DE BETEEKENIS VAN MENTAL-TRAINING. PAG. 28 - A J A X CLUBNIEUWS Intelligentie is noodig. Toen twee jaar geleden het Oostenrijksche Wunderteam naar Engeland ging om den meest fameuzen kamp te leveren die de wereld tot dus* verre had gezien, bracht de leider van het elftal Hugo Meisl zijn jongens reeds dagen te voren naar het speelveld op Highbury. Hij liet hen ken* nis maken met de geheele entourage, liet er voet? ballen; na de oefening besprak hij met zijn spelers den naderenden kamp; hij tooverde hun voor den geest hoe dit veld er wel uit zou zien als het door meer dan 60.000 toeschouwers zou zijn omringd, hij sprak over het zwaar?aanvallende Engelsehe spel, en hoe de spelers hierop moesten reageeren; hij liet de spelers zich verbeelden, hoe ze in dit typische Engelsehe land het „continentale" voet* bal moesten demonstreeren, en hoe ze de hege? monie van het Britsche spel tenslotte zouden kun* nen breken. Het elftal verloor wel is waar, maar op zeer eer* volle wijze, met gering verschil (34), terwijl de Engelsehe pers vol lof was over dit Oostenrijksche spel. Wanneer Engelsehe beroepsclubs zich gaan voorbereiden voor de Cupfinale zonderen de spelers zich af. Ze gaan ergens een rustige week doorbrengen, en gedurende dien tijd bereiden ze zich vooral in hun geest voor op den zwaren wed? strijd, die te wachten staat. De spelers worden hier niet alleen lichamelijk, maar ook geestelijk getraind. Het is bekend, dat het Duitsche en Italiaansche nationale elftal reeds weken vóór den dag waarop het een internationalen wedstrijd moet spelen, vertrekt naar een stil oord, waar het door niemand wordt lastig gevallen; onder leiding van daarvoor aangestelde bondsambtenaren worden de spelers ook hier voorbereid. Ze houden zich niet alleen bezig met lichte physieke training, neen, de spelers worden ook naar den geest voorbereid. Overdag wordt er geoefend; lichte athletiek, golf, cricket, handbal enz. zijn de middelen om het lichaam frisch en paraat te houden. Maar tusschen deze oefeningen in, heeft de leider zijn belangrijke taak te vervullen. Hij prepareert de spelers geestelijk. Deze „mental training" is gericht op het aan? kweeken van solidariteitsgevoel, op ploeggeest, op elkaar begrijpen, en niet het minst op het aan? vuren van het nationaliteitsgevoel, dat ten slotte in iederen speler sluimert. Ze worden daar in die trainingskampen in psychische spanning gebracht; de wekker wordt opgedraaid! Om in den wedstrijd „af te loopen". We haalden deze voorbeelden aan om aan te toonen, wat men onder mental training verstaat. Feitelijk verstaat men daar niets anders onder dan: „geestelijke oefening". Deze is tweeërlei: naar het verstand en naar het hart. Naar het verstand wil zeggen, dat de spelers worden getraind op spelinzicht, op situaties, op allerlei technische handigheidjes, op het uitdenken van nieuwigheden die de tegenpartij nog niet kent en waardoor de „uitvinder" een pré krijgt op zijn tegenstander. Naar het hart wil zeggen: de spelers wordt saamhoorigheid bijgebracht, maar vooral een hooggestemd nationaliteitsgevoel, soms ook clubliefde. De mental training is een der machtigste wapenen gebleken, waarmee sterke tegenstanders kunnen worden bestreden. Hoe vaak komt het voor in wedstrijden, dat door het haperen van één speler, het ploegverband totaal uiteengerukt wordt. Eén speler is soms in staat de overwinning in gevaar te brengen; of sterker: één speler kan een wedstrijd totaal verknoeien. Mental training dient mede om het risico van het falen van een speler geheel uit te schakelen. Het is in Engeland vrijwel gewoonte geworden, dat, wanneer het in een elftal door het falen van een enkelen speler niet botert, de aanvoerder het elftal omzet en dien bewusten speler op die plaats brengt, waar zijn invloed het geringst is. Bijvoorbeeld op een der vleugels. Het is tegenwoordig in de groote clubs gewoonte geworden, dat de tactiek of de spelmethodes het onderwerp uitmaken van vele gesprekken, die aan den wedstrijd voorafgaan. Deze bespreking is noodzakelijk, opdat al de spelers, die de ploeg vormen, zouden doordrongen zijn van de methode, die noodig wordt geacht om tot succes te geraken. En zij, die de taak hebben om deze bespreking te leiden, mogen nooit vergeten het „waarom" en het „hoe" aan elkaar te verbinden. Elke athleet, elke voetballer, moet vooraf weten waarom men hem deze en niet een andere methode voorschrijft, ter? wijl hij ook tot de overtuiging moet komen, dat hij langs die methode de beste resultaten verkrijgen zal. Kortom de voorafgaande bespreking der voet? baltactiek maakt deel uit van de geestesoefening der voetballers. Deze geestesoefening volstaat evenwel niet, om het lichaam op te zweepen en van de spieren en zenuwen het hoogste rendement te krijgen. Mental training is dus niet voldoende. Ze is een onderdeel van de geheele training, een belangrijk onderdeel; niet eens het voornaamste. Voorop gaat de physieke, de lichamelijke training. Omdat uithoudingsvermogen, balbehandeling, balcontrole, techniek, schotvaardigheid, enz. nog altijd blijven de eerste vereischten voor goed voetbalspel. Maar van twee technisch gelijkwaardige ploegen zal dat elftal zegevieren, dat in zijn voorbereiding ook de mental training betrok. Leiders hebben meermalen de gewoonte, vlak voor den wedstrijd het elftal samen te roepen en de „kerels een donderspeech toe te slingeren".

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1935 | | pagina 14