DE LONGEN, DE ADEMHALING EN DE SPORTKEURING, PAG. 128 - A J AX CLUBNIEUWS door CH, A. IDE, keurend medicus van het Sportkeurings-Bureau. Welke beteekenis heeft het sportkeuringsbureau voor de aanstaande sportbeoefenaars, en waarin onderscheidt zich de sportkeuring van de gewone keuring? Ik stel mij voor, dat een jeugdig sportenthousiast van 20 jaar, die wel iets aan sport gedaan heeft, maar zich op geen enkel onderdeel speciaal heeft toege legd, naar zijn huisarts gaat en hem vraagt: ,,Kan ik in training gaan voor de 400 meter. Als zijn dokter hem niet zeer goed kent, zal hij hem onderzoeken, zijn hart en longen, misschien ook zijn urine nazien. Vindt hij niets bijzonders, dan zal hij hem laten gaan met de geruststellende mededeeling, dat alles in orde is en er geen bezwaren zijn voor de training. Op het sportkeuringsbureau gaat het anders. Al dadelijk als de candidaat zoo goed als geheel ont kleed op ons toe komt wandelen, nemen wij waar hoe zijn gang is, veerkrachtig of sloom, lui of pittig. We letten op den bouw, en op de houding, of die slap of flink is. Ook de borstkas heeft dan dadelijk onze aandacht. Is deze gespierd en goed uitgegroeid, conisch naar onderen verloopend, of is hij slap en lang met inge vallen plaatsen boven het sleutelbeen. Ook maat en gewicht zijn belangrijke hulpbronnen om een algemeenen indruk te helpen vestigen, want er bestaat een zekere verhouding tusschen leeftijd, lengte en gewicht. Als deze algemeene indruk er bij ons is, komt pas het onderzoek van de organen aan de beurt. Ik wil hier alleen behandelen de eigenlijke adem- t halingsorganen. Het onderzoek van de longen geschiedt op twee manieren. Ten eerste met de stethoscoop, dat is het instrument, dat op de borst van den patiënt gezet wordt terwijl men hem laat zuchten, en ten tweede door middel van de percussie, waarbij de vingers op het lichaam gelegd worden en men op deze onder laag met de vingers van de andere hand of met den percussie-hamer klopt. Uit de bevindingen, die wij uit onderzoek, gecombineerd met de antwoorden van den candidaat op de hem gestelde vragen, opdoen, kunnen we dan een conclusie opmaken omtrent den toestand van zijn ademhalingsorganen. De vragen be treffen den tegenwoordigen en vroegeren gezond heidstoestand van den candidaat. Toch zijn de aldus verkregen gegevens nog niet voldoende, om op grond daarvan den candidaat toe te staan zijn training te beginnen of voort te zetten. We laten hem nu eenige malen diep zuchten, hierbij mag geen hoesten optreden, daarna laten we hem zoo lang mogelijk den adem inhouden en noteeren nauwkeurig den tijd, dien hij dat volhoudt. Ten slotte moet hij blazen door een buis, waardoor een lucht ledige trommel omhoog gedreven wordt. We kunnen op een maat op den trommel aangebracht aflezen hoeveel lucht er uit de longen in de buis geblazen is. Dit noemen we het bepalen van de vitale capaciteit. De V. C. is het verschil tusschen de hoeveelheid lucht van de maximale in- en uitademing. Bij goed getrainde mannen tusschen 20 en 30 jaar, bedraagt dat verschil 5000 kubieke cM. Tijdens een goed ge leide trainingsperiode ziet men de V.C. dikwijls stij gen. Het kan nu voorkomen, dat de candidaat geen enkele afwijking vertoont, maar een te geringe vitale capaciteit heeft en dan mag hij niet ernstig in trai ning gaan. Welke rol hebben nu onze ademhalingsorganen. Door de inademing wordt de benoodigde hoeveelheid zuurstof uit de lucht door onze longen in ons lichaam gebracht en door de uitademing worden de verbran dingsproducten van het lichaam in den vorm van koolzuur en water verwijderd. Bij grootere lichaams inspanning wordt de behoefte aan zuurstof grooter, die men bereikt door een snellere of diepere adem haling. Is dus de V. C. te klein, hetgeen door onze con trole met het genoemde apparaat blijkt, dan ligt het voor de hand, dat bij het stellen van grootere eischen aan het lichaam de ademhaling zeer snel zal moeten gaan, waaruit blijkt, dat men ongeschikt is voor de 400 M. training. Laat men deze controleproef achter wege, dan kan het mogelijk zijn, dat men eerst als er een ongeluk gebeurd is, de ongeschiktheid zal moeten vaststellen. Het was mijn bedoeling u door deze kleine uiteen zetting te wijzen op het belang van de keuring op deze wijze verricht. Hierdoor kan men teleurstelling tijdens de training, om van erger niet te spreken, voorkomen. Gelukkig bewijzen de cijfers van ons bureau in de laatste jaren afdoende, dat ook het ver trouwen van het publiek in onze methode van keu ren, in de werkzaamheid van ons bureau groeiende is.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1933 | | pagina 8