EESIDENTIEELE POST» A J AX CLUBNIEUWS - PAG. 45 HET PAALTJE...WAARTEGEN...! Er zijn in de samenleving talrijke schakeeringen op het gebied van palen. Er zijn opalen en heipalen, verkeers-, hinder- en principalen. Het ge-paal in dit ondermaansche is eindeloos. Sinds mensch en dier ieder oogenblik van den dag dreigen vermalen te worden door monstrueuze karrewielen, groeide in vele gemeente lijke boezems en vervolgens op de heirwegen zelf: de paalwoede! Het leven is be-,,paald" met bosschen van palen, waartegen het Californische woud een flauwe- kulletje schijnt! En tusschen al deze palen, is daar ,,het" beroemde paaltje waartegen Dit zinnebeeld van frisch- heid, uitgevonden door een hondenkenner! U kent het allen! Deze paal nu schoot me in de gedachten bij het lezen van de sportrubrieken der laatste dagen. Niemand minder dan onze K.C. uit den K.N.V.B. fungeerde dit maal voor het beroemde paaltje! Sinds het rumoer rond Bakhuys ietwat verstilde en men tot onpasselijk-wor- dens-toe dit dramatische geval van een links-en-rechts versjachelden voetballer uitgerafeld had, kon het chapiter worden verlegd naar de samenstelling van ons Nederlandsche elftal! En sinds Nederland-Frankrijk staat dan de K.C., ten pale uit, in het schijnsel eener welwillende critiek. Het paaltje, waartegen. La critique est aisée et Tart est difficile! Dit moge elke criticaster wel bedenken. Grove bedilzucht van buiten af is precies wat onze Keuze-Commissie kan missen als de spreekwoordelijke kiespijn. Er is voor ,,het" paaltje, momenteel dan ook nog lang geen grond" en iemand, die het toch neerplant, doet dat voorloopig op los zand! Overigens is ,,de-paaltjes-waartegen-manie" niet alleen kennelijk naar buiten getreden, den laatsten tijd, wat betreft ons nationale elftal. Vooral ook het vraag stuk van het al-of-niet-prof-voetbal in onze lage landen, is heftig tot een ,,paaltjes"-gezoek aanleiding geweest. En is het nog, trouwens. Hier zou men het paaltje liefst midden in den Bond zelve neerpooten! Men moet afgaande op de kilometers lange polemieken over dit netelige vraagstuk, zich in gemoede de haren uittrekken over de „verdorven- hedens" onzer voetbalgemeenschap!! Men zou zoo gelooven, dat we hier collectief verkapte profs zijn, of bezig zijn het te worden! In plaats van ons Bondsbestuur, dat in vele zaken bewezen heeft, ,,paal en perk te kunen en ook te willen stellen aan mistoestanden (denken we b.v. aan de anti- ruw-spel-tendenzen van dit college), den tijd te gunnen voor rijpe bestudeering, wordt het geheele Nederland sche sportvolk met sensatie-kost overgoten. Voorbeeld: het geval Bakhuys. Deze sensatie-lectuur, noch het gezoek van de paaltjes, waartegen kan ooit iets goeds uithalen. Het kan alléén maar vertroebelen, bemoeilijken en onnoodige opwinding uitlokken. Het prof-vraagstuk behoort evolutionnair en niet revolutionnair te worden behandeld. Tenslotte is daar het spelpeil-paaltje waartegen!" Dit is ongetwijfeld het meest gezochte en geliefde paaltje", dat in het paaltjes-bosch van onze voetbal gemeenschap is aan te wijzen! Ook dit spelletje zou uiteindelijk op het erf van den K.N.V.B. te vinden zijn. Belachelijk! Omdat het „spel peil-paaltje" niet in de eerste plaats een organisatie vraagstuk is, doch vóór alles vereenigings-materie en in wezen zelfs „individueele potentie" van het beschikbare spelersmaterieel. De instelling van een supperklasse kan men theoretisch onmiddellijk toejuichen, doch o.i. is het vraagstuk van spelpeilverhooging daarmede slechts ten deele en misschien zelfs wel „zeer ten deele" gebaat. Spelpeilverbetering moet van binnen uit komen, niet van buiten af. Een organisatie van voetballers kan periodisch uitblinken. Ajax is daarvan een historisch bewijs. Dit vindt dan zijn oorzaak in een gelijktijdig voorhanden zijn van spelers-van-bizondere-klasse. Het zelfde verschijnsel biedt trouwens het Nederlandsche elftal. Steeds blijft echter de graad-meter relatief en zóó is het spel-peil in „bonds-verband" een uiterst moeilijk vraagstuk, waarvoor het gezoek naar „paaltjes" gedoemd is tot theoretisch halfwerk. Wat wij noodig hebben is niet „paaltjes waar tegen!", doch steun-palen, werkers! Voor ons staat het als een paal boven water, dat wij van de laatste „palen" diverse hebben in ons, in den laatsten tijd, wel wat erg verguisde voetbalwereldje! Weg dus met de „paaltjes waartegen D. KNEGT.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1937 | | pagina 3