mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm.w PAG. 8 - A J AX CLUBNIEUWS mede door het prachtige weer, aangenaam was te vertoeven. Het onderhoud was buitengewoon ge? zellig en er werden hartelijke woorden gewisseld. Tenslotte bedankte voorzitter Koolhaas voor de vriendelijke ontvangst en haastte het gezelschap zich stadwaarts, teneinde de koffers te pakken. Op den terugweg deed men nog even het club? lokaal van Beogradski aan, waar onze aanvoerder afscheid nam van de spelers van Beogradski met den Ajaxracket, dit oogstte grooten bijval en het was tenslotte Elzenga, die met een hartelijke speech Beogradski officieel bedankte voor de nieuw gevonden vriendschap. In het hotel terug bezochten wij allereerst den zieke, die zeer hoopvol gestemd was. Wij moesten echter vernemen, dat het onmogelijk voor hem zou zijn 's avonds mede te reizen en er werd be? sloten, dat Koolhaas mede achter zou blijven. Een groote teleurstelling, doch hier moest men zich bij neer leggen. Na een hartelijk afscheid werden de koffers opgepakt en was men gereed Belgrado te verlaten. Het reisprogramma gaf thans een boot? reis aan van Belgrado naar Orsowa, de grensplaats Zuid?Slavië?Roemenië. De boottocht van 's avonds 10 uur tot 's mor? gens half tien is geworden een onafgebroken lach, maar alvorens hierover te schrijven, allereerst het embarkement. Deze booten komen van Weenen de Donau af en zijn raderbooten, prachtig ingericht, maar over? bevolkt. Hutten konden wij niet bespreken, maar wel ligstoelen. Aan boord bleek, dat ook deze reserveering niet door kon gaan, zelfs waren er geen stoelen. Toen het gezelschap zich eindelijk op het bovendek geïnstalleerd had, werd dit „abgesperrt", zoodat de landverhuizers weer op? gejaagd werden. In de salons maakte men zich zoo langzamerhand voor slapen gereed. Op banken, stoelen, ja zelfs op den grond lagen menschen te slapen. Voor ons opgejaagden brak nu eerst de lustigen tijd aan. Het scheen voor ons beweeglijke gezelschap een zware opgave te zijn, zich kalm en rustig te houden. Ten eerste kon men geen rustige plaats vinden en ten tweede was er schijnbaar geen slaap aanwezig. Onze grootste belhamel had er al spoedig den gang in en wij kunnen ons niet herin? neren zijn stem niet gehoord te hebben. Door? loopend trachtte hij zich stil te houden, doch juist het gedwongen stilzijn was oorzaak van voortdu? rende uitproestingen. Wij zullen niet in détails treden, maar de grappen, welke dit heerschap dezen nacht op zijn repertoir had, waren onuitputtelijk. Hij was den gangmaker, bijgestaan door een uit? muntenden secondant. De koffergramofoon be? wees reeds zeer vroeg in den morgen haar diensten. Het lied van den musicus etc. klonk over den Donau alsof er geen nachten bestonden. Langzamerhand kwam de zon door en het zou tot ons doordringen, dat de tol van een slape? loozen nacht niet voor niets betaald was. Het over? weldigende natuurschoon wat ons geopenbaard werd, is den betaalden tol overwaard geweest. Felle rotspunten steken uit het water op, aan beide oevers hooge bergen en talrijke ver? nauwingen, waardoor de rivier stroomt, geven schitterende vergezichten. Soms zijn deze ver? nauwingen zoo, dat men zich op meren waant. Evenals langs den Rijn zijn ook hier vele sagen verbonden. Wij hoorden van onzen trouwen gids, den heer Ir. Ballasz o.a., van een ontrouwe ge? liefde van een Pascha, die op een rotspunt ge? bonden werd en daar gestorven is. Deze rots heet „Baba?Kai". Overigens was de geheele vaart een verrukking, prachtig warm weer, een mooi schip en een prettige stemming, daarbij de vaarten door de groote en kleine Kazan, het was één natuur? genot. Het water zelf is grijs door de klei en stroomt tamelijk snel, onderbroken door de zich onder de oppervlakte bevindende rotsen. Hier wordt de strooming even tegengehouden, waar? door kleine bruizende kopjes ontstaan, om dan als waren het kleine watervalletjes, verder te stroomen. Ook bevinden zich vele draaikolken in den Donau en mede door de onzichtbare rotsen, is het gevaarlijk vaarwater. Men heeft dan ook lange balken verankerd, om zoodoende de vaar? geul aan te geven. Zoo werd eigenlijk al te snel Orsowa bereikt en debarkeerde het gezelschap. Het grensoponthoud was door de vele formaliteiten zeer lang. De wachtenden wisten zich echter al spoedig te ver? maken met de Droschkenkoetsiers. Dit zijn zigeu? ner?types, doch zooals men ons mededeelde, zijn deze menschen hier eerlijk en betrouwbaar. Al spoedig speelde een het klaar de koetsier van den bok te krijgen en voort ging het met twee paarden bespannen bouwvallige vehikeltje. Algemeene hilariteit om de werkelijk malle fratsen, welke met deze onderneming vertoond werden. Ook de kof? fergramophoon onthaalde een dankbaar publiek op een muzikale voorstelling. De weg naar het station had plaats met zeven droschken, een ware optocht. Tusschen armelijke huizen over ongelijke wegen werd het station be?

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1933 | | pagina 8