A J AX CLUBNIEUWS - PAG. 59 VAN OUD NAAR NIEUW. AV AMSTERDAM-OOST TELEFOONNUMMERS 53832-53140 mmmmmmmmmmmmwy/mmmmmmmmm, Het is zoo ongeveer een vijftiental jaren ge? leden, dat ondergeteekende lid werd van Ajax. Als een schuchter jongmensch begon hij zijn voetbal? loopbaan in het negende elftal. U ziet dus hieruit, dat onze vereeniging destijds een respectabel aan? tal elftallen bezat. Een Junior?afdeeling bestond niet; deze kwam eerst later. Ondanks het gemis hiervan, werden onze jongens toch veelal naar leeftijd in de elftallen ingedeeld, buitengewone capaciteiten natuurlijk daargelaten. Er heerschte een gezonde clubgeest en men ging vriendschap? pelijk met elkaar om. Velen zullen zich nog wel uit? wedstrijden herinneren, waarbij men dan wel eens bij een tegenpartij op bezoek moest, wier kleed? lokaal een boerenstal was en wier waschgelegen? heid bestond uit de sloot of ook wel een gegraven put naast de een of andere mestvaalt, waaruit het water dan soms een buitengewone aroma ver? spreidde. Onze vereeniging beschikte in dien tijd reeds over een behoorlijke waschgelegenheid, al werd in dien tijd regenwater gebruikt, terwijl de kleedlokaliteit uit een goed huisje bestond. De lokaliteiten onder de overdekte tribune waren toen reeds prima en van duinwaterleiding voorzien, later werd deze leiding ook naar het tweede veld aan den Middenweg doorgetrokken. De training was in die dagen, daar de huidige verlichting nog niet was uitgevonden, vanzelf? sprekend primitief en vond plaats op Zaterdag? middag, maar dan slechts gedurende korten tijd, omdat men Zondags de volle 100 moest geven. In de zomermaanden was hierdoor de training in? tensiever en werden op avonden in de week en Zaterdagmiddags de nuttige lessen van Jack Reynolds gevolgd. Velen zullen zich deze prettige partijtjes nog wel herinneren, waarin het soms niet zoetsappig toeging. Hier speelden groot en klein; spelers uit het eerste en uit de laagste elftallen door elkaar. Wat is in die dagen veel door jonge spelers van onze „kanonnen" uit dien tijd geleerd. Zoo'n partijtje duurde wel een twee?en?een?half uur en men kon dan best voelen, dat men getraind had. Na afloop werd er dan een keurig ensemble ge? vormd en schetterde schoone liederen uit het kleedlokaal. De Vlugt, De Bruyn en Joop Smit waren de opera?helden uit dien tijd. Helaas, dit alles is in den loop der jaren ver? dwenen. Andere tijden, andere zeden, zegt het spreekwoord. En terecht! Wat is er niet veranderd. In die jaren begon men reeds aan systemen. Er kwam meer selectie en men begon zoo langza? merhand de elftallen op geregelde tijden te laten trainen. N.V.B.? en A.V.B.?adspiranten en junioren werden gesepareerd. Hoewel hierdoor de band van jong en oud wel wat verbroken werd, had het toch tot gevolg, dat er betere elftallen als geheel naar voren kwamen, waardoor Ajax niet alleen, wat be? treft het eerste elftal, ook met de lagere teams met sprongen vooruit ging. Ik herinner mij tenminste uit die dagen een tweede en derde elftal, die klonken als een klok en waarvoor menige eerste? klasser, om het nu maar eens plat uit te drukken, „de bevert had". Zoo langzamerhand had de electriciteit de wereld veroverd en Ajax zou Ajax niet zijn als zij niet spoedig op haar tweede veld een zoogenaamde avondverlichting, zij het dan in den beginne primi? tief, had doen aanbrengen. Hierdoor ontstond in de wijze van training vanzelfsprekend een groote verandering. Wie had zoo iets? Ajax beet wel de spits hiervoor af en het vond ook elders in den lande langzamerhand navolging. Wie thans de ver? lichting bekijkt en die welke op ons nieuwe veld is aangebracht ziet hier duidelijk, dat het de ver? eeniging veel waard is dat er goed en doeltreffend wordt getraind. Wij gaan thans ons goede oude gebouw, waaraan velen zulke prettige herinneringen hebben, ver? laten. Adé zal U elders in dit nummer de vele groote gebeurtenissen in kort bestek voorbij laten gaan. Veel werk is op dit veld door spelers en bestuur verzet. Groot is Ajax daar geworden. Zeer groot zelfs. Triomfen hebben wij daar gevierd, ook teleurstellingen. Waarom ook niet? De boog kon niet altijd gespannen zijn. In de laatste jaren was de belangstelling van dien aard, dat het bestuur genoodzaakt was naar een grootere en solidere accomodatie uit te zien. Vele jaren zijn onderhandelingen voor een nieuw veld gevoerd. Ellenlange besprekingen hebben plaats gevonden, totdat eindelijk verleden jaar een schik? king met de Gemeente Amsterdam kon worden getroffen voor een terrein in de historische „Meer", waarop thans ons nieuwe, ik mag wel zeggen „Stadion", haar voltooiing nadert. Velen van U IX. DCJ Ot Z_M. MIDDENWEG 12 ELECTRISCHE TABAKSKERVERIJ EN SIGARENFABRIEK

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1934 | | pagina 9