EEN AVOND IN MET MEDISCH SPORT KEURINGSBUREAU. mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm PAG. 94 - AJAXCLUBNIEÜWS door Dr. P. A. Jens, keur end-medicus van het SportïKeuringszBureau. Ik zie ze nog met hun beidjes de onderzoekkamer binnenkomen, daar waar het medisch sportkeu? ringsbureau zijn keuringsavonden heeft. Het waren twee vriendjes, joggies van 12 en 13 jaar, adspirantleden van een bekende voetbalver? eeniging hier ter stede. Ik herinner mij nog goed, dat de een blond was, een stevig knaapje met hooi? en strooachtig haar, verbrand door de zon, even? als zijn gelaat, en bij verder onderzoek droegen ook zijn armen en beenen de sporen van den bruinenden invloed van zon en water. Het was een zwemmertje met blauwe frissche oogen, die op lachen ingesteld waren. Hij had een prettige, ik zou willen zeggen een speciale Amsterdamsche gijn over zich; zijn oogen, zijn mond, het geheele wezen stond naar den blijden lach der onbezonnen jeugd en zijn tanden parelden als witte steenen, netjes gerangschikt in zijn menageklep. Kortom een leuk jog, met uitwendige teekenen van een goede ge? zondheid. De ander, het vriendje, was meen ik zwart, al? thans donker van haar, bleek van gezicht, waarin de moede oogen angstig de vreemde omgeving afzochten. Zijn houding was slap, schooierig. Ik moest hem maar zoo gauw mogelijk op zijn gemak zetten, hij wekte zonder opzet medelijden op, want er was niets zonnigs aan het ventje, er lag zorg in het bleeke gezichtje en nu op het gewichtig oogen? blik van gekeurd te moeten worden, kwam de angst erbij of het goed zou afloopen. ,,Zoo vent en wou jij gaan voetballen? Fijn hè, achter zoo'n echten voetbal hollen, niet op straat maar op een echt speelterrein met echte goalpalen; nou we zullen eens gauw kijken, of je in het Neder? landsch elftal kan komen; kleed je maar eens gauw uit in dat hokje, alle manufacturen incluis je schoenen uit, houd alleen een onderbroekje aan en als je klaar bent, kom je maar hier bij mij terug, geef je kaart maar vast hier". Sloom bewoog zich het kniezerige ventje, neen bewegen deed ie zich niet, het andere jog gaf hem een por in de goeie richting en wees hem het hokje, waar ie zich moest uitkleeden, het jog werd be? wogen. De kaart, die de jongens bij zich hadden, was groen gekleurd, zij kwamen dus voor school? voetbal. Elke tak van sport heeft zijn eigen kleur van kaart en ja daar stond hun naam voluit op met de voornamen erbij, hun leeftijd, precies de ge? boortedatum en het jaar ingevuld en wat nog het belangrijkste was, de naam van hun voetbalclub stond er voluit opgeschreven. Dat was wat je noemt voor den bakker! Toen zij het gebouw van de Vroedvrouwen? school in de Tilanusstraat met hun oproepings? kaart in de hand binnenstapten, vielen de joggies al direct in handen van een langen meneer, die te midden van een hoop papier aan een tafeltje zat en druk bezig was de keuringscandidaten in te schrijven. Daar moesten zij ook opgeven of zij soms in een ziekenfonds waren en zelfs het bewijs daarvan bij zich hebben en dan konden zij dokken. Met de keuringskaart, een wit stevig kaartje met hun naam er op, waarop straks de keurende dokter het resultaat van de keuring zou vermelden, betraden zij de wachtkamer, die al aardig gevuld was. Zij bemachtigden een plaatsje op de bank en konden nu eens op hun gemak bè? kijken wat er allemaal op zoo'n kaart gedrukt stond. „Rheuma" op zijn hollandsch remetiek". Nou als ze dat eens m'n grootvader vroegen, dan konden ze wel eens tuk hebben; die z'n vingers staan er com? pleet krom van en het is net of zijn gewrichten slordig zijn afgewerkt; zijn onderheining alias stelten hebben het ook te pakken. Het is alsof het heele zwikje verbogen is en een beetje kraakt. Ja da's de remetiek van ouwe menschen, maar kleine jongens hebben dat toch niet". Zoo dachten de jongens. Ik begrijp best, dat die knaapjes niet weten, dat ook kinderen een heel gemeene rheumatiek kun? nen krijgen, met pijn in de gewrichten, nu eens in de polsen, dan aan den grooten teen, dan weer in de vingers. Zij kunnen vele weken soms maanden er mede te bed moeten blijven en het ergste is, dat na dien het hart wel eens niet precies in orde is en eigenlijk nooit meer goed wordt. Vandaar dat de dokter vraagt of de candidaat wel eens rheumatiek heeft gehad. De jongens lezen verder: „infectie?ziekten". Daar snappen zij niks van en zij komen tot de con? clusie, dat die kaart niet voor hen bestemd is. En feitelijk is dat ook zoo. Ze zien nog een massa andere dingen genoemd, lengte, gewicht, pols in rust, pols na tien diepe kniebuigingen, pols na 2 minuten, hart, longen, oogen, ooren, wervel? kolom, extremiteiten, huid, enz., enz. (Wordt vervolgd).

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1933 | | pagina 12