mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmzm BURGERLIJKE STAND. FRITS DE BRUYN TINY HEEROOMS I Het bestuur der A. F. C. AJAX geeft met leed? I wezen kennis van het overlijden van Mej. ANNIE SCHRODER A J A X CLUBNIEUWS PAG. 33 Men nam proeven met ratten, die men gedurende 25 min. door een ruimte dreef tot ze doodmoe waren, 22 van deze ratten vertoonden een hart* vergrooting. Andere ratten daarentegen, die ge* oefend waren, vertoonden geen vergrooting van het hart, maar een toename in het gewicht van het hart door de training van 4.1 gram tot 5.1 gram per 1000 gram lichaamsgewicht. Bij de eerste groep werd de grens van het „kunnen" van het hart overschreden, waarop ze reageerden met een hartvergrooting, de tweede groep verdroeg het zonder meer. Hier dus een mooi voorbeeld van gunstige gevolgen van genomen proeven. Een andere manier om het hart in zijn werk te be? lemmeren is de volgende. Elk orgaan heeft een hoe? veelheid bloed noodig voor zijn minimale levens? functie, wordt deze functie vergroot, dan wordt de doorbloeding veel intenser; zoo zal bij bewegingen veel bloed vloeien naar de bewegende spieren, dit beteekent een veranderde bloedsverdeeling in het lichaam en een onmogelijkheid voor andere or? ganen om van dit bloed te profiteeren. Deze bloedsverdeeling kan men min of meer beïnvloeden, b.v. een sterke sportprestatie direct na een maaltijd zal nooit een topprestatie kunnen zijn, immers tegelijk vraagt het darmstelsel en het spierstelsel om meer bloed, de spierdoorbloeding moet dus minder zijn, dan wanneer al het bloed voor het spierstelsel beschikbaar was. Dit be? teekent dus, belast nooit meer dan één orgaan? systeem tegelijk, dit vergt te veel van het hart. Als bijkomstige omstandigheid komt bij de betere spierdoorbloeding bij beweging een betere huiddoorbloeding, dit beteekent een mogelijkheid tot warmteregulatie. Immers in de bewegende spier wordt veel energie omgezet, de stofwisseling produceert warmte, deze warmte wordt door het zweeten en het verdampen van het zweet onttrok? ken aan het lichaam, tegelijk vermindert het zweeten het vochtgehalte van het bloed, verlicht zoo het hart in zijn functie, het moet minder vloei? stof voortstuwen. Nog een andere manier tot belemmering van de hartfunctie en wel de psychische opwinding van het sportbedrijven onder de oogen van een spie? dende massa. Dan het directe beïnvloeden van het hart en vaatstelsel door de verschillende giften als nicotine en alcohol. Zoo kunnen nu meerdere factoren tegelijk het hart in zijn functie belemmeren, het hart nu sum? meert deze prikkels, mist een vermoeidsheidsge? voel en zoodoende de strenge controle op het optreden van een begin van overbelasting. Nu is er nog een physiologische vermeerdering van de belasting van het hart en wel de groei van het hart zelf en de groei van het lichaam. Het hart groeit zelf en moet tegelijk de vermeerderde bloed? voorziening van de groeiende organen kunnen voorzien. Een enkel getal laat zien, dat de gewichts? vermeerdering door eigen groei intens is. Zoo neemt het hart op 1314 jarigen leeftijd in gewicht toe tot 1.92 X het gewicht op 10?jarigen leeftijd, terwijl het lichaamsgewicht maar 1.42 X zoo groot wordt en de lichaamslengte 1.18 X zoo lang wordt. In deze periode het hart nu nog eens extra te be? lasten met lichaamsinspanning heeft dus zijn be? zwaren. Eén der methoden om het hart te trainen is het loopen; maar pas kan men alle eischen aan het hart stellen, wanneer het geheel volgroeid is. Pas als dit gebeurd is, kan men overgaan tot één of andere technische training. Een sportkeuring voor het bedrijven van een of andere tak van sport en bovendien het af en toe eens controleeren tijdens de sportbeoefening zou niet tot een overgroote luxe gerekend kunnen worden. Men kan dan tijdig adviseeren, en zoo allerlei onaangenaamheden van physischen en psychischen aard voorkomen. en hebben de eer U kennis te geven van hun voor# genomen Huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats hebben op Donderdag 21 September a.s. Amsterdam, 5 September 1933. Volkerakstraat 4111 Zaaiersweg 143h. Toekomstig adres: Majubastraat 5311 Met hartelijken gelukwensch. (Red. Ajax Clubnieuws.) I verloofde van ons lid Chr. v. DAM. Per condolatie. (Red. Ajax Clubnieuws.)

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1933 | | pagina 13