A J A X CLUBNIEUWS - PAG. 7 Zondag 16 Juli was het laat reveille; er werd uit? gerust van den zwaren wedstrijd. Eenigen wam delden in de stad, waar het £eer warm was; de rest speelde kaart in het hotel. 's Middags werd gezwommen in een strandbad aan den Donau. Hier vond men wel afkoeling voor de groote hitte, doch het tegendeel van reiniging. Doordat n.m. van het hooggebergte water afvloeit, komt zeer veel klei mede; deze klei bezinkt aan de oevers, zoodat de bodem één groote massa is, waar men tot de enkels inzakt. Natuurlijk werd dit weer een vroolijke noot. De arme Red Peter werd van onder tot boven ingekleid en zag er verschrikkelijk uit. Met moeite hebben wij hem tenslotte weder schoon gekregen. 's Avonds was het gezelschap in het officiers? casino de gast van Beogradski. Dit casino, meer? dere groote fraaie gebouwen, is gelegen in prach? tige bosschen met schitterend aangelegde tuinen. Zooals trouwens heel Belgrado wemelt van mooi geuniformde militairen, is in het casino alles mili? tair wat men ziet. Zelfs de kellners zijn militairen en wij zagen nergens een vluggere bediening dan hier. De stemming, aanvankelijk bijzonder goed, werd zeer getemperd door het ziek worden van Jan de Boer, waarvoor zelfs doktershulp noodig bleek. Het zou echter ondankbaar zijn de bijzondere gastvrijheid van onze nieuwe vrienden niet te me? moreeren. Die ontvangst in dezen prachtigen tuin was werkelijk onverwacht en onvergetelijk. Hier werd ons o.a. de Servische nationale dans gedemon? streerd, welke ons leerde, dat men een groot ge? zeischap op prettige wijze bezig kan houden en afleiding bezorgen. De dans wordt uitgevoerd door ieder, die hier? aan deel wil nemen. Men vormt een grooten kring en de tamelijk eentonige muziek weet met prach? tige gelijkheid een gemeenschappelijke voetbe? weging tot uitvoering te brengen, welke een bekoring voor de toeschouwers is. Wij hebben hier genoten van muziek, dans en wijn, doch waren ge? noodzaakt ons samenzijn te onderbreken door het bericht over onzen zieken vriend. Toen wij weder in het hotel kwamen, moesten wij vernemen, dat hij vermoedelijk angina had en de mogelijkheid be? stond, dat hij voorloopig het bed moest houden. In geen geval zou hij de boottocht van Belgrado naar Orsova mede kunnen maken. Terneergeslagen zocht het gezelschap het bed op. Maandagmorgen 17 Juli luidden de berichten omtrent onzen zieke niet hoopvol. De doktoren konden niet zeggen wat hem eigenlijk mankeerde, zoodat later op den dag een nieuw onderzoek noodig was. De rest van het gezelschap zonder Koolhaas, die zich ontpopte als een zorgzaam ziekenverpleger, maakte een uitstapje naar het park, waar men den vorigen avond geweest was. Nu de geheele omgeving goed te zien was, kwam men in bewondering voor de prachtige natuur en de mooie witte gebouwen. Op ons verzoek kregen wij verlof de terreinen te betreden en was zelfs een cavelerie?officier zoo bereidwillig ons rond te ge? leiden. Deze officier wees ons zeker wel tien, tegen een berg, op verschillende hoogten gelegen witte gebouwen; alle kazernes voor de verschillende wapenen. Voorts bezochten wij het officiersgebouw en doorliepen daar eenige zalen, o.a. de balzaal, waar de koning 's winters de bals bijwoont. In een apart gebouw zagen wij nog een operettezaal voor zeker 2000 personen. Na een foto gemaakt te hebben werd ook hier weer afscheid genomen. In den namiddag werd gevolg gegeven aan de uit? noodiging van den Nederlandschen consul en had een officieele thee plaats in de prachtige villa van den heer Petcovjtch. De villa is gelegen op circa 20 min. autorijden van de stad. De weg daarheen leidt door mooi beboschte omgeving en thans zagen wij hoe mooi de omgeving van Belgrado wel is. Op? en afgaande goed geasphalteerde wegen geven van tijd tot tijd een prachtig gezicht op de, tegen niet te hooge bergen gebouwde stad. Groote witte ge? bouwen verhoogen de schoonheid van het geheel. Voorts in de verte de Sawa, waarvan het panorama o.i. bedorven wordt door den bouw van een nieuwe spoorbrug. De brug zelf is een wonder van tech? niek en hier komt duidelijk tot uiting de wil van een volk om zich zelf nieuwe banen te scheppen en op te bouwen. De brug zal verbinding geven met het na den oorlog verworven land van Hon? garije en een snellere aansluiting geven aan het groote vliegveld. Het vliegveld zelf, ook al weer een staaltje van willen en kunnen, werd helaas door ons niet bezocht, doch zoo uit de verte zou? den wij zeggen, dat het eenige malen grooter is dan Schiphol. Om thans weer tot de thee terug te keeren, moeten wij hier melding maken van de bijzonder vriendelijke ontvangst door den consul, mevrouw en mej. Petcovitch. De thee werd geserveerd in het prieël van een grooten tuin. Eigenlijk moeten wij spreken van een rosarium, want waar men zag waren het rozen en nog eens rozen; waar het,

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1933 | | pagina 7