MEER-FLITSEN INCASSO-BANK n.v. Kapitaal f30.000.000 - Reserve f6.300.000 SAFE-INRICHTING A J AX CLUBNIEUWS - PAG. 91 ii WIE over de Meer spreekt, praat over Ajax! Dat is nu al 30 jaar zoo. Reeds een dertigtal jaren geleden verhuisde Ajax van de overzijde van het IJ naar de Meer, Dichtte destijds niet een sonnetten- fabrikant: Aan d'overzijde van het IJ, bij Nieuwendam gelegen, Daar ligt een veld van gras en klei, doortrokken van den regen. Het laatste was evenwel niet juist, want de gesteld heid van het veld achter Tolhuis was prachtig. Alleen was het jammer, dat vier slooten het terrein omringden en de bal dus herhaaldelijk een onvrijwillig bad kreeg. Het veld was echter als een biljartlaken door de toen malige zorgen van een ijverigen terreinknecht en de niet minder goede zorgen van de clubleiders, die destijds aan het roer stonden. Maar Ajax moest verhuizen en trok naar ,,de Meer", om daar gedurende 30 jaar lauweren van allerlei aard te plukken. De Amsterdammers zijn eigenlijk altijd gek met ,,de Meer" geweest, waarom het opschrift boven deze artikeltjes attractief is! Vooral voor oudere leden, die zich nog weten te herinneren wat Pinkster III was! Pinkster III beteekende vooral tegen 1900 een hoogtij dag. Dan toog een groot deel van uitgaand Mokum naar ,,de Meer", met rijtuigen, harmonica's en eet- en drinkwaren. Vooral van het laatste was er vaak te veel en het aantal dat iets boven zijn theewater in de kleed kamers noemen wij het anders thuis kwam, was legio. Den Amsterdammers moest daarna iets pittigers voor gezet worden en dat deed R.A.P., de eersteklasser in Amsterdam, die tal van jaren de eerste viool speelde op het terrein van het landgoed Oud-Roosenburgh. Aan die jaren heeft menig ouder sportman prachtige GEVESTIGD TE AMSTERDAM BIJKANTOREN: Hn^6USStraaj 3q Middenweg 4 o Onze Brand- en Inbraakvrije KI u isi n r ichti ng biedt een veilige bewaarplaats voor Uwe waarden. herinneringen. Van de gloeiende kogels van Hisgen, de pijlsnelle rennen van Kampschreur, de trucs van Schro der, den S.O.S.-schrijver uit de Telegraaf, het prachtige backspel van Jules v, d. Linde, ik zou er een Clubblad vol over kunnen schrijven. Na den val van R.A.P., dat verdween, omdat men niet tijdig voor goede reserves had gezorgd, hebben A.F.C. en Ajax om de hegemonie van de Meer gestreden. Met wisselend succes! Tot Ajax in 1915 onweerstaanbaar naar voren kwam en nu al 20 jaar heer en meester is in de goede oude Meer. Wel is de Meer sterk veranderd! Van 't landelijk weggetje naar Diemen, met 't lieve torentje aan den einder, met den goeden, braven Bur gervader de Wit aan het hoofd en wijlen Inspecteur Biere aan de spits van de Meersche politiedienaren, is het lieflijke Watergraafsmeer een brok van Amsterdam geworden, opgeslokt door de gulzige groot-stedelingen. Café's, ach zalige herinnering aan het Rechthuis!, restaurants, villa's als Pericles", sigarenmagnaten als Cor de Vlieger, renteniers, lawaaige bussen, pijlsnelle auto's, politie te paard, electrische trams, dat alles maakte de Meer tot een stuk van de wereldstad Am sterdam, en ik vraag me af, als ik Zondags het veege lijf ternauwernood gered heb voor een ijlende taxi: Zijn we er zooveel beter op geworden? Hadden wij niet minstens zooveel genoegen, toen wij 30 jaar geleden op ons grasveldje speelden en slechts een handjevol getrouwen rustig langs het lijntje stond? Het is mij altijd voorgekomen of de ontwikkeling van de Meer gelijken tred heeft gehouden met de ontwikke ling van Ajax. Of, om bescheiden te blijven, precies anders om. Dat Ajax het voorbeeld van de Meer om te groeien en te gedijen op den voet heeft gevolgd. Want deze vergelijking gaat op! De Meer en Ajax zijn beiden in een zelfde tempo groot en machtig ge worden, In den wedloop naar het moderne onbekende zijn ook vele clubs in den strijd gebleven: Quick, A.V.V., Swift, Volharding, U.V.C., om het bij de belangrijkste Meer- clubs te houden, ze zijn al jaren geleden ontbonden door gebrek aan jong bloed. Goede stevige clubs, die best speelden, die daarbij georganiseerd waren. Is het dan feitelijk niet wonderlijk, dat Ajax zich, daarentegen blijvend aan de spits handhaafde, dat Ajax die oude traditie van de Meer in eere hield: een oer-sterke Am- sterdamsche club in de Meer? Nu nog groeit de Meer ieder jaar. Nieuwe buurten worden uit den grond gestampt, Heele tuindorpen lig gen aan den voet van het Ajax Kasteel. Het Ajax-Kasteel, dat de groei en bloei weerspiegelt van ons lieve onvergelijkelijke Watergraafsmeer! POLI.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1937 | | pagina 7