PAG. 186 - A J A X CLUBNIEUWS DE l(M)STla! Evenals voor een tooneelgezelschap een 100ste opvoering tot de exceptioneele gevallen behoort, gebeurt het niet dikwijls, dat er door een club in Nederland in één seizoen in competitiewedstrijden tezamen 100 doelpunten worden gescoord. Hoewel ze voor onze club ook nog niet voor het grijpen zijn, lijkt het mij toch niet onmogelijk, dat deze century door ons bereikt wordt. In de gewone competitie zijn n.l. gemiddeld on geveer 4 doelpunten per wedstrijden gescoord, daar wij in 18 wedstrijden 70 maal doelpuntten. Om iets dergelijks te schrijven voordat de eerste kampioenswedstrijd achter ons ligt, zou zeer ge? waagd zijn, daar deze wedstrijden, waarbij de sterksten van iedere afdeeling elkander ontmoeten zwaarder zijn. Nu wij tegen Heracles ons totaal reeds op 79 brachten, behoeven in de laatste 7 wedstrijden 21 doelpunten gescoord te worden om de 100 vol te maken. Ik herinner mij nog een paar jaar geleden, toen Piet van Reenen in Eindhoven de 100 vol maakte. Wat toen kon moet nu ook kunnen! Dus goed afgesproken, elke wedstrijd 3 goals, de tegenpartij een beetje minder, we hebben de 100 doelpunten en zijn kampioen van Nederland. Zet 'm op en de zaak komt dik in orde. C. E. d. V. TOTA A LaM ASS AGE. De sportmassage wil men wel eens graag in? deelen naar de sport waarbij ze wordt toegepast. Men komt zoo tot massage voor loopers, springers, wielrenners, schermers, zwemmers, roeiers, voet? ballers, boksers, worstelaars, turners enz. Bij al deze groepen worden dan die spieren ge? masseerd, waarvan het meest gevergd wordt. Bij de voetballers komt dat neer op massage van de knie, de kuiten en de strekspieren van de dij. Merkwaardig is, dat iedere sportsman zelf aangeeft waaraan hij het meeste behoefte heeft. Wij zien daarin een aanwijzing voor de noodzakelijkheid van sportmassage. Als regel is de massage van enkele spiergroepen (een gedeeltelijke massage) van korten duur. Wordt een spiergroep te lang gemasseerd, dan raakt ze vermoeid, lang voordat de topprestatie geleverd moet worden. De masseur is onoordeel? kundig te werk gegaan; hij heeft over?gemasseerd. Dit is een kunstfout, die men meest door oner? varen masseurs ziet maken. De geoefende sportsman loopt niet zoo veel kans over?gemasseerd te worden, daar hij zelf al gauw voelt wanneer het genoeg is. Het ligt meer voor de hand, dat de voetballer er toe zou kunnen komen zich niet of te kort te laten masseeren. Dit is onverstandig, daar hierdoor een schade wordt toegebracht, die minstens even groot is. Het beste advies luidt: vertrouw je aan de mas? seur toe. Naast de gedeeltelijke massage, staat de totale massage. Deze is bij den sportsman minder bekend. Bij de totale massage wordt het geheele lichaam gemasseerd, met bijzondere aandacht voor de be? langrijkste spiergroepen. Een juist gegeven totale massage moet iedereen hebben ondergaan, al? vorens over het effect te kunnen oordeelen. Ieder? een heeft wel eens het gevoel tot alles in staat te zijn. Het is dat gevoel van „alles beheerschen, van geen hinderpalen zien". Niet alleen lichamelijk ook geestelijk. Dat gevoel krijgt men wanneer men een goede totale massage ondergaan heeft. De huid voelt lek? ker warm aan, alles is even licht aan het lichaam; er ontstaan een haast niet te stuiten bewegings? drang. Opmerkelijk is, dat iedereen, die zoo ge? masseerd is, zich veel opgewekter voelt. Onder de douche, die op zoo'n totale massage volgt, komt 't vaak tot uiting in het zingen van het hoogste lied. (Ajax?lied b.v.). Welke beteekenis het heeft een wedstrijd in te gaan met het bewustzijn het te kunnen, weet ieder? een. Daarom raden we jullie allemaal aan tijdens de kampioen?wedstrijdperiode bij ons te komen voor totale massages. Bedenkt daarbij echter wel, dat een totale massage meer tijd vergt dan een ge? deeltelijke massage. Meldt jullie dus tijdig, want anders moeten we jullie teleurstellen. Wij staan klaar; het wachten is op jullie. ALBERT E. FRANSMAN. Weg met zorgen en andere plagen Eendracht kan ons slechts doen slagen. Com. Huldeblijk

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1933 | | pagina 10