CLUBNIEUWS A.F.C. AJAX DE AJ AX-COU RANT J. BOOT A J A X CLUBNIEUWS PAG. 59 Het vierde lustrum. 20 jaar stoere arbeid voor een nuttig doel! Waar blijft de tijd! Nog als de dag van gister herinner ik mij het moment, waarop Dirk Knegt en ik collega's in het Ripolin- huis de hoofden bij elkaar staken om te geraken tot het verschijnen van een clubcourant. Wie het initiatief nam? Wat doet het er toe! Genoeg te weten, dat wij beiden één doel voor oogen hadden, n.l. de leden meer tot elkaar te brengen en contact te scheppen tusschen be stuur en leden. Hoe krachtig heeft Knegt het destijds gezegd, en hoeveel waarheid lag er in zijn woorden besloten: ,,De intensievere bevordering van den clubgeest door de uitgave van een periodiek doet lokken tot de oprich ting daarvan." Een proefnummer in elkaar zetten gaf weinig moeite en niet lang daarna verscheen nummer 1 van de cou rant. ,,Bij het eerste nummer" schreven wij destijds, maar het bleek, dat redacteur en administrateur de enormiteit maakten geen datum boven de courant te zetten. Wij zullen echter aannemen, dat op 1 Februari 1917 de officiëele uitgave tot stand kwam, nadat onze proefnummers begin December 1916 in zee gegaan waren. Het tijdstip December 1936 is dus door de huidige Clubblad-redactie goed gekozen, om dit nummer een min of meer feestelijke tint te geven. De toenmalige leiding van het blad begreep spoedig, dat louter verslaggeverij vervelende lectuur zou worden en de lezersschare daarnaast iets anders moest voor gezet worden. In dit opzicht heeft mijn collega Knegt in dien tijd journalistiek werk van de bovenste plank ge leverd. Hij was verslaggever, causeur, dichter, criticus, schreef over zaken waar hij verstand van had en zelfs over zaken, waar hij geen verstand van had, maar hij schreef. En goed ook! Heb ik hier niet voor mij liggen een destijds uitge knipt artikel uit de Amstelbode. Hieronder volgt zij: ,,Wat ons vooral in den inhoud aangenaam aandoet: het litteraire gedeelte ervan is luchtig en vlot geschre- K OP€M2K!€9fT IA MAART 1900. DER Ooedgekmrd bij Koninklijk Besluit d.d. 4 April 1908, SUattblad No. II. Redactie aa Administratie VAN EEOHENSTRAAT No. S2, AMSTERDAM. Verschijnt haHmaandeNjks. Abonnement per jaar franco per post 12.— PROEFNUMMER. AMSTERDAM 3 DECEMBER 1916. No. 1. Enkele woorden ter Inleiding. .Proficiat" dachten we bij ons zeiven en begonnen eene taak, die we ons met veel genoegen oplegden. Een taak, welker vervulling de papieren belichaming bedoelt te zijn van 'n schoonen wensch van vele Ajacieden 'n Eigen cluborgaan'n Ajax-clubnieuws ■'n Periodiek, bevattende het lief en leed van AJax. Clubannalen, waarin zullen worden op- geteekend de voornaamste gebeurtenissen, en die zullen vormen het geschiedenisboek Y«n Ajaxóns geschiedenisboek dus. Is er niet iets van trots in het hart van den rechtgeaarden Ajacied bij de gedachte een lijfblad te hebben, een gids, die hem op de hoogte houdt van de Ajax-snufjes Doch even deze mooie perspectieven naar den achtergrond! het is nog niet zoo ver. Wij zijn nog niet toe aan de eerste blad zijden, want met het verschijnen van deze proeve van een halfmaandelijksch Ajax-clubblad doen wij slechts een poging in breeden kring interesse te wekken voor een onderneming, die in niet te onderschatten mate kan bijdragen de belangstelling voor Ajax te doen toenemen. En er is meer dan dit Er is o.a. dit belangrijke. Dit zèèr belangrijke Namelijk De intensievere bevordering van den clubgeest door de uitgave van een perio diek. En dót Juist doet lokken tot de oprichting. Het cluborgaan is als een electrische cen trale. Er wordt kracht verzameld ten profijte van de geheele gemeenschap, in dit gevart de Ajax-gemeenschap. En allen voelen zich in die bevoorrechting één. Het orgaan is de schakel, door welke de leden tot elkander worden gebracht. Er is een voortdurend contact tusschen Bestuur en Le den, Leden en Donateurs. Het clubleven krijgt een intiemer, gezelliger karakter en ten algemeene nutte wordt de geest van eenheid versterkt. En door welke hoogelijk te apprecieeren deugden méér onderscheidt zich al niet het Cluborgaan Echter zonder den steun van alle Ajax- leden en donateurs kunnen wij niet tot de verwezenlijking van ons plan geraken. Wij hebben aller medewerking noodig, dus ook de Uwe. Voor het slagen van de onderneming is dit conditio sine qua non d.i. onherroepelijk voorwaarde. Voor de opstelling der elftallen in den wedstrijd Ajax-First Royal Naval Brigade F.C. op heden zie pag. 7. ven, als ware het voor een studenten-almanak bestemd en de rest kenmerkt zich door welverzorgde, goed ge- styleerde behandeling, bezadigdheid van oordeel, loyale waardeering van bestreden tegenpartijen en door het streven om uit het verloop van gespeelde wedstrijden tactische conclusies te trekken tot nog grootere vol making van eigen clubspel. De redactie blijkt terecht in te zien welk een kostbare en vruchtbare eigenschap zelf-critiek is." Zegt U deze critiek iets? Inderdaad, wij konden een hooge borst zetten, maar het grootste deel van deze lof kwam Knegt toe, die in- tusschen op weergalooze wijze opstellen van uitmuntend gehalte ter perse bracht. Direct van tie Koffiebranderij 21/2 pond Koffie 2 ons Thee Crisis-pakketten KOFFIEBRANDERIJ EN THEEHANDEL Lijnbaansgracht 57 en Kloveniersburgwal 43 Telef 41561 Fl. 0.48 Fl. 0.33 Fl. 0.60

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1936 | | pagina 3