PAG. 234 - AJAX CLUBNIEUWS Heer III. Keeper eener bekende voetbalvereeni? ging. Klachten over hoofdpijn, nerveusiteit. De verantwoording voor het heil van zijn club, dat hij op wedstrijden voor een groot deel in handen had, drukt hem te zwaar. Hij kan na een Zondag, waar? op hij een wedstrijd gespeeld heeft niet slapen, en Maandag d. a. v. ternauwernood zijn werk ver? richten. Aangeraden wordt een andere plaats in het team te vragen. Meisje IV. Huisarts had sport ontraden. Vader, die een groot voorstander van sport is zou gaarne zien, dat zijn dochter toch mee zou kunnen doen en vraagt het oordeel van het Medisch Bureau voor Sportkeuring. De arts vindt afwijkingen en roept het oordeel van den specialist in. Deze kan zich ge? heel met het gegeven advies vereenigen en de sport wordt voorloopig afgeraden. Jongen V. Nooit klachten. Bij de keuring een pols? en hartslag die de keurend arts noopen voor? loopig het advies te geven geen sport te beoefenen. Ten overvloede wint de keurend arts nog het ad? vies in van den specialist die een bevestiging geeft. Uit vele gevallen deed ik slechts enkele grepen. Voor zoover de gevallen toelichting behoeven zou ik willen opmerken, dat behalve geval IV, geen der candidaten te voren hun huisarts raadpleegden. Deze opmerking zou ik ten beste willen geven om? dat zoo vaak wordt aangevoerd, dat de huisarts, die de pat. toch zoolang kent even goed een oordeel over sportbeoefening zou kunnen geven dan de sportarts. Men vergeet hierbij, dat candidaten soms in jaren niet bij hun huisarts zijn geweest. Voelen zij zich gezond dan vinden zij een bezoek aan den huismedicus overbodig en hebben zij klachten, dan vinden zij het in vele gevallen maar makkelijker daarop niet de aandacht te vestigen. Op de boven door mij gemelde propaganda? avond bracht een dame te berde, dat sportkeuring toch zoo angstig was, want dat dan toch maar allerlei kwalen geconstateerd werden. Zij deed als het ware uit komen, dat die kwalen door de sport? keuring ontstonden. Blijkbaar vergat zij, dat zij de afwijkingen bezat, hetzij die al of niet door den sportkeurenden arts werden geconstateerd. Dat die kwalen zich vroeg of laat toch zouden mani? festeeren en dat het dan toch maar beter was maat? regelen te nemen voordat zich foudroyante ver? schijnselen voordeden, en voor de kwaal zoover was voortgeschreden, dat alle maatregelen te ver? geefs zouden zijn. Het is immers maar struisvogel? politiek een bestaande kwaal te verdoezelen. Ziethier kort uiteengezet een der nuttige kanten van het sportkeuren. Ik zou dit willen noemen de bescherming van het individu tegen de sport. Over den anderen kant n.l. de bescherming van de sport tegen het individu wil ik gaarne een an? dere maal schrijven.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1933 | | pagina 10