I IEDER^xLEeDt „OLYMPIA" 1 OVER CLUBGEEST, OLYMPIA SCHRIJFMACHINES N.V. M mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm AJAX CLUBNIEUWS - PAG. 133 Er wordt den laatsten, tijd veel geschreven en ge sproken over allerlei onderwerpen betreffende de constellatie van het menschelijk leven en doen. Wer den niet eenige weken voor de radio, door niemand minder dan Dr. Van Schelven, interessante lezingen gehouden over ,,Wat maakt U van Uw leven"? Schrik niet, geachte lezers, ik zal over dit onder werp hier geen wetenschappelijke verhandeling hou den, daar dit geheel boven mijn spreekwoordelijke pet gaat. Wat ik echter wel wil, is hieronder iets te ver tellen over: ,,hoe ik mij een voetballer voorstel in het vereenigingsverband." Dit is geen gemakkelijke taak' en het brengt onge twijfeld de consequenties met zich. Wat ik ermede beoog is niets meer of minder dan te trachten ons leventje in de vereeniging nog beter en aangenamer te maken. De zin tot het verstevigen van de vriendschaps banden en het medeleven in de club voor elkaar, op hooger plan te brengen. Het is een bekend feit, dat een ieder mensch fouten aankleven, fouten, die hij van zichzelf weet en ook die, welke hem onbekend zijn of die hem geheel on verschillig zijn. Als men zich als lid van een vereeniging opgeeft, is dat, om zich buiten het normale leven van zijn brood- verdienen, een zekere ontspanning te verschaffen. Deze ontspanning bestaat uit velerlei. Als men jong is dan gaat het om bovenstaand nu niet direct. Men. wordt dan, hetzij door een vriend meegenomen of men laat zich, omdat men zich door een of anderen naam, die in Uw ooren een goeden klank heeft verleiden als lid toe te treden. Bij dit alles echter voorop gesteld, dat men zich tot een zekeren tak van sport of anderszins voelt aangetrokken. Bij onze Club, die voetbal, honkbal en cricket be oefent zullen zich vanzelfsprekend alléén personen aansluiten, die één dezer takken van sport beoefenen. De jongelui, ik bedoel hiermede jongens van ±14 tot 18 jaar, hebben over het algemeen nog niet het besef, wat vereenigingsleven is en met zich mede brengt. Voor deze categorie zal zich dit mettertijd langzamerhand gaan ontsluieren en hier ligt dan ook een zéér moeilijke taak van een Bestuur en verdere in stanties om dit vereenigingsleven voor de jongelui te ontsluieren. Op dit terrein is veel te koop, en het is Hl PRIJS SLECHTS Fl. 55.- m M AMSTERDAM - Telefoon 35660 - ROKIN 113 111 moeilijk de jongelui, die toch uit alle kringen en con venties tot de vereeniging komen, tot een, wat men zoo noemt, harmonisch geheel te vormen, en die liefde voor den tak van sport, waarvoor zij zich hebben aangemeld, aan te kweeken. Dat deze opvoeding veel consequenties met zich brengt staat als een paal boven water. Het vertrouwen waarmede de jongelui zich op de beoefening van, laten wij het hier dan speciaal op voetbal houden, mag op geen enkele wijze geschaad worden. Dit brengt vanzelfsprekend met zich mee, dat een Bestuur van een vereeniging zich op gezette tijden eens bij dit jonge volkje laat zien en eens een woordje met deze en geene wisselt. Een opbeurend woord of een pluim, vanzelfsprekend ook eens een aanmaning, verstevigen hier zoo ongemerkt den band, welke de jongens voor hun latere leven aan de vereeniging moet binden. In een groote vereeniging als de onze, is een bestuursfunctie geen sinicure en ieder dient te be denken, dat bestuursleden niet overal kunnen zijn. Maar als zij eens vrij zijn dan zien we ze toch veelal eens een kijkje nemen. De ziel van ieder mensch wordt in zijn jonge jaren ontegenzeggelijk beïnvloedt door een goed woord van personen, die hij zich als meerdere beschouwd. Deze taak is ontegenzeggelijk zwaar, doch op den duur zeer dankbaar. Stappen wij thans van de jeugd af en nemen de spelers onder de loupe vanaf de 18 jaar. Voor zoover het diegenen betreft, die reeds als jongeling in adspi- rant- en/of juniorverband in een vereeniging speelden, moet reeds een belangrijke schrede op den weg der vorming voor de club zijn geschied, en kan dus ge voegelijk op den ingeslagen weg worden voortgegaan, al zal men hier op meer tegenstand stuiten, daar men met ouderen te doen krijgt en daardoor sterker in de schoenen moet staan. Moeilijker wordt het we-er als men spelers eerst op een leeftijd van 18 jaar of daarboven in het vereeni gingsverband opneemt. Deze toch moeten geheel ver trouwd raken met de sfeer, welke in iedere vereeni ging anders is. Bezien wij thans den, persoon als voetballer, dan zijn hier, zooals ik hiervoor reeds schreef, in de aller eerste plaats menschen van diverse pluimage, tot één harmonisch geheel samen te smeden. Dit geheel stelt zich louter en alleen in om het voetbalspel tot hun ontspanning te beoefenen. Nimmer mag het uitoefenen eener sport voor den persoon de hoofdzaak in zijn leven worden, althans in onze huidige sportbeoefening. Wij kennen tot dusver alleen maar amateurs en geen professionals.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1936 | | pagina 3