza auguma virs, tas ir vienibus treneris anglis Dzeks Reinolds die den journalisten als zijn meening te kennen gaf dat wij een goed elftal hadden, technisch onderlegd en dat hij ons altijd met veel plezier getraind had. Tot zoover de kranten. De Dinsdag hebben we gebruikt om een kijkje te nemen in Bulduri, Riga's strand. Het Zandvoort van Amsterdam. Het was koud, doch we lieten ons niet afschrikken en doken in het water. We huurden cano's en vermaakten ons opperbest. Het strand daar is voor ons iets buitengewoons. Een strand zoo breed als onze kust met daar vlak achter bosch. Dus geen duinen, maar direct boomen. U kunt zich dus wel eenigszins voorstellen hoe druk het daar 's zomers op mooie dagen is. Alles wat bij ons naar zee trekt en naar de bosschen, gaat daar naar Bulduri. Strandtenten ziet men daar niet. Slechts één consumptie tent, waaraan verbonden is een schiettent en men vindt er diverse penningautomaten, zooals fruitautomaten enz. Over deze schiettent gesproken. Jan Schubert had onderweg reeds eenige malen gezegd dat hij zoo goed kon schieten. Toen hij n.l. in militairen dienst was werd zijn kunde daaromtrent, tenminste volgens zijn zeggen, beloond met het planten van een gouden ster op zijn linker mouw. We wisten hem zoover te krijgen dat hij zijn kunnen zou toonen. Doch vooraf hadden we den schiettentbaas gevraagd hem een geweer te geven dat eenigszins afweek. U begrijpt het resultaat. Hij mikte links en het kwam rechts terecht in een gordijn. Éénmaal meende hij succes te hebben, doch toen schoot hij gelijk met Erwin Wijngaarden, die een lampje, zoo groot als een voetbal, stukschoot. Arme Jan. Zijn geweerloop was zoo krom als een hoepel. Woensdagmorgen hebben we een beetje getraind. Het veld is niet best. Gras groeit er niet op, doch alleen onkruid. Dit onkruid is weegbree, een soort boerenkool, maar dan zonder steel. De lijnen zijn uitgegraven. Doch, wij bereisde Ajacieden, hebben wel op slechtere velden gespeeld. Als ik alleen nog maar terugdenk aan het veld van Ligetti in Bratislava. Daar is dit veld nog best bij. Wij leden van Ajax mogen dankbaar zijn, dat we velden hebben als de onzen. De Woensdagmiddag hebben we benut om te winkelen. De Donderdag is voor ons Hollanders een dag geweest zooals wij, gelukkig,

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1938 | | pagina 2