IS MEDISCHE SPORTKEURING GEWENSCHT AJAX CLUBNIEUWS - PAG. 233 met meer succes, want daar kwam de heele dichtersfamilie naar buiten. Koolhaas en Brockmann feliciteerden den jubilaris namens de voetballers van Ajax en Clinge Dorenbos dankte ons allen voor de hartelijke attentie. De stilte van 's morgens kwam op rekening van een feest van den vorigen nacht, waar door de familie om 3 uur naar bed ging. Een der dochters had inmiddels een trommel bruidsuikers gehaald en toen hoorde ik dat vreeselijke gebrul weer van tien-tien-tien. Of dit op de dochter dan wel op de bruidsuikers sloeg, weet ik nog niet, maar minister Marchant heeft absoluut gelijk: de voetballers staan werkelijk op een laag nivieu. Clinge Doorenbos vertelde ons ook nog, dat z'n huis wel een Hema leek, maar dat er ook wel cadeaux bij waren van meer dan 1 kwartje. Na een hartelijk afscheid startten we weer en nu kon ik merken, dat de dames om 6 uur opgestaan waren, want ik heb ze niet meer gehoord. Om half tien kwamen we in Mokum aan en hier versplinterde langzamerhand het gezelschap en was ook deze heerlijke dag, tot onze grooten spijt ten einde. En ik ben er van overtuigd, als de andere Ajax-elftallen dit verslag hebben gelezen, dat ze zich heilig voornemen het volgend seizoen ook kampioen te worden. Daar kan het Ajax- Bestuur op rekenen. P. PATERNOTTE door Dr. Johanna M. van Went, arts, keurend medica van het Sportkeurings^Bureau. Het is moeilijk nog wat goeds te zeggen van het Amsterdamsch Medisch Sportkeuringsbureau. Niet omdat men aan het werk van dit bureau geen lof zou kunnen doen toekomen, maar omdat mijn voorgangers mij het gras voor de voeten hebben weggemaaid. Peccavi. Ik weet dat de uitdrukking oud en afgezaagd is. Maar omdat ik diep doordrongen ben van het nut van sportkeuring wil ik toch trachten een kaarsje te ontsteken, dat mogelijk juist omdat het maar een flauw lichtje is, weer eens een ander schijnsel werpt en daardoor het geheel in een ander licht stelt dan tot dusver het geval was. Op een propaganda*avond gehouden in een der naburige plaatsen van Amsterdam kwam tijdens de discussie ter sprake het feit, dat men dan toch maar zelf weten moest of men de sport wilde be* oefenen en dat een verkeerde invloed van de sport vanzelf wel te voorschijn zou komen. Het eerste is volkomen juist als men de sport op eigen houtje beoefent. Speelt men in combinatie, dan kan men deze door lichamelijk onwelzijn in gevaar brengen. Denk maar eens aan het flauw vallen van een der roeiers tijdens wedstrijden. Dit flauw vallen ge* schiedt meestal op het critieke oogenblik en zoo zag verleden jaar Njord zich de zege op de Varsity ontgaan. Wat het tweede deel van het betoog betreft moet ik opmerken, dat de sport bedoeld is om het lichaam aan te sterken en niet om het te gronde te richten. Overigens is het juist, dat men op den duur een verkeerde invloed van de sport wel zal merken, maar de vraag rijst of het dan niet te laat is en of het kwaad niet zoover is voortgegaan, dat algeheel herstel niet meer mogelijk is. Ook dat kan de be* doeling van de sport, noch van haar beoefe* naars zijn. Men enkele voorbeelden aan de praktijk der keuring ontleend zou ik dit artikel willen besluiten. Mej. I. Gekeurd voor wandelsport. Slap, lever iets te groot, urine bevat een spoor suiker. Behan* delend arts schrijft (gewaarschuwd door het sport* keuringsbureau) een dieet voor. Voorloopig wordt geen sport beoefend. Na 3 maanden herkeuring. Geheel andere toestand. Flink, lever geheel nor? maal, urine eveneens. Training voor 4 daagsche toegestaan, die goed wordt verdragen. Jongen II. Nooit klachten gehad. Hart vergroot. Geruisch aan een der harttonen. Sport afgeraden.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1933 | | pagina 9