NAAR EEN NIEUWE OPMARSGH. mwmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmzz DER TRADITIE GETROUW. PAG. 56 - AJAX CLUBNIEUWS Waarde president! Gij vraagt mij na lange jaren weer eens te doen, wat ik vroeger in de dagen toen 't Clubnieuws geredigeerd werd door Grootmeyer en Knegt, zoo vaak en met zoo veel genoegen deed: een stukje te schrijven voor 't Club nieuws en ik verzeker je, dat het me een voldoening is, in de huiskamer van het Ajax-gezin weer eens even aan het woord te komen. Wie zooals ik de historie van Ajax van nabij en tegelijk toch van ter zijde! zoo ongeveer een kwart eeuw met intense belangstelling ge volgd heeft, wie den stormloop na 1916 mee maakte en in wijlen 't groene Sportblad in kolommen-lange juichtonen bejubeld heeft die heeft en behoudt in zijn binnenste een gevoel van verknochtheid aan de club, die met eigen kracht dit alles tot stand brengen» kon. Daarom vooral heb ik het zoo verstandig gevonden, dat de vereenigingsleiding al die jaren van bloei daarop aan stuurde, dat men kwam tot een nieuw, eigen home, dat beschouwd moet worden als de belooning voor hetgeen door de vereeniging in de laatste twintig jaren is ge presteerd. Een dergelijke bloei-periode heeft géén club in Nederland gekend en ik betwijfel het zéér, of dit weergalooze clubrecord ooit benaderd zal worden. Intusschen ben ik te veel realist om op grond van dit eervol verleden» te meenen, dat daarmede de toe komst verzekerd zou zijn. Wél verleent, óók voor een sportvereeniging, het verleden kracht en kleur aan het heden, doch het vereenvoudigt den strijd, dien men al tijd weer opnieuw, voeren moet, nietintegendeel, het verzwaart dien strijd. Een club, die tot een bijzondere hoogte gestegen is, zooals Ajax, heeft oneindig grooter verantwoording, dan de kleinere clubs, die weinig of niets te verliezen hebbent en zich geheel op het naar voren» dringen kunnen instellen. Het is ongelooflijk moei lijk te bereiken wat Ajax bereikt heeft en het beste be wijs hoe moeilijk dit iSi, vindt men daarin, dat alleen Ajax dit bereikte. Maar het is nóg moeilijker het te behouden, het is nóg zwaarder zich qua club en qua organisatie op het door Ajax bereikte niveau te hand haven in een op onzuivere verhoudingen opgebouwde voetbalorganisatie, die wél trekt wat te trekken valt, doch voor een club als Ajax de ontwikkelings-mogelijk- heden beperkt en de lasten verzwaart. Wanneer ik dit even op den voorgrond stel, dan is dat allerminst omdat ik ook op grond van de recente prestaties, neiging tot pessimisme gevoel. Wie de ernst erkent, is nog geen zwartziener. En dan moet me van het hart, waarde voorzitter, dat ik in den Ajax-krinq hier en daar wél eenig pessimisme heb meenen te be speuren. Zelfs in de laatste editie van de anders met veel ambitie en dikwijls met onmiskenbaar talent ge redigeerde clubkrant, heb ik een toon meenen te be luisteren, die allerminst aansluit op het roemrijk verleden van je club en die ook heusch niet geschikt is om de toekomst in overeenstemming te brengen met dit glo rieus verleden. Twee dingen zijn voor de verdere ont wikkeling bovenal onontbeerlijk: de ijzeren wil om Ajax groot en sterk te houden en... zin voor de werkelijkheid Wat de onwrikbare wil betreft, Ajax haar hooge, leidende positie te doen behouden, kan ik slechts ernst.g den raad geven aan alle leden der club: stelt het volste vertrouwen in de bestuurderen» en de overige leiders van uw club! Gij hebt mannen uw vertrouwen geschonken, die bewezen hebben dit ten volle te verdienen. Het is vooral de technische leiding, die eenige critiek uitlokte. Met een coach als Reynolds, met een elftal-commissie gevormd is door Broekman, Couton en Delsen, is vol daan aan alle redelijke eischen, die aan een clubleiding gesteld kunnen worden. Maar hebt dan ook zin voor de werkelijkheid! Dit roep ik vooral ook den grooten» aanhang der club toe: begrijpt dat een boog niet altijd maar op het aller sterk ste gespannen kan zijn, dat zekere reacties altijd moeten voorkomen. Van geen club ter wereld kan verwacht worden, dat zij geabonneerd is op het kampioenschap. Het is toch praktisch onmogelijk om altijd maar sterker te zijn dan anderen! Het moeilijke voor Ajax is nu een maal, dat men van Ajax meer verwacht dan van wélke andere club ookToen Ajax in dit seizoen voor de tweede maal van de competitie met de oneven goal op vreemd terrein, tegen de club die de leiding had, ver loor, toen kon men God betere het! in enkele bladen lezen», dat Ajax faalde"! Waar moet het heen, als men zulke onmogelijke eischen stelt? Zóó leert men het publiek geheel ten onrechte alleen nog aan dacht te schenken aan de paar1 ploegen, die toevallig den kop vormen en tijdelijk de rest vooruit loopen. Slechts) één ding dringt zich scherp aan mij op: duidelijk blijkt, dat Ajax, vooral wat het eerste elftal betreft, een overgangstijdperk doormaakt. Het is vol komen juist (en ook van een verstandig commercieel beleid getuigend), dat men geen» risico aanvaardt bij de samenstelling van de ploeg en zooveel mogelijk naar de beproefde krachten grijpt, zoolang er nog redelijke kans op den titel is. Maar... als onverhoopt (ik zeg „onver hoopt", hoewel ik het heelemaal niet erg zou vinden!)

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1935 | | pagina 8