mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmma PAG. 156 - AJAX'CLUBNIEÖWS HET NEDERLANDSCH ELFTAL. Een zeer rake en juiste kritiek op de samenstel ling en het speltype van onze nationale ploeg ver scheen in ,,Het Volk" van Zaterdag 6 Mei j.l. Vooral daarom nemen wij juist deze kritiek au serieux, omdat zij geschreven werd vóór den kamp tegen België. Na dezen wedstrijd heeft het kritische opmerkin gen aan het adres der Teco geregend, ook van lieden die vóórdien al haar daden goedpraatten, doch dan is kritiek goedkoop en gemakkelijk! ,,Het Volk" schreef aan den vooravond van HollandBelgië Op den verkeerden weg, „Tot den wedstrijd zelf komende, staan wij voor het feit, dat de laatste jaren bewezen hebben, dat het Nederlandsche elftal steeds zijn beste wedstrijden voor het buitenland bewaart. De beide laatste Holland-België-wedstrijden althans, in het begin van het vorige jaar, einde Februari en half April gespeeld, waren een teleurstelling. Vooral na den emotioneelen en ook goeden wedstrijd van 20 Maart in Ant werpen was het spel in het Amsterdamsche Stadion een ontgoocheling en zelfs de wed strijden, die er in België en later in Duitschland op volgden, mitsgaders die tegen de Zwitsers en de Hongaren in Amsterdam, konden, ondanks de ten deele bevredigende, ten deele fraaie resultaten, slechts matige voldoening geven. En bepalen wij ons nu maar eens tot den laatsten wedstrijd, dien in België, ongeveer een maand geleden gespeeld, dan zal men toch moeilijk kunnen beweren, dat wij daar zoo goed voor den dag gekomen zijn. Zeker, er werd gewonnen, met 31, maar de krachtsverhouding was lang niet naar dezen uitslag en wij mochten, naar onze wijze van zien, met dit resultaat de handen dichtknijpen. Toen ook wezen wij erop, dat wij bezig waren terug te gaan naar een periode, die wij niet gaarne zouden terugwenschen voor het Neder landsche voetbal, de periode, waarin een sterke verdediging met kunst- en vliegwerk stand houdt en de voorhoede van eenige ontsnappingen gebruik maakt om te scoren. Een gevaarlijke periode bovendien, omdat het Nederlandsche voetbal erin boven zijn stand leeft en mede, omdat men in een te afhankelijke positie ver keert. Wat bijvoorbeeld te doen, als die ver dediging, waarvan in het systeem zooveel afhangt, eens falen zou? Daarom meenen wij, dat de weg, dien men thans blijkbaar bezig is op te gaan, niet de juiste is. Wij moeten geen wedstrijden winnen, uitsluitend door tactiek en door den goeden geest, die het elftal bezielt, hoe voornaam deze beide factoren ook gesteld mogen worden. Wij moeten winnen, omdat wij sterker zijn dan onze tegenstanders, ook technisch beter. Natuurlijk, als er eens een wedstrijd tusschen door zou loopen, waarin onze tegenpartij technisch beter toegerust zou blijken, dan zouden wij ons daar over verheugen. Maar steeds te winnen door wilskracht en doordat er telkens weer alles op gezet wordt om nu juist dien eenen wedstrijd te veroveren hebben op den duur geen waarde. Daarmede is het Nederlandsche voetbal niet gediend. Geruimen tijd hebben wij op de wijze, waarop het Nederlandsche elftal gekozen en geleid werd weinig of geen aanmerkingen gemaakt. Wij hebben het zaakje eens aangezien en rustig het verloop afgewacht. Maar thans, nu ons meer en meer blijkt, dat men der. verkeerden weg ingeslagen is en dat het winnen, van een wedstrijd hooger aange slagen schijnt te gaan worden dan verhooging van het algemeen spelpeil, meenen wij tegen deze opvatting onze stem te moeten laten hooren". We zijn het in deze kwestie met „Het Volk" vol komen eens en dat de stelling „We zijn op den ver keerden weg" juist is, bleek wel in den laatsten match tegen België. Als de bijkomende zij het gewichtige fac toren, als wilskracht en enthousiasme, geheel of ten deele ontbreken dan valt onze nationale ploeg als een slappe pudding in elkaar. Men heeft de bijzaken voor de hoofdzaak gehouden en dat wreekt zich thans. Duurzaam succes is alleen te bereiken als men techniek en positiespel als basis neemt. De andere factoren zijn ook noodig, voor topprestaties zelfs noodzakelijk, als ze echter den solieden ondergrond van werkelijken voetbalkunst missen, leiden ze vroeg of laat altijd tot een desillussie. Twee voorbeelden in het Nederlandsche voetbal mogen de T.C. tot voorbeeld dienen: Ajax en Feijenoord, Beide clubs besteden de volste aandacht voor de speltechnische scholing hunner leden en men zal ons toch wel niet van clubchauvinisme kunnen beschul digen als we constateeren, dat de beide genoemde clubs door de jaren heen het succesvolst geweest zijn. Zeker, zij stelden beiden soms teleur, werden wei-eens een seizoen geen kampioen, doch als men de lijstjes van verdienste van Feijenoord en Ajax naast die der andere clubs legt, dan blijkt toch wel, dat op den duur de beste techniek zegeviert!

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1933 | | pagina 8