N. V. STEENKOLENHANDEL „ORANJE NASSAU" PAG. 134 - A J A X CLUBNIEUWS Voor laatstgenoemden is de situatie vanzelfsprekend geheel anders, doch die laten wij buiten beschouwing. Het mag als bekend verondersteld worden, dat er voetballers zijn, die als het ware bij hun geboorte het voetballen in de beenen zit. Dezulken zijn slechts een zeer klein contingent en het is nog lang niet zeker, dat dergelijke menschen groote voetballers worden. Immers, er zijn vele factoren in hun jonge leven, die op deze kwaliteiten remmend werken, waardoor hun ware kracht niet tot ontplooiing komt. Wij noemen hier b.v. maatschappelijke omstandigheden, een minder goed milieu, waardoor de capaciteiten, die zoo iemand bezit, niet naar voren komen, en nog zooveel andere dingen. Degenen echter, die wel hoogerop komen zijn meestal groote genieën op het voetbalveld. Wij willen hier eenige namen ter illustratie noemen: Hordijk, Van Heel en nog anderen. Bij het vermelden van deze namen zult U reeds bemerkt hebben, dat er slechts weinig spelers van dergelijk formaat op de voetbal velden zijn aan te treffen. Zij hebben de capaciteit alles dusdanig aan te voelen, dat zij juist altijd daar zijn, wanneer de bal er is, terwijl zij, althans voor het oog, als het ware hun tegenspelers dwingen, den bal juist in hun richting te spelen. Spelers met een dergelijke begaafdheid zijn door gaans rustige menschen, die zich nu niet overal druk over maken. Een andere categorie wordt gevormd uit spelers, die zich door training tot groote hoogte weten op te wer ken. In deze soort sluimert reeds vanaf hun jonge jaren, zekere capaciteit. Deze moet echter door trai ning en het opmerkzaam maken op hun hoedanigheden vervolmaakt worden. Ook hieruit kunnen spelers van groot formaat naar voren komen. Een derde categorie wordt opgebouwd uit menschen, die alles van den grond af hebben moeten leeren. Eerste klas-spelers worden deze niet makkelijk, maar er komen er niettemin voor. Dat deze menschen zich met hart en ziel in hun vrijen tijd aan de sport moeten wijden is zeker. Een groot aantal dezer spelers komt echter niet boven het middelmatige uit. Zooals U ziet is hier een bonte mengeling van allerlei voetballers bijeen. Goede, minder goede en ook diegenen, die het, om het nu maar eens populair uit te drukken, nooit leeren. Dit is geen schande. Im mers het is niet ieder gegeven op dit gebied uit te blinken. Wij maken zoo iets in ons dagelijksch leven veelal mede; en in voetbal is het niet anders. Ondanks al deze factoren moet men in de vereeni- ging al deze groepen tot een harmonieerend geheel vormen. De harmonie gaat niet alleen van een Bestuur uit, doch hoofdzakelijk van de leden, die de vereeniging vormen. Het Bestuur is er alleen voor om de zaak in goede banen te leiden, één en ander aan te moedigen en mede te werken tot het tot stand komen van de harmonie. Het devies „Kent Uw zelf' is hier wel duidelijk van toepassing. Daaraan moet echter ongetwijfeld worden toegevoegd, dat in het vereenigingsleven eveneens een belangrijke factor is „Kent ook Uw medeleden"* Als ieder lid over deze beide stellingen eens een oogenblik gespannen wil nadenken, zal hij tot de conclusie komen, dat beide onmisbare factoren in het clubleven beteekenen. Wij zullen elkaar wel eens wat moeten offeren en anderzijds uit ons zelf wel eens wat moeten nalaten, om datgene te bereiken, wat voor de vereeniging on misbaar is en waarbuiten zij niet kan bestaan. Hierdoor zullen onder de leden banden ontstaan, welke de pijlers beteekenen waarop alles staat. Zijn de pijlers rot, dan moet vandaag of morgen het boven- stel in elkaar storten. Opbouw is dan bijna onmogelijk of brengt enorme moeiten met zich. Voor kankeraars is in een vereeniging geen plaats. Hebt U iets wat U niet bevalt, dan is er altijd nog een instantie, die belast is Uw grieven te onderzoeken. In onze vereeniging kunnen ten slotte maar elf spelers in een elftal spelen. Er worden door de elf tallen-commissies, die spelers bij elkaar geplaatst, die voor het seizoen gezamenlijk het beste resultaat doen verwachten. Voorkeur is te allen tijde uitgesloten. En wat komt het er ook op aan in welk elftal U au fond speelt. U speelt toch voor Uw genoegen; ter verstrooiing van de dagelijk'sche beslommeringen, die het leven van dezen tijd in niet geringe mate op ieders schouders legt. Laten wij allen vanaf vandaag trachten in deze rich ting te werken om ons Rood en Wit innerlijk nog hechter te maken en hierdoor een kracht naar buiten te ontplooien, die een ieder respect afdwingt. Dit is absoluut mogelijk als wij allen tezamen de schouders onder deze „heilige" zaak zetten. Het Nederlandsch elftal is een sprekend voorbeeld van wat op deze manier bereikt kan worden, en zou dit niet mogelijk zijn in onze vereeniging? Het ant woord ligt voor de toekomst bij U allen, leden, voet ballers van Ajax. Vooruit aanpakken. Wij spreken elkaar over eenigen tijd beslist weer. J. K. Havenstraat 5. Amsterdam Tel. 90911 (3 lijnen)

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1936 | | pagina 4