PAG. 82 A J AX CLUBNIEUWS INLEIDEND PMAATJEc De directeur van de inrichting voor Physische therapie, de Heer Fransman, wiens inrichting momenteel met de massage onzer spelers belast is, zal zoo nu en dan van ons blad gebruik maken om onze spelers het wezen en doel van zijn werk duidelijk te maken. Vóór den aanvang van een match moet de voet? baller zoowel geestelijk als lichamelijk onder „hoogspanning" staan. Zijn geestelijke conditie wordt voor een groot deel door zijn lichamelijken toestand bepaald. Ieder mensch, en dit geldt in het bijzonder voor sportsmen, kent bij ondervinding den verlammenden invloed, die uitgaat van een zich „niet?fit" voelen. Iedere speler heeft de plicht als hij een wedstrijd speelt in die conditie te verkeeren, dat hij zijn volle 100 S/a kan geven. En iedere speler kan daarvoor zorgen. Hoe? In de eerste plaats door regelmatig trainen op het veld. Practische moeilijkheden zullen hier vaak een beletsel vormen. Een speler, die ernstig voor zijn club werkt, behoort bij onvoldoende training zoo'n week niet uit te komen. Immers tijdens het spel wordt van het lichaam van den voetbalspeler alles gevergd. Een groote hoeveelheid energie moet daarvoor aanwezig zijn, zoodat na het spel nog voldoende krachten voorhanden zijn om opnieuw met training aan te vangen. Het ophoopen van die energie kan slechts geleide? lijk geschieden en niet alleen door den speler zelf. Hier is het hulpmiddel: massage. Behalve trainen moet de voetballer in de tweede plaats zich regelmatig laten masseeren. Komt een speler onvoldoende voorbereid in het veld, dan volgt een kringloop van narigheden: 1. ionvoldoende spel. 2. psychische depressie (gemis aan zelfver? trouwen). 3. uitputting. 4. training voor den volgenden wedstrijd met te gering rendement. Wat kan de massage doen om dit alles te voor? komen eventueel te verhelpen? Het lichaam is vermoeid, d.w.z, in de spieren zitten „vermoeidheidsstoffen". Deze ontstaan bij de verbranding van de energievoorraden in de spieren. De chemische samenstelling doet hier niet ter zake. Naar alle waarschijnlijkheid veroorzaken de vermoeidheidsstoffen de stijfheid der spieren. Indien het lichaam zelf in staat is de afgewerkte stoffen af te voeren, dan is dit snel genoeg in zijn oude conditie terug. Na een inspannenden wed? strijd echter is het lichaam hier niet toe in staat. De vermoeidheidsstoffen zijn giffen, die het lichaam zelf produceert. Ze werken verlammend op de spieren en doen daar stijfheden en verhardingen ontstaan, die fnuikend werken op het voetbalspel. Met massage en andere physische middelen zijn deze stijfheden en verhardingen meestal vlug weg te werken. Een voorwaarde hiervoor is echter, dat men zich zoo spoedig mogelijk laat behandelen. De masseur onderzoekt de spieren op veer? kracht, soepelheid en prikkelbaarheid en behan? delt ze naar hun eisch; treedt hier dus min of meer herstellend op. Een verslapte spier zal hij trachten door een prikkelende massage te sterken; een ver? harde spier zal hij trachten soepel te maken. Wij spreken eerst van sportmassage, als het lichaam gezond is. Helaas zijn hiervan te weinig spelers door? drongen. Zij komen eerst dan om zich te laten be? handelen, als zij een sportongeluk hebben en vinden het dan al voldoende als zij daar zoo vlug mogelijk van worden afgeholpen. Dit is natuurlijk wel van groot belang, maar de sportmassage moet regelmatig worden toegepast op een gezond lichaam. Men kan het spierstelsel van een voet? baller het best vergelijken met een accu. Als eerst de accu?inrichting in orde is, kan met opladen worden begonnen. Hierbij is de masseur onmisbaar. Hij bereidt de speler voor op den strijd. Hij helpt hem de energie? voorraden verzamelen. De spieren worden in een toestand gebracht, dat ze snel en juist op iedere wilsimpuls kunnen reageeren. De speler kan nu zijn 100 geven. Het contact tusschen masseur en speler moet zoo veel mogelijk plaats hebben. De speler krijgt vertrouwen in zijn eigen kunnen en dit is voor hem van het grootste belang. Hij doet goed zich te houden aan het advies van den masseur. Er is nog zooveel over sportmassage en de be? handeling van sportongelukken te zeggen, dat ik mij voorneem hier in een volgend artikel op terug te komen. Indien èn spelers èn masseur hetzelfde belang hebben, n.l. het volledig toegerust uitkomen van de voetballers, zal de voetbalsport in het algemeen bij varen. Dan zal de sportmassage niet meer als luxe, maar als een zeer doeltreffend hulpmiddel door de spelers beschouwd worden.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1933 | | pagina 14