NUMMER 9 21e JAARGANG 1938 Onder Redactie van: CH. H. GEUDEKER, G. DE JONGH en J. L. MELCHERS BEVREDIGT HET TEGENWOORDIG GOMPETITIESTELSEL jT 3 VERSCHIJNT MAANDELIJKS Afd- Advertentiën b. WESSEL, Mauvestraat 32, 's-Gravenhage Telefoon 110978 - Postrekening 113258 Op de agenda van de algemeene vergadering van den Koninklijken Nederlandschen Voetbalbond komt de laatste jaren steeds een punt voor inhoudende voorstel len tot uitbreiding van de competitie-afdeelingen. Nu eens door dezen dan door genen voorgesteld. Met uit zondering van het succes, dat afdeeling IV het vorig jaar mocht behalen door deze afdeeling vergroot te krijgen tot elf clubs in de eerste klasse, hebben alle andere voorstellers schipbreuk geleden met hun voor stellen. Doch deze toestand bevredigt allerminst en zeker niet wanneer van tijd tot tijd eens een afdeeling uitgebreid wordt tot het behoud van een club, welke men gaarne haar eersteklasseschap laat behouden. Dit schept gevaarlijke precedenten en kan tot onaangename kwesties leiden. De agenda voor de komende algemeene vergadering zal, zijn wij wel ingelicht, wederom eens de aandacht vragen voor de event, afschaffing van de promotie- en degradatiewedstrijden, waarbij dan weer een nieuwig heid haar entree in de vergadering kan doen door het probleem, dat in het Westen de pyramide volgebouwd is. Ruimte is er noodig, of de met weinig sympathie begroete promotie-degradatiewedstijden moeten ook ingesteld worden tusschen de kampioenen van de plaat selijke bonden en de laagstgeplaatsten in de 4e klasse. Deze zich vermeerderende en telkens terugkomende moeilijkheden doen de vraag opwerpen of thans de tijd gekomen is tot een radicale oplossing door instelling van een permanente kampioenscompetitie, waarmede men met behoud van den tegenwoordigen pyramide- vorm voldoende ruimte maakt voor aanwas, indien elke competitie op 14 clubs gebracht wordt. Het dikwijls naar voren gebrachte argument van massa-degradatie houdt o.i. geen stand als de samenstelling van de pyramide op onderstaande wijze zou geschieden. Beziet men de getallen goed, dan is er eerder van een massa-promotie te spreken. De stelling gaat uit van 14 clubs per com petitie met afschaffing van de promotie- en degradatie wedstrijden, waarvoor dus 26 wedstrijden per seizoen te spelen zijn. Wanneer het seizoen gesteld wordt van den eersten Zondag in September tot den laatsten Zondag in April, dan heeft men de beschikking over 34 a 35 speeldagen met het groote voordeel van een gesloten seizoen, waardoor de zomersporten tevens gediend worden. Telt men bij de competitiedagen vier voor wedstrijden van het Nederlandsch Elftal, dan blijft er nog een reserve van 5 Zondagen voor event, slecht weer en andere onvoorziene gevallen en behoeven de feestdagen niet als thans dubbel benut te worden. De eerste samenstelling zou kunnen geschieden als volgt: Na afloop van een vooruit te bepalen seizoen, worden de nummers 1, 2 en 3 van de afdeelingen I tot en met IV samengevoegd met de nummers 1 en 2 van afdeeling V, tezamen 14 clubs. Per afdeeling promoveeren 7 clubs uit de lie klasse naar de eerste, de twee afdeelingen der 2e klasse worden aangevuld met 15 clubs uit de derde, terwijl 31 clubs uit de vierde klasse 4 afdeelingen van derde klasse vormen. In de 4e klasse is dan weer voor jaren ruimte. Om de aantrekkelijkheid van iedere competitie te ver- hoogen wordt de promotie en degradatie als volgt geregeld: Elk jaar wisselen de vijf kampioenen van de eerste klasse met de vijf laagst geplaatsten in de permanente kampioensklasse, waarmede elk district jaarlijks in

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1938 | | pagina 1