w/mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm A J AX CLUBNIEUWS PAG. 27 Er is geen sport, die beoefend kan worden zonder kans om een letsel op te loopen. En zeker niet de voetbalsport. Ten onrechte wordt voetballen wel eens een ruwe sport genoemd. Ten onrechte zeg ik uitdrukkelijk, want er is niets dat dit redelijk kan motiveeren. Het is geen wonder, dat er in het groote leger voetballers in Nederland wel eens de een of andere onverlaat voorkomt, die door het enthousiaste spel zijn zenuwen, niet meer de baas is en op een manier van leer trekt, die niemands sympathie meer hebben kan. Tegenstanders van het voetballen (en zulke zuurpruimen zijn er nog altijd) buiten zoo iets geweldig uit en vertellen er in geuren en kleuren van, maken er wat bij en schroeven het heele voor val zoo op, dat men een rilling door de leden krijgt bij het aanhooren. In werkelijkheid is het niet zoo erg. Vooral bij Ajax is de opvoeding zóó, dat fairheid bij het spel bovenaan staat. Dat dit het spelpeil zelf ten goede komt, bewijst de praktijk. Toch wordt wel eens op minder zachtzinnige wijze de wet der traagheid overschreden, maar waar hout gehakt wordt, vallen spaanders. Het meest komt het tot blauwe plekken, lichte kneuzingen, verstuikingen, enkeltjes en knieën; zel den tot echte beenbreuken of spierscheuren. Gewoonlijk wordt direct na zoo'n liefelijke ken nismaking met het veld door den belanghebbende even wat grimassen gemaakt. Een hulpzame hand schiet toe en begint bijna altijd direct te wrijven. Als het heel mooi gebeurt, dan komt er nog wat jodium en een zeer-doekje" aan te pas en daarmede is dan voorloopig de zaak afgedaan. Als geruststelling en als bewijs van medeleven heeft deze eerste hulp zeker zin, maar daar houdt het dan ook mee op. Baat, in dien zin van werkelijke genezing, mag hiervan niet verwacht worden. In de gunstigste gevallen waarin dat beetje wrijven geen kwaad doet (en dat is heel dikwijls nog de vraag!) is de tijd, die eraan besteed wordt en de manier, waarop het gebeurt zoo goed als altijd onvoldoende om iets te kunnen bereiken. Het lichaam is niet zoo passief om maar met zich te laten, doen wat we willen. Het verzet zich tegen zoo'n krachtig uitwendig geweld (trauma) door mid del van pijn, roodheid, zwelling, warm worden en. belemmering van de functie. De plaats, welke ge troffen is, gedraagt zich als een ontsteking, zooals b.v. bij een steenpuist het geval is. Of het een wer kelijke ontsteking wordt en of het lang zal duren, hangt er van af. In ieder geval begrijpt iedereen, dat zoo iets zijn tijd hebben moet. Een stevig aangelegd drukverband is bijna altijd het eenig nuttige wat men direct geven kan, vooral als geen masseur aanwezig is, die het geval even beter kan beoordeelen. Als een masseur in zoo'n geval masseert, dan ontziet hij meestal angstvallig de getroffen plaats om niet nog meer onheil te stichten, en een onderhuidsche bloe ding of weefselscheur nog erger te maken. Zijn massage geeft hij dan alleen met 'het doel pijnstil lend te werken en zoo spoedig mogelijk uitgetreden bloed of vocht de gelegenheid te geven in het lichaam te worden opgenomen. Het werkelijke nut van een echte behandeling komt pas den volgenden dag als alles wat tot rust gekomen is. Maar dan mag er ook niet langer mee gewacht worden, want de gunstigste tijd voor be handeling is zoo kort mogelijk na het ongeval. Veel te vaak komen de spelers met letsels, die ze Zondags hebben opgeloopen aan het einde van de week. En dat is dan nog mooi. Gelukkig behoeven we hen niet de kost te geven, die rustigjes eenige weken doorhinken en dan eindelijk maar eens naar den masseur stappen. Juist deze menschen blijken in de behandeling altijd haast te hebben. Als in 2 of 3 keer de zaak niet weer heelemaal gezond is, dan deugt het niet. Iedereen zal begrijpen, dat dit onmo gelijk is. Hoe spoedige met de behandeling begonnen wordt, hoe eerder de genezing. En genezing van een sportletsel is beslist nood zakelijk. Het is met die dingen, als met een sneeuw bal. Het een haalt het ander aan. Een oorspronkelijk onbeduidend ongeval met weinig ongemak kan op deze manier nog heel wat ellende veroorzaken, We zullen, ons niet in geleerde besprekingen verdiepen maar toch wil ik U wel vertellen, dat medici en mas seurs, die veel met sportongevallen te maken heb ben, bijna altijd kunnen vaststellen, dat ernstige blessures als spierscheuren, beenbreuken, ontwrich tingen en. verwondingen, een voorlooper hebben in een blauwe plek of iets anders van dergelijk caliber. En dat is logisch. Die kleinigheid hindert in de be wegingen, er wordt daardoor een geforceerde be- weging gemaakt en je hebt de poppen aan het dansen. Bovendien kan nooit een 100 pCt. sportprestatie geleverd worden als iets aan de mensch-motor hapert. De gevolgen hiervan gaan dikwijls ver uit boven het geval in kwestie. Bij voetbal wordt daar door b.v. een fout gemaakt, die niet had mogen voor komen. Natuurlijk zal je net zien, dat zoo'n fout zich onmiddellijk registreert in een doelpunt xan de tegenpartij, De speler raakt ontmoedigd, het team boet in aan zelfvertrouwen, de wedstrijd wordt ver loren, Iemand, die aan sport doet, heeft de plicht tegenover zichzelf ziin body fit te houden! iemand, die voor een. vereeniging in matches uitkomt draagt bovendien nog de verantwoordelijkheid tegenover ziin club. Het vertrouwen, dat in hem gesteld werd, mag hii niet beschamen. Van hem wordt verwacht, dat hii alles geeft. Een ieder zorge in dit opzicht voor zichzelf. Succes kan niet uitblijven!! ALBERT E. FRANSMAN. HO FÏKER WHISKY GOES INTO AMY BOTTLE

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1935 | | pagina 13