mmmmmmmmmmmmmmtmm MEDISCHE SPORTKEURING. PAG. 68 - A J A X CLUBNIEUWS Weet u waarom deze dames lachen? Ik zal het u vertellen, hun mannen gaan a. s. Vrijdag naar den Ajaxzclubavond en zij genieten bij voorbaat reeds van de heerlijke rust, die zij zullen genieten. U zult tóch uw vrouw de ellende niet willen aan? doen Vrijdagsavonds thuis te blijven? Zoo hardvochtig mag en kan geen enkele Ajacied zijn. U weet het adres: Ajax?Clubavond, Nieuwe Karseboom, Rembrandtplein, Ajax?stad. Vrijdagavond a.s. beginnen de Pandoer? Bridge? en Biljart? competities. door Dr. E. van Minden, Keurend medicus van het Sportkeurings-Bureau. Vroeger, toen de sportbeoefening nog gepropa? geerd moest worden, waren er medici, die belang stelden in de sport om de voordeelen, die het lichaam van den beoefenaar door middel van die sportbeoefening zou kunnen ondervinden. Nu is voor de meeste sporten propaganda, althans me? disch?hygiëne propaganda overbodig geworden. De sport is een bijzonder belangrijke factor in 't maat? schappelijke leven geworden, waarmee practisch ieder te maken heeft of krijgt. Maar juist die belangrijke plaats van de sport maakt, dat nü die belangstellende medici er voor moeten waken, dat de sport nadeelig werkt. Dit moét gebeuren in 't belang van de sport zelve. Immers door 't vele grootere aantal sportliefheb? bers, die sportbeoefenaren zullen worden, heeft men de kans, dat ook zwakkeren of schijnbaar?ge? zonden zich tot een sport aangetrokken voelen, waarvan de beoefening hen toteen lichamelijk nadeel zou kunnen worden. Dat mag niet gebeuren: sport moet 't lichaam in een betere conditie brengen, maar mag den be? oefenaar niet ziek maken. Uit den aard der zaak sluiten wij ongevallen op het sportveld of specifieke sportschaden hierbij uit. Maar hoe vaak gebeurt het niet, dat menschen met zwakke harten, met zieke nieren, met slechte longen mee willen doen aan sport, aan wedstrijden, die reeds zeer veel van den sterken, gezonden man vragen? Daarom moeten die menschen voor en tegen zichzelf beschermd worden, en daarvoor is slechts één middel, de medische sportkeuring. Deze alleen is in staat, om de mogelijkheid, dat menschen dóór hun sportbeoefening door ziekte getroffen worden of daaraan overlijden, tot een zeer geringe kans terug te brengen. Iedere sportman, die belang stelt in zijn sport, is verplicht er toe mede te werken, dat zijn sport niet de oorzaak kan zijn tot ziekte van anderen, omdat dit de sport benadeelt en afbreuk doet. En daarom ook is iedere sportman verplicht mede te werken tot de bevordering en verbreiding van de medische sportkeuring.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1933 | | pagina 12